W latach 2010-2019 potwierdzono ponad 170 tysięcy ataków na dzieci na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF_naruszenia_praw_dzieci

Najmłodsi nadal płacą najwyższą cenę za toczące się konflikty.Od 2010 r. trzykrotnie wzrosła liczba poważnych naruszeń praw dzieci. Przez ostatnie 10 lat na całym świecie dochodziło każdego dnia średnio do 45 ataków na dzieci.

Liczba krajów ogarniętych konfliktami jest obecnie najwyższa od czasu przyjęcia Konwencji o prawach dziecka w 1989 r. Konflikty na całym świecie trwają dłużej, powodują rozlew krwi i pochłaniają więcej ludzkich istnień. Ataki na dzieci nie mają końca, ponieważ walczące strony łamią jedną z najbardziej podstawowych zasad prawa wojennego: ochronę dzieci, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Według danych ONZ w 2018 roku doszło do ponad 24 tysięcy poważnych naruszeń praw dzieci. Były to: zabójstwa, okaleczanie, przemoc seksualna, uprowadzenia, odmowa dostępu do pomocy humanitarnej, rekrutacja do grup zbrojnych oraz ataki na szkoły i szpitale. Liczba ta jest ponad 2,5 raza wyższa niż w 2010 roku.

Większość dzieci ginie na skutek nalotów, ataków rakietowych i ostrzałów artyleryjskich prowadzonych przez strony konfliktu oraz min lądowych, moździerzy czy amunicji kasetowej. Tylko w 2018 roku ponad 12 tysięcy dzieci zostało zabitych lub rannych. Sytuacja nie zmieniła się w 2019 roku.

UNICEF_dzieci_placa_za_konflikty

Kalendarium tragicznych wydarzeń w 2019 roku

 • STYCZEŃ: Przemoc, wysiedlenie i wyjątkowo surowa zima w północnej i wschodniej Syrii spowodowały śmierć co najmniej 32 dzieci.

 

 • LUTY: W Demokratycznej Republice Konga miało miejsce kilka poważnych ataków na ośrodki leczenia eboli we wschodniej części kraju. Ataki trwały przez cały rok.

 

 • MARZEC: Ponad 150 osób, w tym 85 dzieci zginęło na skutek ataku grupy zbrojnej na wioskę Ogossagou w regionie Mopti, w środkowym Mali.

 

 • KWIECIEŃ: 14 dzieci zginęło, a 16 zostało ciężko rannych w wyniku wybuchu w pobliżu dwóch szkół w stolicy Jemenu. W tym kraju co piąta szkoła nie nadaje się do użytku z powodu konfliktu.

 

 • MAJ: Niemal 28 tysięcy dzieci z ponad 60 krajów, w tym prawie 20 tysięcy najmłodszych z Iraku, przebywa w obozach i ośrodkach detencyjnych w północno-wschodniej Syrii. UNICEF zaapelował do rządów państw o ich repatriację.

 

 • CZERWIEC: Troje dzieci zostało wykorzystanych do przeprowadzenia ataków samobójczych i detonacji materiałów wybuchowych, które zabiły 30 osób i raniły 48 w ośrodku piłkarskim w Konduga w Nigerii. W tym samym miesiącu co najmniej 19 dzieci zginęło podczas protestów w Sudanie, a 49 zostało rannych.

 

 • LIPIEC: Dziesiątki dzieci zostały ranne w wyniku wybuchu, który zniszczył szkołę w Kabulu w Afganistanie.

 

 • SIERPIEŃ: Zaledwie w jeden weekend sierpnia na skutek nalotów w północno-wschodniej Syrii zginęło 44 cywilów, w tym 16 dzieci i 12 kobiet.

 

 • WRZESIEŃ: UNICEF poinformował, że 2 miliony dzieci w Jemenie nie chodzi do szkoły, w tym prawie pół miliona od eskalacji konfliktu w marcu 2015 roku.

 

 • PAŹDZIERNIK: Na skutek eskalacji przemocy w północno-wschodniej Syrii zginęło 5 dzieci, a 26 zostało rannych.

 

 • LISTOPAD: UNICEF zaalarmował, że trzy lata przemocy i niestabilności w północno-zachodnim i południowo-zachodnim Kamerunie spowodowały, że ponad 855 tysięcy dzieci opuściło szkołę, a 59 tysięcy nastolatków zostało przesiedlonych.

 

 • GRUDZIEŃ: UNICEF podsumował, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku w Afganistanie codziennie 9 dzieci było zabitych lub ranionych.

 

Te wydarzenia to tylko część poważnych naruszeń praw dzieci na świecie. UNICEF apeluje do stron konfliktów, aby przestrzegały zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego oraz natychmiast zaprzestały ataków na dzieci, infrastrukturę wodno-sanitarną i cywilną, w tym szkoły czy szpitale. UNICEF apeluje także do rządów państw mających wpływ na strony konfliktu, aby wykorzystały swój autorytet do ochrony dzieci.

We wszystkich wymienionych krajach UNICEF współpracuje z partnerami, aby zapewnić dzieciom pomoc medyczną, żywnościową, edukacyjną i ochronną.

UNICEF_dla_kazdego_dziecka_edukacja

***

Do sześciu najpoważniejszych naruszeń praw dzieci ONZ zalicza: zabijanie i okaleczanie dzieci, rekrutację do grup zbrojnych, przemoc seksualną, ataki na szkoły i szpitale, porywanie dzieci oraz odmowę dostępu do pomocy humanitarnej.

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej