UNICEF, WHO: 2,4 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI182807

Nowy Jork/Genewa, 30 czerwca 2015 r. – Na świecie 1 na 3 osoby, czyli 2,4 mld nie ma dostępu do sanitariatów, wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO„Progress on Sanitation and Drinking Water”. Brak poprawy w dostępie do urządzeń sanitarnych stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci. Ten problem dotyczy przede wszystkim Azji Południowej i Afryki Subsaharyjskiej.

Jedynym sposobem na osiągnięcie trwałej poprawy, jest skoncentrowanie się na nierównościach w dostępie do urządzeń sanitarnych, powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH). Do tej pory najpierw najbogatsi uzyskiwali dostęp do sanitariatów, a dopiero później najubożsi. Jeśli chcemy, aby do 2030 r. dostęp do urządzeń sanitarnych był powszechny, musimy zacząć w pierwszej kolejności od osób gorzej sytuowanych.

Od 1990 r. 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej. To jedno z największych osiągnięć społeczności międzynarodowej. 91% ludzi na świecie może już korzystać z wody pitnej, a ten odsetek wciąż rośnie. Przykładowo, w Afryce Subsaharyjskiej dostęp do wody pitnej uzyskało 427 mln ludzi – to średnio 47 000 osób każdego dnia przez 25 lat.   

Dziś, mniej niż 1000 dzieci poniżej 5. roku życia umiera każdego dnia z powodu chorób biegunkowych, które są związane ze złymi warunkami sanitarno-higienicznymi. 15 lat temu było to ponad 2000 dzieci dzienne.

Z drugiej strony, poprawa w dostępie do sanitariatów została zahamowana, m.in.: z powodu braku odpowiednich kampanii upowszechniających zasady podstawowej higieny. Mimo że od 1990 r. około 2,1 mld ludzi na świecie uzyskało dostęp do urządzeń sanitarnych, obecnie zaledwie 68% światowej populacji może korzystać z sanitariatów. To o 9% mniej niż zakładano w jednym z Milenijnych Celów Rozwoju.

Dopóki wszyscy ludzie nie będą mieli dostępu do urządzeń sanitarnych, dopóty jakość dostarczanej wody będzie zagrożona i zbyt wiele osób nadal będzie umierać z powodu chorób biegunkowych, powiedziała dr Maria Neira, dyrektor departamentu zdrowia publicznego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

7 na 10 osób, które nie mają dostępu do sanitariatów mieszka na wsi. Dlatego tak ważna jest poprawa w dostępie do urządzeń sanitarnych, szczególnie na obszarach wiejskich,dodała dr Neira.

Według UNICEF i WHO, aby zapewnić powszechny dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, należy:

  •  zlokalizować konkretne obszary, na których dostęp społeczności lokalnej do urządzeń sanitarnych jest ograniczony;
  •  skoncentrować się na umożliwieniu dostępu do sanitariatów osobom najuboższym, mieszkającym na obszarach wiejskich;
  •  zastosować nowoczesne technologie, aby zapewnić najuboższym społecznościom dostęp do sanitariatów;
  •  poprawić warunki sanitarne i higieniczne szczególnie w domach, szkołach i ośrodkach zdrowia.

###

Pełny tekst raportu „Progress on Sanitation and Drinking Water”: http://www.wssinfo.org/

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej