W Afganistanie doszło do gwałtownej eskalacji przemocy wobec dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
W Afganistanie doszło do gwałtownej eskalacji przemocy wobec dzieci

© UNICEF/Fazel

W Afganistanie doszło do gwałtownej eskalacji przemocy wobec dzieci. Hervé Ludovic De Lys, przedstawiciel UNICEF w Afganistanie, alarmuje o dramatycznej sytuacji najmłodszych w tym kraju. 

UNICEF jest wstrząśnięty ostatnimi wydarzeniami w Afganistanie. W ciągu 72 godzin w prowincjach Kandahar, Chost i Paktija zginęło łącznie co najmniej 27 dzieci, a 136 zostało rannych.

Skala okrucieństwa wobec najmłodszych zwiększa się z dnia na dzień.

To nie są liczby. Każda z tych śmierci i każdy przypadek fizycznego cierpienia jest osobistą tragedią. Te dzieci są bardzo kochanymi córkami i synami, braćmi i siostrami, kuzynami i przyjaciółmi. Ich prawo do ochrony, które posiadają zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, zostało zlekceważone przez walczące strony.
Te akty przemocy są dowodem na brutalny charakter i skalę agresji w Afganistanie, której ofiarami są bezbronne dzieci.

UNICEF jest również głęboko zaniepokojony doniesieniami, według których najmłodsi są coraz częściej rekrutowani do walk przez grupy zbrojne. Wielu chłopców i dziewcząt doznaje ogromnej traumy widząc okrucieństwa, jakich doświadczają członkowie ich rodzin i społeczności. 

Dzieci mają prawo do dzieciństwa. Nigdy nie powinny ponosić tak wielkiej ceny za ten pogłębiający się konflikt. Tylko całkowite zawieszenie broni może ochronić dzieci w Afganistanie. Dopóki konflikt trwa, prawa najmłodszych są zagrożone. Zagrożona jest także ich przyszłość i realizacja pełnego potencjału.

Wszystkie dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, potrzebują teraz ochrony i pokoju. UNICEF apeluje do wszystkich osób zaangażowanych w działania mediacyjne, aby zobowiązały walczące strony do przestrzegania ich międzynarodowych zobowiązań wobec dzieci.

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc Afgańczykom. Każdy może przekazać darowiznę poprzez stronę unicef.pl/afganistan lub za pośrednictwem zbiórki na Facebooku

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej