UNICEF: Sukces w walce z polio!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI156982_Med-Res

Warszawa, 24.10.2016 r. - Od 1988 r. udało się zmniejszyć liczbę przypadków zachorowania na polio aż o 99%. Dziś, wirus jest obecny tylko w trudnodostępnych regionach Pakistanu, Afganistanu i Nigerii.

W Światowym Dniu Walki z Polio, UNICEF podkreśla ogromny postęp, jaki udało się osiągnąć w walce z chorobą. Możliwe, że w najbliższych miesiącach całkowicie wyeliminujemy polio. Jednocześnie wiele pozostaje do zrobienia, aby zapewnić każdemu dziecku życie wolne od zagrożenia wirusem.

30 lat temu, kiedy rozpoczęto walkę z polio, wirus paraliżował 350 000 dzieci rocznie w 125 krajach świata. To 41 dzieci w każdej godzinie.

Od 1988 r. 2,5 mld dzieci zostało zaszczepionych przeciwko polio. Dzięki temu liczba systematycznie malała. W tym roku potwierdzono zaledwie 27 przypadków polio, które wystąpiły w trzech krajach na świecie. To najniższa liczba w historii.

Ten sukces jest wynikiem wielu czynników: woli politycznej w państwach dotkniętych wirusem polio, silnej mobilizacji społecznej, odwagi i zaangażowania pracowników humanitarnych oraz skoordynowanych działań organizacji zaangażowanych w Światową Inicjatywę na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative). Dzięki inicjatywie, w ciągu ostatnich 30 lat szczepionki przeciw polio dostarczało 20 mln pracowników humanitarnych.

Tylko w 2015 r. UNICEF dostarczył 1,3 mld dawek szczepionki przeciw polio, dzięki którym zaszczepionych zostało ponad 265 mln dzieci.

Dzięki wspólnym wysiłkom, ponad 15 mln dzieci może dziś chodzić, choć jeszcze kilkanaście lat temu były narażone na paraliż, jaki wywołuje wirus polio. Ponadto 700 000 niemowląt udało się uratować od pewnej śmierci.

W Nigerii, Afganistanie i Pakistanie ponad 44 000 pracowników społecznych współpracujących z UNICEF dociera nie tylko z informacją o zagrożeniu polio, ale przekazuje również ważne informacje dotyczące właściwych praktyk higieniczno-sanitarnych, korzyści wynikających z karmienia piersią oraz sposobów na zapobieganie i leczenie chorób biegunkowych. 

Pracownicy medyczni oprócz szczepionek przeciw polio dostarczają również witaminę A oraz moskitiery. Szacuje się, że dzięki tym dodatkowym korzyściom od 1988 r. udało się zaoszczędzić ponad 27 mln dolarów. Ponadto, dzięki całkowitemu wyeliminowaniu polio, do 2035 r. uda się zaoszczędzić łącznie 50 mld dolarów. Jednocześnie żadne dziecko nie będzie musiało być zaszczepione na tę chorobę. Wzrośnie również produktywność społeczności i gospodarek państw.

Jeśli całkowite wyeliminowanie polio się nie powiedzie, wówczas może dojść do nawrotu choroby, co może skutkować nawet 200 000 nowych przypadków wirusa w ciągu najbliższych 10 lat. Dlatego nawet jeden przypadek wirusa polio jest zagrożeniem dla wszystkich.

Pomóc można wchodząc na stronę: www.unicef.pl/polio

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej