WHO i UNICEF łączą siły w walce z pandemią COVID-19 i uruchamiają Fundusz Solidarnościowy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
WHO_UNICEF_razem_w_walce_z_pandemia_UNI317422

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF ogłosiły historyczne porozumienie, na mocy którego będą wspólnie walczyć z pandemią COVID-19 dzięki środkom z Funduszu Solidarnościowego. Fundusz został uruchomiony przez Fundację ONZ i Fundację Szwajcarskiej Filantropii (Swiss Philanthropy Foundation).

Fundusz Solidarnościowy do walki z COVID-19 ma ułatwić walkę z koronawirusem na niespotykaną dotąd skalę. W ramach porozumienia, pierwsza transza środków z Funduszu Solidarnościowego, który obecnie wynosi 127 mln dolarów, zostanie przekazana UNICEF na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin na całym świecie.

Pandemia koronawirusa jest bezprecedensowa, dlatego walka z COVID-19 wymaga wyjątkowych działań i globalnej solidarności, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. UNICEF ma bardzo duże doświadczenie w niesieniu pomocy. Łącząc siły, możemy jeszcze skuteczniej ratować zdrowie i życie ludzi na świecie.

UNICEF Polska - Walka z koronawirusem

Środki zebrane w Funduszu Solidarnościowym zostaną przekazane, m.in. na szkolenie oraz wyposażenie społeczności lokalnych i pracowników medycznych, aby zapobiegali, wykrywali i leczyli COVID-19. Działania te pomogą poprawić jakość opieki medycznej w krajach rozwijających się.

UNICEF zapewni dostęp do czystej wody, sanitariatów i materiałów higienicznych dla najbardziej potrzebujących osób oraz podejmie działania, aby zaangażować całe rodziny i społeczności w walkę z koronawirusem. Organizacja wesprze dzieci, opiekunów, pracowników społecznych, nauczycieli i personel medyczny, dostarczając najnowsze wytyczne i wskazówki, jak chronić się przed COVID-19.

W wielu krajach systemy opieki medycznej są przeciążone. Walka z koronawirusem dodatkowo osłabia ich zdolność reagowania. W tej nadzwyczajnej sytuacji potrzebujemy wsparcia ze wszystkich stron: osób indywidualnych, korporacji, fundacji, rządów państw i innych organizacji z całego świata, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Zebrane fundusze zostaną wydane zgodnie z globalnym planem reagowania i tam, gdzie potrzeby są największe. Środki, pod przewodnictwem WHO, zostaną przeznaczone dla:

  • WHO - w celu monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa, oceny potrzeb, wyposażenia pracowników medycznych w środki ochrony osobistej, zapewnienia dostępności narzędzi laboratoryjnych i testów na całym świecie oraz informowania społeczności i osób udzielających pierwszej pomocy o najnowszych wytycznych.
  • UNICEF – w celu zapewnienia dzieciom i rodzinom na całym świecie wszystkich informacji koniecznych do walki z koronawirusem oraz wspierania krajów w dostępie do wody, sanitariatów i środków higienicznych.
  • CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) – w celu sfinansowania badań nad nowymi szczepionkami do zwalczania COVID-19, w ścisłej współpracujący z WHO.

Fundusz Solidarnościowy do walki z COVID-19 został uruchomiony trzy tygodnie temu przez Fundację ONZ i Fundację Szwajcarskiej Filantropii na prośbę WHO. Fundusz to jedyna możliwość dla osób indywidualnych i organizacji, aby bezpośrednio wesprzeć Światową Organizację Zdrowia w globalnej walce z pandemią. Na koncie Funduszu znajduje się obecnie 127 mln dolarów przekazanych od ponad 219 tysięcy osób z całego świata i ponad 90 międzynarodowych firm. Fundusz Solidarnościowy jest dowodem ogromnej solidarności między organizacjami ONZ w zakresie koordynacji, partnerstwa i wzajemnego wsparcia w radzeniu sobie z bezpośrednimi i długoterminowymi skutkami pandemii.

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej