Zakończył się VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Zakończył się VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach

© UNICEF

W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach już po raz siódmy odbył się Europejski Kongres Samorządów organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku, w panelu pt. „Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie” udział wzięła Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Kongres Samorządów w Mikołajkach od kilku lat stanowi ważne miejsce wymiany poglądów i spotkań liderów samorządowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Do udziału w dyskusjach zapraszane są osoby, które należą do grona międzynarodowych autorytetów i ekspertów w danych dziedzinach. 

W tym roku podczas Kongresu jedną z sekcji tematycznych była „Wojna w Ukrainie”. W panelu pt. ,,Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie” Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska, poruszyła ważny temat współpracy samorządów i organizacji pozarządowych takich jak UNICEF w niesieniu pomocy dzieciom poszkodowanym na skutek wojny.

Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, że obecny kryzys wymaga ogromnego zaangażowania ze strony organizacji pozarządowych, które są w stanie zapewnić wolontariuszy, środki finansowe, a także wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu takich problemów. 

Oczywiście organizacje pozarządowe ściśle współpracują z samorządami, bo to samorządy są w stanie najlepiej zidentyfikować aktualne potrzeby, podkreślała Renata Bem. Jednocześnie wskazała, że ogromnym wyzwaniem jest stworzenie koordynacji działań NGO-sów. 

UNICEF ma 75 lat doświadczenia w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom na całym świecie. Model współpracy z rządem i samorządem w kryzysach humanitarnych zaproponowany przez UNICEF może być cennym przykładem dla innych organizacji i tego typu sytuacji w przyszłości. 

Ścisła koordynacja działań organizacji pomocowych oraz precyzyjne określenie zadań i obszaru, za który dana organizacja byłaby odpowiedzialna, pozwala na niesienie pomocy w sposób jeszcze bardziej efektywny, powiedziała Renata Bem.

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej