Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka - news.jpg

Program Miasto Przyjazne Dzieciom został zainicjowany w 1996 r. podczas obrad Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie osiedli ludzkich Habitat II (Istambuł, Turcja). Główną motywacją do podjęcia działań na rzecz Miasta Przyjaznego Dzieciom było przekonanie, że dobrobyt dzieci jest najlepszym wyznacznikiem realizacji praw dziecka, funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz skutecznego zarządzania na szczeblu samorządowym.

Program UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom funkcjonuje w ponad 45 krajach, obejmując zasięgiem ponad 4 tys. miast.

Porozumienie podpisane 28 października 2024, na mocy którego Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom, jest jedną z inicjatyw na rzecz pełnego wdrożenia praw dzieci na poziomie krajowym.

W myśl porozumienia między Biurem RPD a UNICEF Polska, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak oraz Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD, dołączają do kapituły, której zadaniem jest ocena działań miast na rzecz tego, by były przestrzenią przyjazną dzieciom. Przedstawiciel BRPD ma także prowadzić dla przedstawicieli urzędów miast szkolenie w zakresie legislacji.

Należy zwrócić uwagę, iż każde miasto, które uczestniczy w programie Miasto Przyjazne Dzieciom, powinno wykazać się otwartością na partycypację osób młodych, która jest mi szczególnie bliska. Bardzo ważne jest stworzenie przestrzeni dla głosu dzieci i młodzieży, aktywne prowadzenie oraz zaangażowanie w działania na rzecz poprawy jakości i warunków życia dzieci oraz wdrażanie w miastach polityk przeciwdziałających dyskryminacji dzieci – podkreśla Jan Gawroński.

Prawa dziecka powinny być głównym impulsem do tworzenia miasta odpowiadającego na potrzeby i oczekiwania najmłodszych. Tylko zagwarantowanie dzieciom ich praw czyni je pełnoprawnymi obywatelami i mobilizuje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Realizacja Programu opiera się na czterech zasadach mających swoje korzenie w Konwencji o prawach dziecka. Wszystkie jako Rzeczniczce Praw Dziecka są mi niezmiernie bliskie. Po pierwsze – równość. Dzieci niezależnie od pochodzenia, płci, koloru skóry czy statusu materialnego mają te same prawa. Po drugie - kierowanie się zawsze dobrem dziecka. To oznacza, że działania powinny być podejmowane przy uwzględnieniu jak najlepiej pojętego interesu dziecka. Po trzecie - zagwarantowanie prawa do życia, godnych warunków i rozwoju. Po czwarte - respektowanie poglądów dziecka. - Bo we wszystkich sprawach dotyczących dziecka konieczne jest wysłuchanie jego zdania i wzięcie go pod uwagę przy podejmowaniu decyzji – mówi Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Program Miasto Przyjazne Dzieciom to inicjatywa UNICEF, której celem jest wspieranie samorządów w tworzeniu środowiska sprzyjającego właściwemu rozwojowi dzieci.

Dowiedz się więcej o programie Miasto Przyjazne Dzieciom.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej