W 2021 r. UNICEF dostarczył produkty i usługi o łącznej wartości ponad 7 mld dolarów

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
W 2021 r. UNICEF dostarczył produkty i usługi o łącznej wartości ponad 7 mld dolarów

© UNICEF

Pomimo zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19, w ubiegłym roku UNICEF dostarczył produkty i usługi o całkowitej wartości ponad 7,1 mld dolarów. To wynik wyższy o 61% w porównaniu do 2020 roku. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia darczyńców i partnerów. 

Ponad siedem miliardów dolarów wydanych na zakup i dostarczenie produktów humanitarnych oraz usług to rekord w historii organizacji. Niewątpliwie jest to m.in. zasługa roli, jaką UNICEF pełni w globalnej reakcji na pandemię COVID-19.

UNICEF jako największy na świecie nabywca rutynowych szczepionek, był bardzo dobrze przygotowany również do dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. W ramach inicjatywy COVAX i innych programów, UNICEF dostarczył ponad 884 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 do 110 krajów świata. Ponadto, w ubiegłym roku UNICEF zakupił 2,3 mld dawek rutynowych szczepionek, aby chronić dzieci przed biegunką, odrą, zapaleniem płuc, polio, tężcem, gruźlicą i innymi chorobami. Łącznie w 2021 r. UNICEF dostarczył około 3,2 mld dawek szczepionek (zarówno rutynowych, jak i przeciwko COVID-19). Oprócz szczepionek, UNICEF pozyskał i dostarczył także inne produkty wykorzystywane w walce z COVID-19 takie jak 12,4 mln testów diagnostycznych, 434,1 mln sztuk środków ochrony osobistej czy 21 tysięcy koncentratorów tlenu.

Mimo zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw, niedoborów kontenerów, blokady portów i rosnących kosztów logistycznych, UNICEF zdołał utrzymać nieprzerwane wsparcie dla najbardziej potrzebujących dzieci i społeczności na całym świecie, w tym w Afganistanie, Etiopii, Haiti czy Jemenie. Wyzwania logistyczne udało się przezwyciężyć m.in. dzięki partnerstwom i umowom handlowym z branżą transportową. 

Wyjątkowe osiągnięcie UNICEF w zakresie dostaw produktów i usług w 2021 r. było możliwe dzięki solidarności, która została wypracowana między UNICEF, przemysłem i innymi partnerami humanitarnymi, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. Wspólnie przezwyciężyliśmy ogromne przeszkody i utrzymaliśmy kluczowe łańcuchy dostaw, aby zapewnić pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom.

Wraz z rządami państw, darczyńcami, partnerami i przedstawicielami przemysłu uważamy, że zapewnienie sprawiedliwego dostępu do produktów pomocowych musi być priorytetem. W 2021 roku przekuliśmy tę wiarę w działanie, powiedziała Etleva Kadilli, Dyrektor Działu Dostaw UNICEF.

Wśród dostarczonych przez UNICEF produktów humanitarnych znalazły się m.in.:

 • szczepionki o wartości 4,1 mld dolarów;
 • sprzęt medyczny (np. strzykawki, testy diagnostyczne, środki ochrony osobistej) o wartości 397,5 mln dolarów;
 • sprzęt wykorzystywany w łańcuchu chłodniczym (w tym systemy chłodnicze zasilane energią słoneczną) o wartości 204,9 mln dolarów;
 • produkty żywnościowe (np. gotowa do spożycia żywność terapeutyczna, suplementacja witaminą A) o wartości 175,6 mln dolarów;
 • materiały edukacyjne o wartości 155,3 mln dolarów;
 • pomoc wodno-sanitarna (np. tabletki do uzdatniania wody, zestawy higieniczne) o wartości 145,4 mln dolarów;
 • farmaceutyki (np. amoksycylina, leki antyretrowirusowe i na malarię, doustne sole nawadniające) o wartości 99,1 mln dolarów;
 • moskitiery i środki owadobójcze o wartości 81,5 mln dolarów.

Wśród usług zapewnionych przez UNICEF znalazły się m.in.:

 • usługi budowlane o wartości 257,1 mln dolarów;
 • transport międzynarodowy o wartości 226,3 mln dolarów;
 • utrzymanie lokalnego personelu technicznego odpowiedzialnego za realizację programu: 184,1 mln dolarów;
 • pomoc finansowa: 173 mln dolarów;
 • badania i ankiety oraz monitoring programów: 118,5 mln dolarów;
 • usługi logistyczne i magazynowe: 91,4 mln dolarów.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej