UNICEF: W 2016 r. podwoiła się liczba dzieci-uchodźców docierających do Włoch bez opieki

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN025296_Med-Res

Lampedusa, Włochy, 13 stycznia 2017 r. – W 2016 r. drogą morską do Włoch dotarło 28 200 dzieci. Wśród nich aż 91%, czyli 25 800 to dzieci podróżujące bez opieki lub rozdzielone z rodzinami. W porównaniu do roku 2015 liczba ta jest ponad dwa razy wyższa.

Te liczby wskazują na rosnącą liczbę dzieci, które ryzykują utratę życia, aby dotrzeć do Europy, powiedział Lucio Melandri z UNICEF.

Obecne procedury nie chronią wystarczająco dzieci, które znalazły się w zupełnie nieznanym środowisku. Aby otoczyć je opieką i zapewnić bezpieczeństwo potrzebny jest skoordynowany, europejski system i wspólne działania.

Większość dzieci, które w ubiegłym roku dotarły do Włoch bez opieki pochodzi z 4 krajów: Erytrei, Egiptu, Gambii i Nigerii. Są to głównie chłopcy w wieku od 15 do 17 lat, ale wśród nich były też młodsze dzieci i dziewczęta, które są szczególnie narażone na ryzyko wykorzystania seksualnego. Kilka dziewcząt, z którymi pracownicy UNICEF rozmawiali w tym roku w Palermo było zmuszonych w Libii do prostytucji. W ten sposób miały zapłacić za podróż łodzią przez Morze Śródziemne. Z kolei chłopcy, którzy docierają do Libii są zmuszani do pracy fizycznej.

Droga morska z Afryki Północnej do Włoch jest szczególna ze względu na niezwykle wysoki odsetek dzieci-uchodźców, które bez opieki docierają do Europy. Dla porównania - jedynie 17% dzieci, które w ubiegłym roku dotarły do Grecji drogą morską podróżowało samotnie.

Obecność na szlaku śródziemnomorskim tak wielu dzieci podróżujących bez opieki lub rozdzielonych z rodzicami jest bezprecedensowa, mówi Melandri. To poważny i narastający problem. Niezależnie od przyczyn, które zmuszają dzieci do podjęcia samodzielnej podróży, niezbędne jest wdrożenie zintegrowanego systemu zapewniającego im opiekę i ochronę.

UNICEF kontynuuje swoją pracę na rzecz zapewnienia opieki i ochrony dzieciom-migrantom i dzieciom-uchodźcom oraz apeluje o:

  • Zapewnienie tym dzieciom ochrony przed przemocą i wykorzystaniem.
  • Zakończenie przetrzymywania dzieci starających się o status uchodźcy poprzez wdrożenie innych, praktycznych rozwiązań.
  • Nierozdzielanie rodzin, ponieważ jest to najlepsza forma ochrony dla dziecka, a także zapewnienie dzieciom odpowiedniego statusu prawnego.
  • Zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji, opieki medycznej i innych podstawowych usług.
  • Podjęcie działań ograniczających przyczyny masowych migracji.
  • Podjęcie działań zwalczających ksenofobię, dyskryminację i marginalizację.

Zobacz również

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej