W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

© UNICEF/Omar Tarig

Najważniejsze fakty  

  1. W Sudanie połowa z ponad 30 mln osób potrzebujących w tym roku pomocy humanitarnej to dzieci.  
  2. Konflikt spowodował przesiedlenie prawie 15 mln osób w kraju i poza jego granicami. Co trzecie przesiedlone dziecko ma mniej niż pięć lat.  
  3. Tam, gdzie pojawia się możliwość powrotu, życiu najmłodszych zagrażają niewybuchy i ograniczony dostęp do podstawowych usług.  
  4. Liczba poważnych naruszeń wobec dzieci wzrosła o 1000% w ciągu dwóch lat.  

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni w obozach Al-Faszer, Abu Szouk i Zamzam w Darfurze Północnym w Sudanie zostało zabitych co najmniej 23 dzieci i 9 pracowników organizacji pomocowych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w samym Al Fasher zginęło lub zostało okaleczonych ponad 140 dzieci.

Sudan to dziś jedno z najgorszych miejsc na ziemi do bycia dzieckiem. Pomóż  

W Sudanie trwa obecnie największy kryzys humanitarny na świecie, ale świat nie zwraca na niego uwagi. Dwa lata przemocy i przesiedleń zniszczyły życie milionów dzieci.  Potrzeby nadal przewyższają fundusze humanitarne. Nie możemy porzucić najmłodszych. Mamy doświadczenie i determinację, aby zwiększyć skalę naszego wsparcia, ale nie wydarzy się to bez dostępu do potrzebujących i stałego finansowania. Przede wszystkim dzieci w Sudanie potrzebują zakończenia tego przerażającego konfliktu – mówi Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

© UNICEF/Ahmed Mohamdeen Elfatih

Niebezpieczna pora deszczowa

Bez pilnych działań kryzys humanitarny w Sudanie może przerodzić się w jeszcze większą katastrofę. nasilają się. Przemoc wobec dzieci, głód i choroby. Wysiedlenia zakłócają życie Sudańczyków. kurczy się Dostęp organizacji humanitarnych do rodzin i funduszy. Zbliża się także pora deszczowa (okres od maja do października), która wiąże się z występowaniem powodzi, a co za tym idzie wzrostem niedożywienia i chorób. W latach 2022-2024 około 60% przypadków ciężkiego ostrego niedożywienia miało miejsce w porze deszczowej. Jeśli ten trend się utrzyma, to w 2025 r. nawet 462 tys. dzieci może doświadczyć tego stanu chorobowego.

Pora deszczowa wiąże się także ze wzrostem innych zachorowań. Tylko w 2024 r. odnotowano 49 tys. cholery i ponad 11 ty. przypadków dengi - 60% z nich dotyczyło matek i dzieci. Epidemie nabierają na sile ze względu na skutki pory deszczowej - zanieczyszczenie wody, nieodpowiednie warunki sanitarne oraz wysiedlenia i wzmożone przemieszczanie się ludności.

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

© UNICEF/Osman Rajab

Trudności administracyjne

Dostęp organizacji humanitarnych do dzieci pogarsza się ze względu na intensywność konfliktu oraz ograniczenia lub przeszkody biurokratyczne nałożone przez obecne władze, lub inne grupy zbrojne. W 2024 r. ponad 60% dostaw pomocy UNICEF było opóźnionych ze względów bezpieczeństwa. Zakłóciło to terminowe dostarczanie pomocy i utrudniło dostęp do dzieci. Mimo to żadne działania pomocowe nie zostały odwołane ani przerwane. Finansowanie usług ratujących życie jest krytycznie niskie i grozi wstrzymaniem podstawowych programów zdrowotnych, żywieniowych, edukacyjnych i ochronnych dla dzieci i rodzin.

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

© UNICEF/Proscovia Nakibuuka

Jak pomagamy w Sudanie?

Mimo przeszkód związanych z niesieniem pomocy w Sudanie priorytetowo traktujemy interwencje ratujące życie w strefach konfliktu. Wspieramy także przesiedleńców i społeczności przebywające w bezpieczniejszych obszarach, zapewniając im dostęp do podstawowych usług.

  • W 2024 roku wraz z partnerami pomogliśmy 2,7 mln dzieci i ich opiekunom, oferując im wsparcie psychospołeczne, naukę i ochronę.  
  • Zapewniliśmy dostęp do bezpiecznej wody pitnej dla ponad 9,8 mln dzieci i ich rodzinom oraz przebadaliśmy 6,7 mln dzieci pod kątem niedożywienia.
  • Przebadaliśmy 6,7 mln dzieci pod kątem niedożywienia.
  • Zapewniliśmy leczenie 422 tys. Dzieci.

Wzywam wszystkie strony do poszanowania życia i ochrony ludności cywilnej, w tym dzieci i pracowników organizacji humanitarnych, zgodnie z ich zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego.  Wszelkie działania wojenne w obozach Zamzam i Abu Shouk muszą natychmiast ustać, aby chronić ludność cywilną i umożliwić bezpieczne dostarczanie pomocy humanitarnej – Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

© UNICEF/Proscovia Nakibuuka

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej