W 2021 r. UNICEF dostarczył produkty i usługi o łącznej wartości ponad 7 mld dolarów

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
W 2021 r. UNICEF dostarczył produkty i usługi o łącznej wartości ponad 7 mld dolarów

© UNICEF

Pomimo zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19, w ubiegłym roku UNICEF dostarczył produkty i usługi o całkowitej wartości ponad 7,1 mld dolarów. To wynik wyższy o 61% w porównaniu do 2020 roku. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia darczyńców i partnerów. 

Ponad siedem miliardów dolarów wydanych na zakup i dostarczenie produktów humanitarnych oraz usług to rekord w historii organizacji. Niewątpliwie jest to m.in. zasługa roli, jaką UNICEF pełni w globalnej reakcji na pandemię COVID-19.

UNICEF jako największy na świecie nabywca rutynowych szczepionek, był bardzo dobrze przygotowany również do dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. W ramach inicjatywy COVAX i innych programów, UNICEF dostarczył ponad 884 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 do 110 krajów świata. Ponadto, w ubiegłym roku UNICEF zakupił 2,3 mld dawek rutynowych szczepionek, aby chronić dzieci przed biegunką, odrą, zapaleniem płuc, polio, tężcem, gruźlicą i innymi chorobami. Łącznie w 2021 r. UNICEF dostarczył około 3,2 mld dawek szczepionek (zarówno rutynowych, jak i przeciwko COVID-19). Oprócz szczepionek, UNICEF pozyskał i dostarczył także inne produkty wykorzystywane w walce z COVID-19 takie jak 12,4 mln testów diagnostycznych, 434,1 mln sztuk środków ochrony osobistej czy 21 tysięcy koncentratorów tlenu.

Mimo zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw, niedoborów kontenerów, blokady portów i rosnących kosztów logistycznych, UNICEF zdołał utrzymać nieprzerwane wsparcie dla najbardziej potrzebujących dzieci i społeczności na całym świecie, w tym w Afganistanie, Etiopii, Haiti czy Jemenie. Wyzwania logistyczne udało się przezwyciężyć m.in. dzięki partnerstwom i umowom handlowym z branżą transportową. 

Wyjątkowe osiągnięcie UNICEF w zakresie dostaw produktów i usług w 2021 r. było możliwe dzięki solidarności, która została wypracowana między UNICEF, przemysłem i innymi partnerami humanitarnymi, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. Wspólnie przezwyciężyliśmy ogromne przeszkody i utrzymaliśmy kluczowe łańcuchy dostaw, aby zapewnić pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom.

Wraz z rządami państw, darczyńcami, partnerami i przedstawicielami przemysłu uważamy, że zapewnienie sprawiedliwego dostępu do produktów pomocowych musi być priorytetem. W 2021 roku przekuliśmy tę wiarę w działanie, powiedziała Etleva Kadilli, Dyrektor Działu Dostaw UNICEF.

Wśród dostarczonych przez UNICEF produktów humanitarnych znalazły się m.in.:

  • szczepionki o wartości 4,1 mld dolarów;
  • sprzęt medyczny (np. strzykawki, testy diagnostyczne, środki ochrony osobistej) o wartości 397,5 mln dolarów;
  • sprzęt wykorzystywany w łańcuchu chłodniczym (w tym systemy chłodnicze zasilane energią słoneczną) o wartości 204,9 mln dolarów;
  • produkty żywnościowe (np. gotowa do spożycia żywność terapeutyczna, suplementacja witaminą A) o wartości 175,6 mln dolarów;
  • materiały edukacyjne o wartości 155,3 mln dolarów;
  • pomoc wodno-sanitarna (np. tabletki do uzdatniania wody, zestawy higieniczne) o wartości 145,4 mln dolarów;
  • farmaceutyki (np. amoksycylina, leki antyretrowirusowe i na malarię, doustne sole nawadniające) o wartości 99,1 mln dolarów;
  • moskitiery i środki owadobójcze o wartości 81,5 mln dolarów.

Wśród usług zapewnionych przez UNICEF znalazły się m.in.:

  • usługi budowlane o wartości 257,1 mln dolarów;
  • transport międzynarodowy o wartości 226,3 mln dolarów;
  • utrzymanie lokalnego personelu technicznego odpowiedzialnego za realizację programu: 184,1 mln dolarów;
  • pomoc finansowa: 173 mln dolarów;
  • badania i ankiety oraz monitoring programów: 118,5 mln dolarów;
  • usługi logistyczne i magazynowe: 91,4 mln dolarów.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej