UNICEF w Afganistanie: 18 milionów ludzi potrzebuje pomocy. Połowa to dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska | UNICEF w Afganistanie: 18 milionów ludzi potrzebuje pomocy. Połowa to dzieci

© UNICEF/Naqeebullah Isahaq

Hervé Ludovic De Lys, przedstawiciel UNICEF w Afganistanie poinformował o dramatycznej sytuacji dzieci w tym kraju oraz obecności organizacji na miejscu.

Od kilku dni sytuacja w Afganistanie znacznie się pogorszyła. Pomimo wyzwań, UNICEF kontynuuje swoją misję i niesie pomoc dzieciom oraz ich rodzinom. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne: UNICEF jest na miejscu tak jak był obecny w kraju przez ostatnie 65 lat. Nie mamy planów opuszczenia Afganistanu. Będziemy dalej nieść wsparcie dla każdego dziecka i każdej kobiety. 

Prawdą jest, że ze względów bezpieczeństwa, w niektórych regionach kraju talibowie poprosili nas o wstrzymanie działań, aż do czasu przywrócenia porządku. Jesteśmy w codziennym kontakcie z lokalnymi przywódcami, a ich przesłanie jest jasne: chcą, abyśmy zostali i kontynuowali naszą pracę w Afganistanie. Mamy nadzieję, że w nadchodzących dniach zwiększymy skalę działań na rzecz kobiet i dzieci.

Nasze mobilne zespoły medyczne i żywnościowe są w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych. UNICEF wraz z partnerami dostarczają czystą wodę zarówno do obozów, jak i do regionów dotkniętych suszą.

W dłuższej perspektywie, UNICEF zamierza wzmocnić partnerstwa z organizacjami pozarządowymi i opracować zasady pracy z odpowiednimi ministerstwami. Widzimy potencjalną szansę na zwiększenie dotarcia z pomocą w całym kraju. Przykładowo, zamierzamy dotrzeć do blisko pół miliona niedożywionych osób w tych regionach kraju, które wcześniej były niedostępne.

Mamy również nadzieję, że będziemy mogli wykonać gigantyczny krok w walce z polio. Afganistan jest jednym z dwóch krajów, w których ta choroba występuje endemicznie. Jednym z naszych największych wyzwań w ostatnich latach był dostęp do społeczności lokalnych w celu zaszczepienia dzieci. Teraz mamy nadzieję, że dostęp ten stanie się łatwiejszy. 

Chcę skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim darczyńcom, którzy umożliwiają nam działanie w Afganistanie. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie nieść ratującego życie wsparcia dla najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin.

W Afganistanie trwa okres przejściowy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie dalej. Ale mogę potwierdzić, że jeszcze wczoraj w Heracie, na zachodzie kraju, szkoły podstawowe i średnie były otwarte. Z kolei w Maruf, na południu kraju, do szkoły poszło 1500 dzieci, w tym 500 dziewcząt. Informacja, że wczoraj Komisja Zdrowia poprosiła wszystkich lekarzy, pielęgniarki i pracowników ochrony zdrowia, w tym kobiety, o powrót do pracy, jest dobrym sygnałem.

Niestety, potrzeby są ogromne. Pół miliona osób musiało opuścić swoje domy, a ponad 18 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego połowa to dzieci. Sytuację pogarsza susza. Bez podjęcia natychmiastowych działań, do końca 2021 r. milion dzieci poniżej 5. roku życia będzie poważnie niedożywionych. W tym roku UNICEF dotarł już z pomocą humanitarną do 1,7 miliona osób w Afganistanie. Szacujemy jednak, że potrzeba 76 milionów dolarów, aby jeszcze w 2021 r. zapewnić pomoc ratującą życie.

Nasza praca zależy od trwałego pokoju i stabilności. Aby dotrzeć do dzieci, do których najtrudniej jest dotrzeć, UNICEF rozmawia ze wszystkimi stronami. Chcemy nieść ratującą życie pomoc medyczną i edukacyjną, zwłaszcza dla dziewcząt.  

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc Afgańczykom. Każdy może przekazać darowiznę poprzez stronę unicef.pl/afganistan, za pośrednictwem zbiórki na Facebooku lub bezpośrednio na numer konta 15 1020 1013 0000 0102 0005 8362 (z dopiskiem „Afganistan”).

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej