UNICEF wesprze Scholas, inicjatywę papieża Franciszka na rzecz młodzieży

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
LOGA

Współpraca między Scholas i UNICEF została dziś zainaugurowana w Watykanie podczas spotkania papieża Franciszka i Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF.

Watykan/Nowy Jork, 21 kwietnia 2015 r. – Jego Świątobliwość papież Franciszek przyjął dziś Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF w Watykanie, aby zainaugurować wspólną inicjatywę. Pomoże ona młodym ludziom w wyrównaniu ich szans edukacyjnych i umożliwieniu ich pełnego udziału w życiu społecznym.

UNI183115

U podstaw nowej inicjatywy UNICEF i Scholas Occurrentes, organizacji założonej przez papieża jest wspólna wiara w potencjał i siłę młodych ludzi.

Pięcioletnia współpraca będzie koncentrować się na rozszerzeniu dostępu do technologii, sportu i sztuki dla młodych ludzi. Będą mogli się ze sobą kontaktować za pośrednictwem platform edukacyjnych, uczyć się od siebie nawzajem, a także dowiadywać się o otaczającym ich świecie.

Chcielibyśmy połączyć nasze wysiłki na rzecz edukacji, powiedział papież Franciszek. Najlepsze rezultaty osiągniemy tylko wtedy, kiedy wszyscy odpowiedzialni za edukację dzieci i młodzieży będą współpracować. Razem możemy dokonać kompleksowej zmiany, dlatego chcieliśmy włączyć w inicjatywę obszary takie jak: kultura, sport i nauka. Dziś ta perspektywa i podejście są realizowane przez Scholas na wszystkich kontynentach.

Scholas i UNICEF rozpoczną współpracę od wspólnych działań na rzecz zaprzestania stosowania przemocy. Będą również promować współpracę między młodymi ludźmi w oparciu o niepowtarzalne zdolności każdego człowieka.

Obie organizacje zbadają możliwość wykorzystania swoich platform medialnych i społecznościowych w celu wsparcia działań na rzecz najbardziej pokrzywdzonych osób. Konkretny plan współpracy obejmuje zaangażowanie sieci Scholas poprzez Głosy Młodych
(Voices of Youth), specjalną platformę internetową UNICEF dla młodzieży. UNICEF dostosuje również swój U-report (system oparty na telefonii komórkowej, który pomaga zbadać, jakie kwestie są najważniejsze dla młodych ludzi) na potrzeby społeczności skupionych wokół Scholas, umożliwiając ich członkom dołączenie do niemal pół miliona użytkowników platformy.

UNI183114 med-res

Organizacje będą również rozwijać współpracę wokół najważniejszych światowych wydarzeń zorganizowanych dla, i przy współudziale młodzieży, w tym GenUin – Special Olympics Social Impact Summit, spotkania, które zostanie zorganizowane podczas Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 roku. W 2016 roku strony partnerstwa skupią się także na wydarzeniach regionalnych i krajowych, a także organizowanych na poziomie mniejszych społeczności. Zrealizują też wspólne kampanie zwiększające świadomość dotyczącą problemów najbardziej marginalizowanych grup młodych osób.

Młodzi ludzie między 10 a 19 rokiem życia stanowią niemal 20 procent światowej populacji. Większość z 1,2 miliardowej rzeszy młodzieży mieszka w krajach rozwijających się. Zapewnienie najbardziej marginalizowanym grupom możliwości uczestniczenia w życiu publicznym, wymiany doświadczeń i nauki pozwoli im osiągnąć pełen potencjał i stać się ważną częścią ich społeczności. Jest to szczególnie ważne w krajach ogarniętych konfliktami, gdzie integracja młodzieży ponad podziałami, bez względu na kolor skóry, przynależność etniczną lub wyznanie pozwala przełamać krąg przemocy i wzmacnia zręby społeczeństwa.

UNICEF z radością wesprze pracę Scholas i połączy wysiłki na rzecz poprawy jakości życia młodzieży powiedział Dyrektor Generalny UNICEF, Anthony Lake. Dojrzewanie to kluczowy czas – czas zagrożeń ale też możliwości. Młodzi ludzie, którzy uczą się jak pracować w grupie i jak wspólnie rozwiązywać problemy budują jednocześnie swoją lepszą przyszłość.

UNI183120

UNICEF Polska, jako jeden z pierwszych Komitetów Narodowych UNICEF, zadeklarował chęć włączenia się do współpracy. Polski oddział organizacji, w ramach programów advocacy, współpracuje już z kilkoma tysiącami placówek edukacyjnych w całej Polsce.

* * *

O Scholas Occurrentes

Scholas Occurrentes (łacińska nazwa, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „Bliskie szkoły”) jest siecią placówek edukacyjnych objętą patronatem i opieką papieża Franciszka. To światowa inicjatywa, której celem jest wspieranie integracji i pokoju między narodami poprzez edukację. Sieć łączy obecnie ponad 400 tysięcy szkół i placówek edukacyjnych, różnych religii, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Więcej informacji: http://scholasoccurrentes.org/

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej