W Kolonii rozpoczyna się Szczyt „Miast Przyjaznych Dzieciom” z udziałem przedstawicieli z Polski

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
aktualność_14.10.19_2

Warszawa/Kolonia, 14 października 2019 r. – Od jutra, w Kolonii rozpoczyna się Szczyt „Miast Przyjaznych Dzieciom” – inicjatywy UNICEF obejmującej niemal 30 milionów dzieci w 40 krajach świata. Na Szczycie obecni będą przedstawiciele Miasta Gdynia wraz z dwojgiem młodych delegatów oraz UNICEF Polska.

Obecnie niemal co trzeci mieszkaniec miasta to dziecko. UNICEF szacuje, że do 2050 r. 7 na 10 dzieci będzie żyło w ośrodkach miejskich. Wraz z postępującą urbanizacją, coraz więcej dzieci liczy na to, że ich miasta i społeczności będą działać na korzyść najmłodszych obywateli. Inicjatywa UNICEF „Miasta Przyjazne Dzieciom” wspiera miasta i społeczności w realizacji praw dzieci na poziomie lokalnym. Obecnie w inicjatywie uczestniczy już ponad 1 000 miast na całym świecie, w tym m.in. Paryż, Londyn, Aberdeen czy Quebec.

Inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością. Poprzez ten program chcemy wesprzeć samorządy w  praktycznej realizacji Konwencji o prawach dziecka. Pierwszym ośrodkiem miejskim w Polsce, który bierze udział w pilotażowym programie jest Gdynia, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Nasze miasto jest przyjazne dzieciom, ponieważ głosy, potrzeby, priorytety i prawa dzieci są integralną częścią miejskich polityk, programów i decyzji. Dzieci mają pełne prawo czuć się w Gdyni podmiotowo i mają nam wiele do powiedzenia. Każdego dnia nie tylko udzielamy im wsparcia i pomocy, ale także promujemy wiedzę o prawach dziecka poprzez ważne kampanie społeczne, których bohaterami są dzieci, czy poprzez umożliwienie współdecydowania o części budżetu dzieciom już od urodzenia. Aby nasze miasto stało się bardziej przyjazne dzieciom ciągle szukamy dobrych wzorców i współpracujemy korzystając z doświadczeń globalnych, powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Od 15 do 18 października w Niemczech odbywa się Szczyt „Miast Przyjaznych Dzieciom”. To pierwsze tego typu, międzynarodowe wydarzenie. W Szczycie biorą udział prezydenci miast, burmistrzowie, lokalni liderzy, eksperci, dzieci i młodzi ludzie z „Miast Przyjaznych Dzieciom” z całego świata. Gromadzą się, aby omówić innowacyjne metody realizacji praw dzieci poprzez lokalne zaangażowanie. Wymienią się także przykładami dobrych praktyk.

Wydarzenie odbywa się na miesiąc przed obchodami 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu dotyczącego praw najmłodszych. Szczyt w Kolonii daje szansę na ponowne zadeklarowanie przez prezydentów miast i lokalnych liderów chęci realizacji w praktyce zapisów Konwencji. Szczyt jest doskonałą okazją, aby wspólnie opracować strategię, dzięki której miasta staną się lepszym miejscem dla dzieci i młodzieży. Odpowiedzialność spoczywa na samorządach, społeczeństwie obywatelskim i nas wszystkich.

Niestety nie wszystkie dzieci i młodzi ludzie dorastający w miastach mają takie same szanse w życiu. Wielu dzieciom miasta oferują ogromne możliwości i nadzieję na lepszą przyszłość. Dla innych, doświadczenie życia w mieście wiąże się z ubóstwem, nierównościami, zagrożeniami środowiskowymi, a nawet konfliktem.

aktualność_14.10.19_2.2

Tylko poprzez uczynienie miast i społeczności miejscami, w których dzieci czują się bezpieczne, słyszane i zdolne do realizacji w pełni swojego potencjału, możemy zapewnić świetlaną przyszłość – dla każdego dziecka.

 

***

 

„Miasto Przyjazne Dzieciom” to wyjątkowy program UNICEF kierowany do włodarzy miast. Jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu lepszej jakości dóbr i usług dla dzieci oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka. Uczestnictwo w Programie jest bezpłatne. Więcej informacji na stronie: unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej