UNICEF, WHO: 2,4 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI182807

Nowy Jork/Genewa, 30 czerwca 2015 r. – Na świecie 1 na 3 osoby, czyli 2,4 mld nie ma dostępu do sanitariatów, wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO„Progress on Sanitation and Drinking Water”. Brak poprawy w dostępie do urządzeń sanitarnych stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci. Ten problem dotyczy przede wszystkim Azji Południowej i Afryki Subsaharyjskiej.

Jedynym sposobem na osiągnięcie trwałej poprawy, jest skoncentrowanie się na nierównościach w dostępie do urządzeń sanitarnych, powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH). Do tej pory najpierw najbogatsi uzyskiwali dostęp do sanitariatów, a dopiero później najubożsi. Jeśli chcemy, aby do 2030 r. dostęp do urządzeń sanitarnych był powszechny, musimy zacząć w pierwszej kolejności od osób gorzej sytuowanych.

Od 1990 r. 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej. To jedno z największych osiągnięć społeczności międzynarodowej. 91% ludzi na świecie może już korzystać z wody pitnej, a ten odsetek wciąż rośnie. Przykładowo, w Afryce Subsaharyjskiej dostęp do wody pitnej uzyskało 427 mln ludzi – to średnio 47 000 osób każdego dnia przez 25 lat.   

Dziś, mniej niż 1000 dzieci poniżej 5. roku życia umiera każdego dnia z powodu chorób biegunkowych, które są związane ze złymi warunkami sanitarno-higienicznymi. 15 lat temu było to ponad 2000 dzieci dzienne.

Z drugiej strony, poprawa w dostępie do sanitariatów została zahamowana, m.in.: z powodu braku odpowiednich kampanii upowszechniających zasady podstawowej higieny. Mimo że od 1990 r. około 2,1 mld ludzi na świecie uzyskało dostęp do urządzeń sanitarnych, obecnie zaledwie 68% światowej populacji może korzystać z sanitariatów. To o 9% mniej niż zakładano w jednym z Milenijnych Celów Rozwoju.

Dopóki wszyscy ludzie nie będą mieli dostępu do urządzeń sanitarnych, dopóty jakość dostarczanej wody będzie zagrożona i zbyt wiele osób nadal będzie umierać z powodu chorób biegunkowych, powiedziała dr Maria Neira, dyrektor departamentu zdrowia publicznego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

7 na 10 osób, które nie mają dostępu do sanitariatów mieszka na wsi. Dlatego tak ważna jest poprawa w dostępie do urządzeń sanitarnych, szczególnie na obszarach wiejskich,dodała dr Neira.

Według UNICEF i WHO, aby zapewnić powszechny dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, należy:

  •  zlokalizować konkretne obszary, na których dostęp społeczności lokalnej do urządzeń sanitarnych jest ograniczony;
  •  skoncentrować się na umożliwieniu dostępu do sanitariatów osobom najuboższym, mieszkającym na obszarach wiejskich;
  •  zastosować nowoczesne technologie, aby zapewnić najuboższym społecznościom dostęp do sanitariatów;
  •  poprawić warunki sanitarne i higieniczne szczególnie w domach, szkołach i ośrodkach zdrowia.

###

Pełny tekst raportu „Progress on Sanitation and Drinking Water”: http://www.wssinfo.org/

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej