W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

© UNICEF/UN0459559/Marish

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Niepewność jutra, przesiedlenia i załamanie państwowych systemów opieki sprawiają, że dzieci żyją w ciągłym zagrożeniu oraz strachu. Nie mogą prawidłowo się rozwijać, cieszyć dzieciństwem i wykorzystać swojego potencjału. 

Oprócz kluczowych działań związanych z ochroną życia i zdrowia dzieci, UNICEF podejmuje inicjatywy pozwalające najmłodszym mieszkańcom Jemenu na kontunuowanie nauki. Te działania są krytyczne, ponieważ ponad 10 mln dziewcząt i chłopców w wieku szkolnym w Jemenie zostało pozbawionych możliwości rozwijania zdolności poznawczych i emocjonalnych. 

Edukacja daje szansę kolejnemu pokoleniu na zdobycie wykształcenia i wiedzy, która pozwoli budować lepszą przyszłość.

© UNICEF/UN0459568/Marish

Edukacja jest kluczowa, ponieważ daje szansę kolejnemu pokoleniu na zdobycie odpowiedniego wykształcenia i wiedzy, która pozwoli mu budować lepszą przyszłość dla siebie i najbliższych. Według Konwencji o prawach dziecka, każde dziecko ma prawo do edukacji - od wczesnego dzieciństwa do wieku nastoletniego.

Ponad 2,7 mln jemeńskich dziewcząt i chłopców nie uczęszcza do szkoły, a kolejne 1,5 mln dzieci musiało przerwać swoją edukację z powodu wielokrotnych przesiedleń. 

Niewydolność systemu edukacji w Jemenie wynika z chaosu panującego w kraju oraz braku środków finansowych na funkcjonowanie szkół i opłacenie pracy ponad 150 000 nauczycieli. Aby zapewnić dzieciom dostęp nauki i bezpiecznych szkół, UNICEF wsparł system wynagrodzeń dla nauczycieli i przyśpieszonej edukacji dzieci. W wyniku naszych działań 33 412 nauczycieli i pracowników szkół otrzymało zapomogi finansowe. Przekazaliśmy również środki finansowe na zapomogi dla 2 163 nauczycielek pracujących na obszarach wiejskich. Nasza pomoc zapewniła 184 596 dzieciom kontynuację nauki.

Ponad 2700 szkół zostało zniszczonych lub jest wykorzystywanych do celów nie związanych z edukacją.

Ponad 2700 szkół zostało zniszczonych lub jest wykorzystywanych do celów nie związanych z edukacją.

© UNICEF/UN0472989/Marish

W klasie, która liczy 40 uczniów, 36 z nich nie potrafi przeczytać treści w podręczniku lub na tablicy.

Co udało nam się zrobić w 2022 roku w Jemenie:

Co udało nam się zrobić w 2022 roku w Jemenie

Kryzys humanitarny w Jemenie

Dzieci i ich rodziny znajdują się w trudnej sytuacji nie tylko ze względu na trwające walki zbrojne, ale także krytyczne warunki żywnościowe, wodne i sanitarne. Ze względu na nie Jemen pozostaje jednym z państw o największej skali wewnętrznych przesiedleń. Dostęp do usług publicznych jest nie tyle utrudniony, co praktycznie nieosiągalny. Dzieci narażone są na skrajne niedożywienie i zarażenie cholerą, odrą oraz błonicą. Nie funkcjonują szpitale, szkoły i inne elementy infrastruktury społecznej.

12,9 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony

© UNICEF/UN0459563/Marish

12,9 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony. 

Trwający kryzys humanitarny zwiększył ryzyko, że dzieci i kobiety padną ofiarami wykorzystywania i rekrutacji przez strony konfliktu jako bojownicy. Powszechna jest także przemoc związana z płcią i małżeństwa dzieci. 

Wesprzyj działania UNICEF i daj jemeńskim dzieciom szansę na lepszą przyszłość.

Pomoc dla Jemenu

Wesprzyj działania UNICEF i daj jemeńskim dzieciom szansę na lepszą przyszłość.

© UNICEF/UN0459571/Marish

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej