Uwolniono tysiąc dzieci-żołnierzy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Dzieci żołnierze

Od początku roku z armii rebelianckich działających na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej uwolniono ponad 1 tys. dzieci. To pięć razy więcej niż w całym 2013 roku. Jednak tysiące dzieci-żołnierzy wciąż pozostają w szeregach grup zbrojnych.

Szacuje się, że od grudniowej eskalacji konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej liczba dzieci-żołnierzy niemal się podwoiła: z 3,5 tys. do 6 tys. Dzieci są wykorzystywane przez wszystkie strony konfliktu. Służą nie tylko jako żołnierze, ale także jako kucharze, tragarze i strażnicy. Co piąte z uwolnionych w tym roku dzieci jest płci żeńskiej.

Wiele z tych dzieci na własne oczy widziało, jak ich rodzice lub rodzeństwo zostali zamordowani. Wiele z nich jest z dala od swoich wiosek i bliskich im osób. Każde dziecko, z którym rozmawialiśmy, powiedziało, że chce opuścić grupę zbrojną  i wrócić do szkoły. Nie możemy ich zawieść – powiedział Souleymane Diabaté, przedstawiciel UNICEF w Republice Środkowoafrykańskiej.

UNICEF wspólnie z partnerami niesie pomoc dzieciom uwolnionym z szeregów grup zbrojnych i zapewnia im opiekę zdrowotną, pomoc psychologiczną oraz pomaga w powrocie do rodziny i szkoły. Starsze dzieci biorą udział w przyspieszonym procesie nauczania i kształcenia zawodowego. Jednak aby zapewnić skrzywdzonym dzieciom powrót do normalności potrzebne jest dalsze wsparcie Darczyńców.

Ty też możesz pomóc dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej! Dzięki darowiznom na tzw. najpilniejsze potrzeby możemy działać natychmiast i reagować na krzywdę dzieci wszędzie tam, gdzie ich prawa są łamane. Dziękujemy za każde wsparcie, które dla tych dzieci jest często kwestią życia lub śmierci.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej