UNICEF: sytuacja dzieci w Syrii najgorsza od 6 lat

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
6V6A5106_min

Damaszek/Amman, 13 marca 2017 r. – W 2016 r. dzieci w Syrii doświadczyły największych aktów przemocy od momentu wybuchu konfliktu. Wojna w tym kraju trwa już 6 lat.

W ubiegłym roku gwałtownie wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zabójstw, okaleczania i rekrutowania dzieci do sił zbrojnych.

  • Co najmniej 652 dzieci zostało zabitych – w porównaniu do 2015 r. to wzrost o 20%.
  • 255 dzieci zginęło w szkołach lub w ich pobliżu.
  • Ponad 850 dzieci zostało wcielonych do grup zbrojnych – to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2015. Dzieci są wykorzystywane jako zamachowcy-samobójcy, strażnicy więzienni, a także do bezpośredniej walki oraz wykonywania egzekucji.
  • Według WHO szpitale i personel medyczny były atakowane co najmniej 338 razy.

Cierpienie dzieci jest niewyobrażalne. Każdego dnia miliony najmłodszych w Syrii są atakowane i nieustannie grozi im śmierć, powiedział Geert Cappelaere, Dyrektor UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, który obecnie przebywa w syryjskim Homs. Ta sytuacja może mieć dramatyczne konsekwencje dla zdrowia i przyszłości dzieci.

1_min

Ograniczenia w dostępie do niektórych regionów Syrii nie pozwalają na pełną ocenę skali cierpienia dzieci i dotarcie z natychmiastową pomocą humanitarną do najbardziej poszkodowanych. Dzieci tracą życie nie tylko na skutek wybuchów bomb, pocisków i eksplozji. Często umierają także z powodu chorób, którym w innych warunkach można łatwo zapobiec. Dostęp do opieki medycznej, produktów ratujących życie i innych podstawowych usług jest utrudniony.

W najgorszej sytuacji jest 2,8 mln dzieci żyjących na obszarach trudnodostępnych, w tym 280 000 dzieci mieszkających na terenach oblężonych, całkowicie odciętych od pomocy humanitarnej.

Po sześciu latach wojny, niemal 6 mln syryjskich dzieci polega tylko na pomocy humanitarnej. W porównaniu do 2012 r. to 12-krotny wzrost. Miliony dzieci musiało opuścić swoje domy, niektóre nawet siedem razy zmieniały miejsce zamieszkania. Ponad 2,3 mln syryjskich dzieci-uchodźców żyje teraz w Turcji, Libanie, Jordanii, Egipcie i Iraku.

IMG_5977_min

Rodziny w Syrii robią wszystko, aby przetrwać. Niekiedy wiąże się to z posłaniem dzieci do pracy i wczesnymi małżeństwami. Dzieci z ponad 2/3 gospodarstw domowych pracują, aby wesprzeć finansowo swoje rodziny. Niektóre z nich pracują w wyjątkowo trudnych warunkach, nieodpowiednich nawet dla osób dorosłych.

Syryjskie dzieci są bardzo odważne. Wiele z nich przekroczyło linię frontu tylko po to, aby przystąpić do szkolnych egzaminów. Chcą się uczyć nawet w podziemnych szkołach. Możemy i powinniśmy zrobić więcej, aby odmienić los dzieci w Syrii, dodaje Geert Cappelaere.

W imieniu syryjskich dzieci UNICEF apeluje do stron konfliktu, społeczności międzynarodowej i wszystkich, którym zależy na dobru dzieci o:

  • Natychmiastowe zakończenie konfliktu w Syrii;
  • Zakończenie ataków na szkoły i szpitale oraz przemocy wobec dzieci, w tym zabijania, okaleczania i rekrutowania do grup zbrojnych;
  • Zniesienie blokady oraz umożliwienie bezwarunkowego i trwałego dostępu do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy bez względu gdzie się znajdują;
  • Zapewnienie trwałego wsparcia dla rządów państw i społeczności przyjmujących uchodźców, a w szczególności otoczenie opieką wszystkich dzieci bez względu na ich status;
  • Kontynuację wsparcia finansowego działań UNICEF mających na celu ratowanie życia dzieci w Syrii.

UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla dzieci w Syrii. Pomóc można poprzez stronę: unicef.pl/syria.

banner_Syria3

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej