W 2018 r. UNICEF dostarczył pomoc dla dzieci w niemal 300 kryzysach humanitarnych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
pomoc_humanitarna_UNICEF_1

Liczba krajów ogarniętych konfliktami jest najwyższa od 30 lat.

Warszawa, 10 czerwca 2019 r. – W 2018 r. UNICEF dostarczył ratującą życie pomoc dla milionów dzieci w 285 kryzysach humanitarnych. Wsparcie dotarło do 90 krajów świata.

W ubiegłym roku UNICEF udzielił pomocy dzieciom i ich rodzinom w m.in.:

  • 22 kryzysach żywnościowych w krajach takich jak Sudan Południowy czy Jemen, gdzie występuje wysoki poziom niedożywienia wśród dzieci;
  • 68 kryzysach społeczno-politycznych takich jak konflikt w Syrii, Jemenie i północno-wschodniej Nigerii;
  • 80 katastrofach naturalnych takich jak susze, powodzie i trzęsienia ziemi.

Kiedy kraj dotyka katastrofa naturalna lub konflikt zbrojny, wówczas dzieci są najbardziej poszkodowane, powiedział Manuel Fontaine, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych. Pomoc UNICEF ratuje życie dzieciom, daje im bezpieczeństwo i pomaga odbudować ich świat. Jesteśmy na miejscu zanim wybuchnie kryzys i zostajemy tak długo, jak potrzebne jest wsparcie, nawet jeśli zainteresowanie społeczności międzynarodowej przeminie.

Pomoc humanitarna UNICEF jest możliwa dzięki wsparciu organizacji partnerskich, hojności Darczyńców indywidualnych, świata biznesu i rządów państw.

pomoc_humanitarna_UNICEF_2

Wsparcie rządów państw, korporacji i społeczeństwa jest nieocenione. Pozwala nam szybko i efektywnie nieść pomoc milionom dzieci na świecie, dodaje Fontaine. Niestety potrzeby są wciąż ogromne. Stałe, długoterminowe wsparcie pozwala UNICEF zaplanować działania i przewidzieć wydatki, aby jeszcze lepiej nieść pomoc humanitarną i rozwojową.

W 2018 r. UNICEF wraz z partnerami udało się osiągnąć wiele rezultatów. Najważniejsze z nich to:

  • Objęcie 3,6 mln dzieci wsparciem psychologicznym;
  • Dostarczenie czystej wody dla ponad 43 mln ludzi;
  • Objęcie leczeniem 3,4 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia;
  • Zaszczepienie przeciwko odrze 19,6 mln dzieci w wieku od 6 miesięcy do 15 lat;
  • Objęcie edukacją formalną i nieformalną 6,9 mln dzieci w wieku szkolnym.
  • Ponadto, UNICEF wysłał 85 dostaw szczepionek do 19 krajów świata dostarczając tym samym ponad 24,7 mln dawek szczepionek.
pomoc_humanitarna_UNICEF_3

W 2019 r. UNICEF zaapelował o 3,9 mld dolarów, które są niezbędne, aby nieść pomoc dzieciom w kryzysach humanitarnych. W wielu regionach świata potrzeby zwiększyły się na skutek zmian klimatycznych. Było to widoczne m.in. w Mozambiku po przejściu cyklonu Idai. Jak dotąd, apel UNICEF został sfinansowany w zaledwie 24%.

###

Więcej informacji o pomocy humanitarnej UNICEF w 2018 r. można znaleźć w Humanitarian Action Study. Szczegóły są dostępne w raporcie 2018 Annual Results Report (Humanitarian Action).

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej