W Afganistanie doszło do gwałtownej eskalacji przemocy wobec dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
W Afganistanie doszło do gwałtownej eskalacji przemocy wobec dzieci

© UNICEF/Fazel

W Afganistanie doszło do gwałtownej eskalacji przemocy wobec dzieci. Hervé Ludovic De Lys, przedstawiciel UNICEF w Afganistanie, alarmuje o dramatycznej sytuacji najmłodszych w tym kraju. 

UNICEF jest wstrząśnięty ostatnimi wydarzeniami w Afganistanie. W ciągu 72 godzin w prowincjach Kandahar, Chost i Paktija zginęło łącznie co najmniej 27 dzieci, a 136 zostało rannych.

Skala okrucieństwa wobec najmłodszych zwiększa się z dnia na dzień.

To nie są liczby. Każda z tych śmierci i każdy przypadek fizycznego cierpienia jest osobistą tragedią. Te dzieci są bardzo kochanymi córkami i synami, braćmi i siostrami, kuzynami i przyjaciółmi. Ich prawo do ochrony, które posiadają zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, zostało zlekceważone przez walczące strony.
Te akty przemocy są dowodem na brutalny charakter i skalę agresji w Afganistanie, której ofiarami są bezbronne dzieci.

UNICEF jest również głęboko zaniepokojony doniesieniami, według których najmłodsi są coraz częściej rekrutowani do walk przez grupy zbrojne. Wielu chłopców i dziewcząt doznaje ogromnej traumy widząc okrucieństwa, jakich doświadczają członkowie ich rodzin i społeczności. 

Dzieci mają prawo do dzieciństwa. Nigdy nie powinny ponosić tak wielkiej ceny za ten pogłębiający się konflikt. Tylko całkowite zawieszenie broni może ochronić dzieci w Afganistanie. Dopóki konflikt trwa, prawa najmłodszych są zagrożone. Zagrożona jest także ich przyszłość i realizacja pełnego potencjału.

Wszystkie dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, potrzebują teraz ochrony i pokoju. UNICEF apeluje do wszystkich osób zaangażowanych w działania mediacyjne, aby zobowiązały walczące strony do przestrzegania ich międzynarodowych zobowiązań wobec dzieci.

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc Afgańczykom. Każdy może przekazać darowiznę poprzez stronę unicef.pl/afganistan lub za pośrednictwem zbiórki na Facebooku

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej