W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.
Najważniejsze fakty
- W Sudanie połowa z ponad 30 mln osób potrzebujących w tym roku pomocy humanitarnej to dzieci.
- Konflikt spowodował przesiedlenie prawie 15 mln osób w kraju i poza jego granicami. Co trzecie przesiedlone dziecko ma mniej niż pięć lat.
- Tam, gdzie pojawia się możliwość powrotu, życiu najmłodszych zagrażają niewybuchy i ograniczony dostęp do podstawowych usług.
- Liczba poważnych naruszeń wobec dzieci wzrosła o 1000% w ciągu dwóch lat.
Tylko w ciągu ostatnich kilku dni w obozach Al-Faszer, Abu Szouk i Zamzam w Darfurze Północnym w Sudanie zostało zabitych co najmniej 23 dzieci i 9 pracowników organizacji pomocowych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w samym Al Fasher zginęło lub zostało okaleczonych ponad 140 dzieci.
Sudan to dziś jedno z najgorszych miejsc na ziemi do bycia dzieckiem. Pomóż
W Sudanie trwa obecnie największy kryzys humanitarny na świecie, ale świat nie zwraca na niego uwagi. Dwa lata przemocy i przesiedleń zniszczyły życie milionów dzieci. Potrzeby nadal przewyższają fundusze humanitarne. Nie możemy porzucić najmłodszych. Mamy doświadczenie i determinację, aby zwiększyć skalę naszego wsparcia, ale nie wydarzy się to bez dostępu do potrzebujących i stałego finansowania. Przede wszystkim dzieci w Sudanie potrzebują zakończenia tego przerażającego konfliktu – mówi Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.
Niebezpieczna pora deszczowa
Bez pilnych działań kryzys humanitarny w Sudanie może przerodzić się w jeszcze większą katastrofę. nasilają się. Przemoc wobec dzieci, głód i choroby. Wysiedlenia zakłócają życie Sudańczyków. kurczy się Dostęp organizacji humanitarnych do rodzin i funduszy. Zbliża się także pora deszczowa (okres od maja do października), która wiąże się z występowaniem powodzi, a co za tym idzie wzrostem niedożywienia i chorób. W latach 2022-2024 około 60% przypadków ciężkiego ostrego niedożywienia miało miejsce w porze deszczowej. Jeśli ten trend się utrzyma, to w 2025 r. nawet 462 tys. dzieci może doświadczyć tego stanu chorobowego.
Pora deszczowa wiąże się także ze wzrostem innych zachorowań. Tylko w 2024 r. odnotowano 49 tys. cholery i ponad 11 ty. przypadków dengi - 60% z nich dotyczyło matek i dzieci. Epidemie nabierają na sile ze względu na skutki pory deszczowej - zanieczyszczenie wody, nieodpowiednie warunki sanitarne oraz wysiedlenia i wzmożone przemieszczanie się ludności.
Trudności administracyjne
Dostęp organizacji humanitarnych do dzieci pogarsza się ze względu na intensywność konfliktu oraz ograniczenia lub przeszkody biurokratyczne nałożone przez obecne władze, lub inne grupy zbrojne. W 2024 r. ponad 60% dostaw pomocy UNICEF było opóźnionych ze względów bezpieczeństwa. Zakłóciło to terminowe dostarczanie pomocy i utrudniło dostęp do dzieci. Mimo to żadne działania pomocowe nie zostały odwołane ani przerwane. Finansowanie usług ratujących życie jest krytycznie niskie i grozi wstrzymaniem podstawowych programów zdrowotnych, żywieniowych, edukacyjnych i ochronnych dla dzieci i rodzin.
Jak pomagamy w Sudanie?
Mimo przeszkód związanych z niesieniem pomocy w Sudanie priorytetowo traktujemy interwencje ratujące życie w strefach konfliktu. Wspieramy także przesiedleńców i społeczności przebywające w bezpieczniejszych obszarach, zapewniając im dostęp do podstawowych usług.
- W 2024 roku wraz z partnerami pomogliśmy 2,7 mln dzieci i ich opiekunom, oferując im wsparcie psychospołeczne, naukę i ochronę.
- Zapewniliśmy dostęp do bezpiecznej wody pitnej dla ponad 9,8 mln dzieci i ich rodzinom oraz przebadaliśmy 6,7 mln dzieci pod kątem niedożywienia.
- Przebadaliśmy 6,7 mln dzieci pod kątem niedożywienia.
- Zapewniliśmy leczenie 422 tys. Dzieci.
Wzywam wszystkie strony do poszanowania życia i ochrony ludności cywilnej, w tym dzieci i pracowników organizacji humanitarnych, zgodnie z ich zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego. Wszelkie działania wojenne w obozach Zamzam i Abu Shouk muszą natychmiast ustać, aby chronić ludność cywilną i umożliwić bezpieczne dostarczanie pomocy humanitarnej – Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.