UNICEF: Zabójcza zima dla dzieci uchodźców i migrantów

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI197003_Med-Res

Nowy Jork/Genewa/Bruksela, 3 lutego 2017 r. – W ciągu ostatnich trzech miesięcy co najmniej 1354 uchodźców i migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym. Wśród nich około 190* to dzieci. Większość osób (1191)** poniosła śmierć próbując przedostać się drogą morską z Libii do Włoch. W porównaniu do tego samego okresu w latach 2015-2016 to niemal 13 razy więcej.

Rosnąca liczba dzieci, które giną podczas drogi z Afryki Północnej do Włoch pokazuje, jak bardzo jest to ryzykowna wyprawa. Rządy państw po obu stronach Morza Śródziemnego powinny zrobić wszystko, aby zapewnić tym dzieciom bezpieczeństwo, mówi Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

UNICEF apeluje do państw członkowskich Unii Europejskiej, aby podjęły działania, które mogą ochronić dzieci uchodźców i migrantów:

  • Zapobiegać wykorzystaniu i handlowi dziećmi;
  • Stosować zasadę non-refoulement, która zakazuje deportacji dzieci do kraju, w którym groziłoby im niebezpieczeństwo. Zawracanie łodzi do Libii bez odpowiedniego planu ochrony dzieci jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację;
  • Zwiększyć finansowanie programów ochrony dzieci w Libii;
  • Zainwestować w ośrodki rejestracji i tymczasowej opieki w Libii, które powinny udzielać pomocy medycznej i edukacyjnej, ale nigdy nie powinny przetrzymywać dzieci ze względu na ich status migracyjny;
  • Zainwestować w programy łączenia rodzin, aby uchodźcy i migranci nie zwracali się o pomoc do przemytników.

UNICEF jest obecny na szlakach migracyjnych, w tym w Libii, gdzie udziela dzieciom uchodźców i migrantów pomocy wodno-sanitarnej, medycznej, edukacyjnej i ochronnej.

W środową noc, UNICEF wraz z organizacją Intersos uratował przed utonięciem w Morzu Śródziemnym 754 osoby, w tym 148 dzieci podróżujących bez opieki. W ciągu ostatnich kilku dni włoska straż przybrzeżna przy pomocy UNICEF i Intersos uratowała 285 dzieci. 

UNI197519_Med-Res

Kryzys związany z uchodźcami i migrantami jest jednym z tematów spotkania 28. przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, jaki odbywa się w piątek na Malcie. UNICEF apeluje o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony dzieci przemieszczających się z Libii do Włoch.

Od decyzji podjętych na piątkowym szczycie może zależeć życie tysięcy dzieci-uchodźców i migrantów przetrzymywanych w Libii lub podróżujących przez ten kraj, dodaje Justin Forsyth.

* Wiele dzieci-uchodźców w 2016 r. podróżowało bez opieki. Ich zgony często nie były zgłaszane, dlatego rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć może nigdy nie zostać poznana.

** Źródło: UNHCR i IOM

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej