UNICEF Ukraina niesie pomoc dzieciom w obwodzie donieckim i ługańskim

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI188870

Pomóż dziecku na Ukrainie. Kliknij w ten link i za pomocą naszej strony przekaż darowiznę. Zrób to teraz, liczy się każda pomoc. DZIĘKUJEMY!

Warszawa, 23 września 2015 r. – Sytuacja we wschodniej Ukrainie jest nadal niestabilna. Na skutek konfliktu na Ukrainie 1,5 miliona osób, w tym ponad 183 tysiące dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Problemem pozostaje ograniczony dostęp do podstawowych usług, w tym edukacji. Wspierając szkoły i przedszkola UNICEF pomaga dzieciom dotkniętym przez kryzys powrócić do normalności.

Przed wybuchem konfliktu w obwodzie donieckim i ługańskim mieszkało około miliona dzieci. W tym roku szkolnym do szkoły poszło tam 151 tysięcy dzieci, z czego 12 500 to dzieci, które, na skutek trudnej sytuacji na wschodzie kraju, musiały opuścić swoje domy. Niestety, największym problemem związanym z dostępem do edukacji jest uszkodzona infrastruktura w obwodzie donieckim i ługańskim. W obwodzie donieckim, na obszarze kontrolowanym przez władze rządowe funkcjonują 552 szkoły, a w obwodzie ługańskim 315 szkół. 45 z nich jest wspieranych przez UNICEF.

UNICEF wyposażył je w nowe meble i sprzęt sportowy oraz dostarczył materiały edukacyjne dla dzieci.

Dzięki temu w wyremontowanych szkołach i przedszkolach 18 tysięcy dzieci uzyskało bezpieczne środowisko do nauki. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dostarczył materiały edukacyjne, z których obecnie może korzystać około 179 tysięcy dzieci na Ukrainie.

Ponadto 114 szkół zostało odbudowanych lub częściowo wyremontowanych przy pomocy Ministerstwa Edukacji bądź rodziców i lokalnych społeczności. Niestety wiele z tych budynków wymaga dalszych napraw. Obecnie 10 szkół w obwodzie donieckim jest wykorzystywanych przez siły wojskowe, ale wszystkie te obiekty mieszczą się na obszarze prowadzonych walk, dlatego nie uczęszczają tam dzieci i nie odbywają się lekcje.

UNI188868

UNICEF udziela również wsparcia psychologicznego. Skorzystało z niego niemal 37 tysięcy dzieci, ale szacuje się, że tej pomocy wymaga niemal 100 tysięcy dzieci i ich rodziców. Ponadto niemal 248 tysięcy dzieci otrzymało niezbędne informacje dotyczące zagrożenia związanego z minami i niewybuchami. UNICEF dostarczył również zestawy pierwszej pomocy, z których skorzystało już 130 tysięcy osób.

Mimo dostarczanej pomocy, potrzeby są nadal ogromne. Potrzeba przede wszystkim odbudowy zniszczonej infrastruktury i włączenia w system edukacji dzieci, które obecnie nie chodzą do szkoły. Aby dzieci zapomniały o traumie, którą przeżyły i powróciły do normalności, niezbędne jest również udzielenie im wsparcia psychologicznego. Ponadto, co najmniej 750 tysięcy dzieci i osób dorosłych w obwodzie ługańskim i donieckim potrzebuje czystej wody pitnej oraz zestawów sanitarnych.

Od wybuchu konfliktu we wschodniej Ukrainie 68 dzieci zostało zabitych, a 186 rannych. Liczbę osób poszkodowanych na skutek tego konfliktu szacuje się na około 5 mln, w tym 1,7 mln dzieci.

UNICEF apeluje o ponad 32 mln dolarów, które pozwolą zapewnić niezbędną pomoc dla dzieci w Donbasie do końca 2015 r. UNICEF Polska jest w stałym kontakcie z biurem UNICEF na Ukrainie, które na bieżąco monitoruje sytuację dzieci w kraju.

Banner528x230

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej