UNICEF: W ogarniętym wojną Jemenie zagrożony jest dostęp do wody dla milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN0188089a

Ponad 5000 dzieci zostało odciętych od źródeł wody pitnej na skutek kolejnego, trzeciego ataku na infrastrukturę wodną. 

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

Amman, lipiec 2018 r. - UNICEF zdecydowanie potępia kolejny atak na infrastrukturę wodną w Jemenie.

Infrastruktura wodna w mieście Saada, znajdującym się w północno-zachodniej części Jemenu, została zaatakowana w tym tygodniu. Jest to trzeci tego typu atak na ten sam obiekt infrastruktury cywilnej. Na skutek ostatnich wydarzeń, 10 500 osób zostało odciętych od źródła czystej wody pitnej.

Nieustające ataki na systemy wodne w Jemenie pozbawiają zarówno dzieci jak i ich rodziny dostępu do wody, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju oraz rozprzestrzeniania się chorób w kraju ogarniętym konfliktem.

UN0188085a

Dla rodzin w Jemenie zapewnienie podstawowych potrzeb to kwestia życia i śmierci. Dostęp do pitnej wody pozwala na przetrwanie wielu dzieciom mieszkającym na terenie kraju. Jeśli infrastruktura wodna wciąż będzie atakowana, życie wielu osób – w tym najmłodszych - będzie zagrożone.

Ataki na infrastrukturę cywilną, w tym na systemy wodne są naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego. UNICEF ponownie apeluje do stron konfliktu o zaprzestanie ataków na infrastrukturę cywilną, w tym na systemy wodne, placówki edukacyjne, szpitale czy ośrodki zdrowia.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej