W 2023 roku zginęło 280 pracowników humanitarnych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Pracownicy organizacji humanitarnych ryzykują życie, aby ratować i chronić dzieci. Coraz częściej są jednak narażeni na ataki ze strony walczących stron. W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, który przypada na 19 sierpnia, domagamy się działań na rzecz ich ochrony i umożliwienia im bezpiecznego wykonywania pracy kluczowej dla przetrwania najmłodszych podczas konfliktów zbrojnych.

Pracownicy organizacji humanitarnych ryzykują życie, aby ratować i chronić dzieci.

© UNICEF/Pashkina

Świat zawodzi pracowników organizacji humanitarnych, a co za tym idzie, ludzi, którym służą. Międzynarodowe regulacje dotyczące zasad prowadzenia konfliktów zbrojnych i ograniczające ich skutki są nieustannie naruszane przez strony walczące w wielu miejscach na świecie.

W strefach działań wojennych pracownicy organizacji humanitarnych coraz częściej ryzykują życie, aby ratować i chronić dzieci. Grozi im przemoc, porwania i śmierć, ich pojazdy są atakowane, ich podstawowe zapasy są plądrowane, a szpitale i szkoły, które wspierają, są atakowane i niszczone.

Dla pracowników humanitarnych 2023 rok był najbardziej śmiercionośny w historii. Zginęło aż 280 osób, które wykonując swoją pracę, niosły pomoc innym.

Rok 2024 będzie najprawdopodobniej jeszcze gorszy. W Strefie Gazy, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Birmie, Ukrainie i wielu innych miejscach osoby niosące pomoc i zapewniające ochronę dzieciom w czasie wojny nie są bezpieczne.

Pracownicy organizacji humanitarnych ryzykują życie, aby ratować i chronić dzieci.

© UNICEF/Filippov

Podczas gdy niewyobrażalna liczba cywili i pracowników organizacji pomocowych płaci najwyższą cenę, sprawcy tych tragedii nadal unikają sprawiedliwości. Naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego nie zdarzają się same – wynikają z wyborów i działań podejmowanych przez walczące strony, które rażąco lekceważąc obowiązujące reguły wyrządzają ogromne szkody ludności cywilnej, w tym dzieciom. Społeczność międzynarodowa w niewystarczającym stopniu pociąga sprawców do odpowiedzialności, nie potępia systematycznie wszystkich naruszeń praw człowieka i podejmuje zbyt mało aktywności uniemożliwiających łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Państwa muszą wywiązywać się ze swojego obowiązku i nie tylko same szanować zapisy prawa humanitarnego, ale też dbać, aby tak do tych reguł podchodzili wszyscy gracze systemu międzynarodowego. To państwa muszą wykorzystać swój wpływ na strony konfliktów, aby pracownikom organizacji humanitarnych zapewnić ochronę i pozwolić im na ich ratującą życie pracę na rzecz dzieci. Światowi przywódcy muszą zdecydowanie dążyć do ukrócenia bezkarności i jednoznacznie wzywać do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich naruszających prawo międzynarodowe – w tym sprawców ataków na dzieci i pracowników organizacji humanitarnych mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. 

Pracownicy organizacji humanitarnych ryzykują życie, aby ratować i chronić dzieci.

© UNICEF/Ibarra_Sánchez

Zobacz również

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej
Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej