UNICEF w Afganistanie: 18 milionów ludzi potrzebuje pomocy. Połowa to dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska | UNICEF w Afganistanie: 18 milionów ludzi potrzebuje pomocy. Połowa to dzieci

© UNICEF/Naqeebullah Isahaq

Hervé Ludovic De Lys, przedstawiciel UNICEF w Afganistanie poinformował o dramatycznej sytuacji dzieci w tym kraju oraz obecności organizacji na miejscu.

Od kilku dni sytuacja w Afganistanie znacznie się pogorszyła. Pomimo wyzwań, UNICEF kontynuuje swoją misję i niesie pomoc dzieciom oraz ich rodzinom. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne: UNICEF jest na miejscu tak jak był obecny w kraju przez ostatnie 65 lat. Nie mamy planów opuszczenia Afganistanu. Będziemy dalej nieść wsparcie dla każdego dziecka i każdej kobiety. 

Prawdą jest, że ze względów bezpieczeństwa, w niektórych regionach kraju talibowie poprosili nas o wstrzymanie działań, aż do czasu przywrócenia porządku. Jesteśmy w codziennym kontakcie z lokalnymi przywódcami, a ich przesłanie jest jasne: chcą, abyśmy zostali i kontynuowali naszą pracę w Afganistanie. Mamy nadzieję, że w nadchodzących dniach zwiększymy skalę działań na rzecz kobiet i dzieci.

Nasze mobilne zespoły medyczne i żywnościowe są w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych. UNICEF wraz z partnerami dostarczają czystą wodę zarówno do obozów, jak i do regionów dotkniętych suszą.

W dłuższej perspektywie, UNICEF zamierza wzmocnić partnerstwa z organizacjami pozarządowymi i opracować zasady pracy z odpowiednimi ministerstwami. Widzimy potencjalną szansę na zwiększenie dotarcia z pomocą w całym kraju. Przykładowo, zamierzamy dotrzeć do blisko pół miliona niedożywionych osób w tych regionach kraju, które wcześniej były niedostępne.

Mamy również nadzieję, że będziemy mogli wykonać gigantyczny krok w walce z polio. Afganistan jest jednym z dwóch krajów, w których ta choroba występuje endemicznie. Jednym z naszych największych wyzwań w ostatnich latach był dostęp do społeczności lokalnych w celu zaszczepienia dzieci. Teraz mamy nadzieję, że dostęp ten stanie się łatwiejszy. 

Chcę skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim darczyńcom, którzy umożliwiają nam działanie w Afganistanie. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie nieść ratującego życie wsparcia dla najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin.

W Afganistanie trwa okres przejściowy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie dalej. Ale mogę potwierdzić, że jeszcze wczoraj w Heracie, na zachodzie kraju, szkoły podstawowe i średnie były otwarte. Z kolei w Maruf, na południu kraju, do szkoły poszło 1500 dzieci, w tym 500 dziewcząt. Informacja, że wczoraj Komisja Zdrowia poprosiła wszystkich lekarzy, pielęgniarki i pracowników ochrony zdrowia, w tym kobiety, o powrót do pracy, jest dobrym sygnałem.

Niestety, potrzeby są ogromne. Pół miliona osób musiało opuścić swoje domy, a ponad 18 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego połowa to dzieci. Sytuację pogarsza susza. Bez podjęcia natychmiastowych działań, do końca 2021 r. milion dzieci poniżej 5. roku życia będzie poważnie niedożywionych. W tym roku UNICEF dotarł już z pomocą humanitarną do 1,7 miliona osób w Afganistanie. Szacujemy jednak, że potrzeba 76 milionów dolarów, aby jeszcze w 2021 r. zapewnić pomoc ratującą życie.

Nasza praca zależy od trwałego pokoju i stabilności. Aby dotrzeć do dzieci, do których najtrudniej jest dotrzeć, UNICEF rozmawia ze wszystkimi stronami. Chcemy nieść ratującą życie pomoc medyczną i edukacyjną, zwłaszcza dla dziewcząt.  

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc Afgańczykom. Każdy może przekazać darowiznę poprzez stronę unicef.pl/afganistan, za pośrednictwem zbiórki na Facebooku lub bezpośrednio na numer konta 15 1020 1013 0000 0102 0005 8362 (z dopiskiem „Afganistan”).

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej