Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce
Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.
14 sierpnia 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wzrost liczby przypadków mpox w Demokratycznej Republice Konga oraz w coraz większej liczbie krajów afrykańskich stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o międzynarodowym znaczeniu. Ta decyzja nastąpiła po tym, jak 13 sierpnia Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiły wzrost liczby przypadków mpox w Demokratycznej Republice Konga i innych krajach afrykańskich.
Mpox (dawniej znany jako małpia ospa) to choroba odzwierzęca wywołana przez wirus mpox. Objawy tej choroby przypominają ospę prawdziwą. Jest to infekcja wirusowa, która może rozprzestrzeniać się ze zwierząt na ludzi, między ludźmi oraz ze środowiska na ludzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi, lub skażonymi powierzchniami czy przedmiotami, takimi jak odzież.
Skutki zarażenia mpox mogą być szczególnie ciężkie dla dzieci, osób z osłabionym układem odpornościowym oraz kobiet w ciąży.
Od początku roku, według najnowszych dostępnych danych, szacunkowo około 8,8 tys. dzieci w Demokratycznej Republice Konga zaraziło się tą chorobą – co stanowi ponad połowę z 15,6 tys. zgłoszonych przypadków w kraju. Łącznie zmarło 548 osób, z czego szacuje się, że 463 to dzieci.
Nowy wariant wirusa mpox (Clade 1b) został zidentyfikowany we wszystkich dotkniętych krajach z wyjątkiem Republiki Południowej Afryki, co budzi obawy ze względu na jego potencjał do szerszego przenoszenia się zwłaszcza wśród dzieci.
W regionie, o którym mowa, największą liczbę zakażeń zgłasza Burundi. Na dzień 20 sierpnia 2024 r. wykryto 170 potwierdzonych przypadków mpox w 26 z 49 okręgów w kraju, z czego 45,3% to kobiety. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 20 lat stanowią prawie 60% wykrytych przypadków, z kolei dzieci poniżej 5 r.ż. 21% przypadków.
Wirus mpox jest dużym zagrożeniem dla dzieci w Demokratycznej Republice Konga i Burundi — zwłaszcza tych pochodzących ze społeczności, które borykają się z wieloma niedostatkami. Tysiące dzieci w Demokratycznej Republice Konga i sąsiadujących krajach jest narażone na poważne ryzyko zarażenia wirusem mpox, biorąc pod uwagę, że przypadki potencjalnie bardziej zaraźliwego nowego wariantu (Clade 1b) nadal rosną.
W walce z wirusem mpox ochrona dzieci jest priorytetem.
Nowy szczep wirusa mpox stanowi poważne zagrożenie dla dzieci i ich rodzin. Oprócz natychmiastowego przeciwdziałania wirusowi priorytetem muszą być inwestycje w ogólne wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej, ciągłość podstawowych usług i ukierunkowane skupienie się na programach wspierających ogólny dobrostan dzieci — powiedziała Etleva Kadilli, dyrektor regionalny UNICEF w Afryce Wschodniej i Południowej.
Poza bezpośrednimi skutkami choroby nadal istnieją obawy dotyczące wtórnego wpływu ognisk mpox na dzieci i młodzież, w tym stygmatyzacji, dyskryminacji i zakłóceń w nauce. W przypadku dziewcząt występuje także ryzyko przemocy (w tym seksualnej) ze względu na płeć, ponieważ ciężar opieki nad chorymi spoczywa często na ich barkach. Jak zaobserwowano w poprzednich sytuacjach kryzysowych związanych ze zdrowiem publicznym, to młode kobiety najczęściej zajmują się chorymi członkami rodziny.
Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas reagowania na poprzednie epidemie (np. COVID-19), należy podjąć działania wspierające chorych, zwalczające stygmatyzację oraz ułatwiające dostęp do podstawowych usług — zwłaszcza edukacji.
Oprócz bezpośrednich zagrożenia związanego z wirusem mpox, Kenia, Burundi i Uganda zmagają się z wieloma sytuacjami kryzysowymi, w tym suszą i powodziami.
UNICEF działa w całym regionie wraz z WHO, Africa CDC i partnerami lokalnymi w ramach rządowych planów reagowania. Wspieramy zagrożone społeczności w intensyfikacji komunikacji ryzyka i zaangażowania społeczności poprzez media i interwencje uświadamiające. Obejmuje to priorytetowe traktowanie opieki i właściwej higieny osobistej jako skutecznego środka zapobiegania infekcjom i ich kontroli.
Źródła: