W 2019 r. z powodu odry zmarło na całym świecie 207 500 osób.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF Polska - szczepienia przeciwko odrze

© UNICEF/Prinsloo

W 2019 r. na całym świecie odnotowano 869 770 przypadków odry. To najwyższa liczba od 23 lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Amerykańskich Centrów ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w 2019 r. liczba zgonów na skutek odry wzrosła o połowę w porównaniu do roku 2016 i wyniosła 207 500.

W latach 2010-2016 liczba przypadków odry stopniowo zmniejszała się i w 2016 r. była najniższą odnotowaną w historii pomiarów. Niestety od trzech lat liczba ta stale rośnie. Eksperci wskazują, że przyczyną obecnej sytuacji jest opóźnienie w szczepieniu dzieci dwiema dawkami szczepionki (MCV1 i MCV2). 

Wiemy, jak zapobiegać odrze. Jednak dane wskazują, że niewystarczająco chronimy dzieci przed tą chorobą. Musimy działać razem, aby wesprzeć kraje i społeczności w dotarciu do każdego dziecka ze szczepionką, niezależnie od tego, gdzie się znajduje, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.

Epidemie odry zdarzają się, gdy ludzie, którzy nie są chronieni przed wirusem zakażają się i rozprzestrzeniają chorobę w społecznościach nieuodpornionych. Odsetek osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki musi wynosić co najmniej 95%, aby ochronić daną społeczność przed epidemią odry. Liczba osób na świecie zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki MCV1 od ponad dekady jest na stałym poziomie i wynosi 84-85%. Z kolei zasięg drugiej dawki szczepionki MCV2 stale rośnie, ale obecnie wynosi zaledwie 71%. 

Walka z pandemią COVID-19 nie może pogłębić kryzysu związanego z odrą

Liczba zgłoszonych przypadków odry w 2020 r. jest niższa niż rok wcześniej, jednak działania związane z zapobieganiem COVID-19 spowodowały zakłócenia w dostępie do szczepień. W listopadzie br. ponad 94 mln osób było zagrożonych chorobą z powodu wstrzymania kampanii szczepień przeciwko odrze w 26 krajach. Wiele z tych krajów doświadcza epidemii odry. Spośród państw, w których planowe kampanie szczepień przeciwko odrze w 2020 r. zostały przełożone z powodu COVID-19, tylko osiem (Brazylia, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Nepal, Nigeria, Filipiny i Somalia) wznowiło szczepienia jeszcze w tym roku.  

Zanim doszło do pandemii COVID-19, świat zmagał się ze wzrostem liczby zachorowań na odrę. Ten kryzys nagle nie zniknął. Podczas gdy system opieki zdrowotnej jest przeciążony pandemią koronawirusa, nie możemy pozwolić, aby walka z jedną chorobą odbywała się kosztem walki z drugim śmiertelnym zagrożeniem, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Globalne organizacje partnerskie w dziedzinie szczepień angażują liderów i pracowników medycznych w krajach dotkniętych i zagrożonych epidemią odry, aby zapewnić bezpieczny transport i dostęp do szczepionek. Najważniejsze jest, aby rodzice i opiekunowie dzieci także zrozumieli  korzyści płynące z ratujących życie szczepień.

Wirus odry z łatwością atakuje niezaszczepione dzieci, osoby młode i dorosłych. Odra to choroba, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia, powiedział dr Robert Linkins, przedstawiciel CDC. Wkrótce może dojść do złagodzenia restrykcji w przemieszczaniu się i podróżowaniu, co spowoduje większy ruch ludności na świecie. Nasz wspólny wysiłek, aby teraz dotrzeć do dzieci ze szczepieniami, może uratować wiele istnień, dodaje.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej