WHO i UNICEF łączą siły w walce z pandemią COVID-19 i uruchamiają Fundusz Solidarnościowy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
WHO_UNICEF_razem_w_walce_z_pandemia_UNI317422

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF ogłosiły historyczne porozumienie, na mocy którego będą wspólnie walczyć z pandemią COVID-19 dzięki środkom z Funduszu Solidarnościowego. Fundusz został uruchomiony przez Fundację ONZ i Fundację Szwajcarskiej Filantropii (Swiss Philanthropy Foundation).

Fundusz Solidarnościowy do walki z COVID-19 ma ułatwić walkę z koronawirusem na niespotykaną dotąd skalę. W ramach porozumienia, pierwsza transza środków z Funduszu Solidarnościowego, który obecnie wynosi 127 mln dolarów, zostanie przekazana UNICEF na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin na całym świecie.

Pandemia koronawirusa jest bezprecedensowa, dlatego walka z COVID-19 wymaga wyjątkowych działań i globalnej solidarności, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. UNICEF ma bardzo duże doświadczenie w niesieniu pomocy. Łącząc siły, możemy jeszcze skuteczniej ratować zdrowie i życie ludzi na świecie.

UNICEF Polska - Walka z koronawirusem

Środki zebrane w Funduszu Solidarnościowym zostaną przekazane, m.in. na szkolenie oraz wyposażenie społeczności lokalnych i pracowników medycznych, aby zapobiegali, wykrywali i leczyli COVID-19. Działania te pomogą poprawić jakość opieki medycznej w krajach rozwijających się.

UNICEF zapewni dostęp do czystej wody, sanitariatów i materiałów higienicznych dla najbardziej potrzebujących osób oraz podejmie działania, aby zaangażować całe rodziny i społeczności w walkę z koronawirusem. Organizacja wesprze dzieci, opiekunów, pracowników społecznych, nauczycieli i personel medyczny, dostarczając najnowsze wytyczne i wskazówki, jak chronić się przed COVID-19.

W wielu krajach systemy opieki medycznej są przeciążone. Walka z koronawirusem dodatkowo osłabia ich zdolność reagowania. W tej nadzwyczajnej sytuacji potrzebujemy wsparcia ze wszystkich stron: osób indywidualnych, korporacji, fundacji, rządów państw i innych organizacji z całego świata, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Zebrane fundusze zostaną wydane zgodnie z globalnym planem reagowania i tam, gdzie potrzeby są największe. Środki, pod przewodnictwem WHO, zostaną przeznaczone dla:

  • WHO - w celu monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa, oceny potrzeb, wyposażenia pracowników medycznych w środki ochrony osobistej, zapewnienia dostępności narzędzi laboratoryjnych i testów na całym świecie oraz informowania społeczności i osób udzielających pierwszej pomocy o najnowszych wytycznych.
  • UNICEF – w celu zapewnienia dzieciom i rodzinom na całym świecie wszystkich informacji koniecznych do walki z koronawirusem oraz wspierania krajów w dostępie do wody, sanitariatów i środków higienicznych.
  • CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) – w celu sfinansowania badań nad nowymi szczepionkami do zwalczania COVID-19, w ścisłej współpracujący z WHO.

Fundusz Solidarnościowy do walki z COVID-19 został uruchomiony trzy tygodnie temu przez Fundację ONZ i Fundację Szwajcarskiej Filantropii na prośbę WHO. Fundusz to jedyna możliwość dla osób indywidualnych i organizacji, aby bezpośrednio wesprzeć Światową Organizację Zdrowia w globalnej walce z pandemią. Na koncie Funduszu znajduje się obecnie 127 mln dolarów przekazanych od ponad 219 tysięcy osób z całego świata i ponad 90 międzynarodowych firm. Fundusz Solidarnościowy jest dowodem ogromnej solidarności między organizacjami ONZ w zakresie koordynacji, partnerstwa i wzajemnego wsparcia w radzeniu sobie z bezpośrednimi i długoterminowymi skutkami pandemii.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej