W 2021 r. UNICEF dostarczył produkty i usługi o łącznej wartości ponad 7 mld dolarów

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
W 2021 r. UNICEF dostarczył produkty i usługi o łącznej wartości ponad 7 mld dolarów

© UNICEF

Pomimo zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19, w ubiegłym roku UNICEF dostarczył produkty i usługi o całkowitej wartości ponad 7,1 mld dolarów. To wynik wyższy o 61% w porównaniu do 2020 roku. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia darczyńców i partnerów. 

Ponad siedem miliardów dolarów wydanych na zakup i dostarczenie produktów humanitarnych oraz usług to rekord w historii organizacji. Niewątpliwie jest to m.in. zasługa roli, jaką UNICEF pełni w globalnej reakcji na pandemię COVID-19.

UNICEF jako największy na świecie nabywca rutynowych szczepionek, był bardzo dobrze przygotowany również do dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. W ramach inicjatywy COVAX i innych programów, UNICEF dostarczył ponad 884 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 do 110 krajów świata. Ponadto, w ubiegłym roku UNICEF zakupił 2,3 mld dawek rutynowych szczepionek, aby chronić dzieci przed biegunką, odrą, zapaleniem płuc, polio, tężcem, gruźlicą i innymi chorobami. Łącznie w 2021 r. UNICEF dostarczył około 3,2 mld dawek szczepionek (zarówno rutynowych, jak i przeciwko COVID-19). Oprócz szczepionek, UNICEF pozyskał i dostarczył także inne produkty wykorzystywane w walce z COVID-19 takie jak 12,4 mln testów diagnostycznych, 434,1 mln sztuk środków ochrony osobistej czy 21 tysięcy koncentratorów tlenu.

Mimo zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw, niedoborów kontenerów, blokady portów i rosnących kosztów logistycznych, UNICEF zdołał utrzymać nieprzerwane wsparcie dla najbardziej potrzebujących dzieci i społeczności na całym świecie, w tym w Afganistanie, Etiopii, Haiti czy Jemenie. Wyzwania logistyczne udało się przezwyciężyć m.in. dzięki partnerstwom i umowom handlowym z branżą transportową. 

Wyjątkowe osiągnięcie UNICEF w zakresie dostaw produktów i usług w 2021 r. było możliwe dzięki solidarności, która została wypracowana między UNICEF, przemysłem i innymi partnerami humanitarnymi, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. Wspólnie przezwyciężyliśmy ogromne przeszkody i utrzymaliśmy kluczowe łańcuchy dostaw, aby zapewnić pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom.

Wraz z rządami państw, darczyńcami, partnerami i przedstawicielami przemysłu uważamy, że zapewnienie sprawiedliwego dostępu do produktów pomocowych musi być priorytetem. W 2021 roku przekuliśmy tę wiarę w działanie, powiedziała Etleva Kadilli, Dyrektor Działu Dostaw UNICEF.

Wśród dostarczonych przez UNICEF produktów humanitarnych znalazły się m.in.:

 • szczepionki o wartości 4,1 mld dolarów;
 • sprzęt medyczny (np. strzykawki, testy diagnostyczne, środki ochrony osobistej) o wartości 397,5 mln dolarów;
 • sprzęt wykorzystywany w łańcuchu chłodniczym (w tym systemy chłodnicze zasilane energią słoneczną) o wartości 204,9 mln dolarów;
 • produkty żywnościowe (np. gotowa do spożycia żywność terapeutyczna, suplementacja witaminą A) o wartości 175,6 mln dolarów;
 • materiały edukacyjne o wartości 155,3 mln dolarów;
 • pomoc wodno-sanitarna (np. tabletki do uzdatniania wody, zestawy higieniczne) o wartości 145,4 mln dolarów;
 • farmaceutyki (np. amoksycylina, leki antyretrowirusowe i na malarię, doustne sole nawadniające) o wartości 99,1 mln dolarów;
 • moskitiery i środki owadobójcze o wartości 81,5 mln dolarów.

Wśród usług zapewnionych przez UNICEF znalazły się m.in.:

 • usługi budowlane o wartości 257,1 mln dolarów;
 • transport międzynarodowy o wartości 226,3 mln dolarów;
 • utrzymanie lokalnego personelu technicznego odpowiedzialnego za realizację programu: 184,1 mln dolarów;
 • pomoc finansowa: 173 mln dolarów;
 • badania i ankiety oraz monitoring programów: 118,5 mln dolarów;
 • usługi logistyczne i magazynowe: 91,4 mln dolarów.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej