UNICEF: Trudny los dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI197257_Med-Res

Większość dzieci opuszcza domy na własną rękę, bez wiedzy rodziców

Genewa, 25 lipca 2017 r. – Dzieci migrujące z Afryki do Europy podejmują decyzję, aby opuścić dom na własną rękę i nie rozważają na początku drogi na nasz kontynent. Kiedy docierają do Libii doświadczają traumy, nadużyć i przemocy. Wtedy uciekają do Europy, decydując się na niebezpieczną drogę przez Morze Śródziemne.

Jak wynika z badania UNICEF i inicjatywy REACH, aż 75% dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów we Włoszech podjęło decyzję, aby podróżować samodzielnie. Droga zajmuje dzieciom nawet 2 lata lub więcej. Jednym z kluczowych powodów, dla których decydują się one na taki krok jest przemoc oraz konflikty zbrojne. Małżeństwa dzieci były również podawane jako główny powód ucieczki u 1 na 5 dziewcząt, które brały udział w badaniu. Ich podróż była często przerywana, a cel zmieniał się w trakcie.

„Po raz pierwszy badanie pokazuje, iż istnieje zdecydowanie więcej przyczyn, które popychają młodych ludzi do opuszczenia swoich domów, niż myśleliśmy” – mówi Afshan Khan, Dyrektor Regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową.

Celem tego badania było dostarczenie rządom państw i osobom decyzyjnym powodów, dla których dzieci decydują się uciekać ze swoich domów i krajów. Badanie zostało przeprowadzone we Włoszech i Grecji na próbie 850 dzieci w wieku 15-17 lat.

Dzieci-uchodźcy i dzieci-migranci we Włoszech opowiadały o czasie spędzonym w Libii jako najbardziej traumatycznym przeżyciu. Niemal połowa z nich (47%) została porwana dla okupu, a 1 na 4 (23%) zostało aresztowanych bez podania zarzutów. Dzieci pochodzą z różnych krajów w Afryce Subsaharyjskiej, ale również z tych bardziej odległych, jak Bangladesz.

UN052682_Med-Res

„Dla dzieci, które obrały Europę za cel podróży, nasz kontynent wabił możliwością kontynuowania edukacji, poszanowaniem ich praw oraz nadzieją na lepszą przyszłość. Jednak kiedy docierają do Europy, okazuje się, że rzeczywistość odbiega znacząco od ich wyobrażeń”, mówi Afshan Khan.

W Grecji badanie wskazuje, że 1 na 3 rodziców lub opiekunów decyduje się na podróż do Europy, szukając możliwości edukacji dla swoich dzieci.

Jednak badanie wśród dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów ujawniło, że długie procedury i niepewność co do przysługujących im praw doprowadziły do tego, że wiele z nich znalazło się poza włoskimi i greckimi ośrodkami rejestracji. Przez tę sytuację nie mogły kontynuować nauki, a ryzyko związane z nadużyciami i wykorzystaniem istotnie wzrosło.

Wśród 12 239 dzieci, które dotarły do Włoch w pierwszych 6 miesiącach tego roku, 93% podróżowało na własną rękę.

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej