UNICEF wesprze Scholas, inicjatywę papieża Franciszka na rzecz młodzieży

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
LOGA

Współpraca między Scholas i UNICEF została dziś zainaugurowana w Watykanie podczas spotkania papieża Franciszka i Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF.

Watykan/Nowy Jork, 21 kwietnia 2015 r. – Jego Świątobliwość papież Franciszek przyjął dziś Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF w Watykanie, aby zainaugurować wspólną inicjatywę. Pomoże ona młodym ludziom w wyrównaniu ich szans edukacyjnych i umożliwieniu ich pełnego udziału w życiu społecznym.

UNI183115

U podstaw nowej inicjatywy UNICEF i Scholas Occurrentes, organizacji założonej przez papieża jest wspólna wiara w potencjał i siłę młodych ludzi.

Pięcioletnia współpraca będzie koncentrować się na rozszerzeniu dostępu do technologii, sportu i sztuki dla młodych ludzi. Będą mogli się ze sobą kontaktować za pośrednictwem platform edukacyjnych, uczyć się od siebie nawzajem, a także dowiadywać się o otaczającym ich świecie.

Chcielibyśmy połączyć nasze wysiłki na rzecz edukacji, powiedział papież Franciszek. Najlepsze rezultaty osiągniemy tylko wtedy, kiedy wszyscy odpowiedzialni za edukację dzieci i młodzieży będą współpracować. Razem możemy dokonać kompleksowej zmiany, dlatego chcieliśmy włączyć w inicjatywę obszary takie jak: kultura, sport i nauka. Dziś ta perspektywa i podejście są realizowane przez Scholas na wszystkich kontynentach.

Scholas i UNICEF rozpoczną współpracę od wspólnych działań na rzecz zaprzestania stosowania przemocy. Będą również promować współpracę między młodymi ludźmi w oparciu o niepowtarzalne zdolności każdego człowieka.

Obie organizacje zbadają możliwość wykorzystania swoich platform medialnych i społecznościowych w celu wsparcia działań na rzecz najbardziej pokrzywdzonych osób. Konkretny plan współpracy obejmuje zaangażowanie sieci Scholas poprzez Głosy Młodych
(Voices of Youth), specjalną platformę internetową UNICEF dla młodzieży. UNICEF dostosuje również swój U-report (system oparty na telefonii komórkowej, który pomaga zbadać, jakie kwestie są najważniejsze dla młodych ludzi) na potrzeby społeczności skupionych wokół Scholas, umożliwiając ich członkom dołączenie do niemal pół miliona użytkowników platformy.

UNI183114 med-res

Organizacje będą również rozwijać współpracę wokół najważniejszych światowych wydarzeń zorganizowanych dla, i przy współudziale młodzieży, w tym GenUin – Special Olympics Social Impact Summit, spotkania, które zostanie zorganizowane podczas Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 roku. W 2016 roku strony partnerstwa skupią się także na wydarzeniach regionalnych i krajowych, a także organizowanych na poziomie mniejszych społeczności. Zrealizują też wspólne kampanie zwiększające świadomość dotyczącą problemów najbardziej marginalizowanych grup młodych osób.

Młodzi ludzie między 10 a 19 rokiem życia stanowią niemal 20 procent światowej populacji. Większość z 1,2 miliardowej rzeszy młodzieży mieszka w krajach rozwijających się. Zapewnienie najbardziej marginalizowanym grupom możliwości uczestniczenia w życiu publicznym, wymiany doświadczeń i nauki pozwoli im osiągnąć pełen potencjał i stać się ważną częścią ich społeczności. Jest to szczególnie ważne w krajach ogarniętych konfliktami, gdzie integracja młodzieży ponad podziałami, bez względu na kolor skóry, przynależność etniczną lub wyznanie pozwala przełamać krąg przemocy i wzmacnia zręby społeczeństwa.

UNICEF z radością wesprze pracę Scholas i połączy wysiłki na rzecz poprawy jakości życia młodzieży powiedział Dyrektor Generalny UNICEF, Anthony Lake. Dojrzewanie to kluczowy czas – czas zagrożeń ale też możliwości. Młodzi ludzie, którzy uczą się jak pracować w grupie i jak wspólnie rozwiązywać problemy budują jednocześnie swoją lepszą przyszłość.

UNI183120

UNICEF Polska, jako jeden z pierwszych Komitetów Narodowych UNICEF, zadeklarował chęć włączenia się do współpracy. Polski oddział organizacji, w ramach programów advocacy, współpracuje już z kilkoma tysiącami placówek edukacyjnych w całej Polsce.

* * *

O Scholas Occurrentes

Scholas Occurrentes (łacińska nazwa, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „Bliskie szkoły”) jest siecią placówek edukacyjnych objętą patronatem i opieką papieża Franciszka. To światowa inicjatywa, której celem jest wspieranie integracji i pokoju między narodami poprzez edukację. Sieć łączy obecnie ponad 400 tysięcy szkół i placówek edukacyjnych, różnych religii, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Więcej informacji: http://scholasoccurrentes.org/

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej