W Jemenie i Sudanie Południowym 650 tysięcy dzieci jest zagrożonych śmiercią głodową

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0259253

To obecnie jedne z największych kryzysów żywnościowych na świecie.

Aden/Amman/Dżuba, 7 grudnia 2018 r. – Warunki życia milionów dzieci w Jemenie i Sudanie Południowym są tragiczne. W obu krajach łącznie ponad 650 tysięcy najmłodszych każdego dnia jest zagrożonych śmiercią z głodu.

Życie wielu dzieci w Jemenie i Sudanie Południowym jest przeciwieństwem tego, jak powinno wyglądać dzieciństwo. W XXI wieku nie ma wytłumaczenia dla takiej sytuacji.

Wojny, kryzysy ekonomiczne i dekady niepokojów społecznych nie oszczędziły ani jednej dziewczynki i chłopca w Jemenie. Za ich cierpienie odpowiedzialny jest człowiek, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, który kilka dni temu wrócił z Jemenu. Dziś w Jemenie 7 mln dzieci każdego wieczoru idzie spać z pustym żołądkiem. 400 000 z nich cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia i może umrzeć w każdej minucie, dodaje.

Wojna w Jemenie trwa już niemal 4 lata. Ponad 6700 dzieci zginęło lub zostało poważnie rannych, 2700 zmuszono do walki, a niemal 1,5 mln zostało przesiedlonych. Wiele dzieci zostało wyłączonych z systemu edukacji, a te, które chodzą do szkoły pobierają naukę na niskim poziomie i w przeludnionych klasach. W Jemenie niemal każde dziecko, aby przeżyć jest zdane na pomoc humanitarną. Wsparcie ze strony UNICEF i innych organizacji dosłownie ratuje im życie i daje promyk nadziei.

UN0253358

Z kolei w Sudanie Południowym niemal 5 lat konfliktu doprowadziło do niewyobrażalnych cierpień dzieci. Niedożywienie, rekrutacja do grup zbrojnych, przemoc i gwałty to rzeczywistość najmłodszych w tym kraju. UNICEF szacuje, że ćwierć miliona z nich umiera z braku pożywienia. Widmo kolejnej epidemii głodu jest bliskie. Pracownicy UNICEF są na miejscu, a 110 z nich już oddało swoje życie niosąc pomoc od początku konfliktu. Wciąż jednak 7 mln Sudańczyków potrzebuje pomocy humanitarnej.

Za tymi liczbami kryją się konkretne dzieci z imionami, rodzinami, przyjaciółmi, niespełnionymi marzeniami i życiem, które nagle zostało im odebrane. Czy te liczby – i historie najmłodszych, które się za nimi kryją – właściwie mają znaczenie? One już dawno powinny szokować świat i prowadzić do natychmiastowych działań.

UN0253492

Zarówno w Jemenie, jak i Sudanie Południowym UNICEF niesie pomoc żywnościową, aby uratować dzieci przed śmiercią głodową, która w naszych czasach nie powinna mieć miejsca. Organizacja od lat z powodzeniem stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Wystarczą 3 saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia mały pacjent przybrał na wadze kilogram, a jego organizm otrzymał niezbędne do rozwoju składniki. Jedna saszetka żywności terapeutycznej kosztuje zaledwie 1,47 zł.

UNICEF Polska zbiera środki na pomoc dla dzieci w Jemenie i Sudanie Południowym. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/jemen oraz unicef.pl/sudan.

Dołącz do akcji:

slide_podglad_button

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej