Zakończył się VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Zakończył się VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach

© UNICEF

W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach już po raz siódmy odbył się Europejski Kongres Samorządów organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku, w panelu pt. „Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie” udział wzięła Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Kongres Samorządów w Mikołajkach od kilku lat stanowi ważne miejsce wymiany poglądów i spotkań liderów samorządowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Do udziału w dyskusjach zapraszane są osoby, które należą do grona międzynarodowych autorytetów i ekspertów w danych dziedzinach. 

W tym roku podczas Kongresu jedną z sekcji tematycznych była „Wojna w Ukrainie”. W panelu pt. ,,Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie” Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska, poruszyła ważny temat współpracy samorządów i organizacji pozarządowych takich jak UNICEF w niesieniu pomocy dzieciom poszkodowanym na skutek wojny.

Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, że obecny kryzys wymaga ogromnego zaangażowania ze strony organizacji pozarządowych, które są w stanie zapewnić wolontariuszy, środki finansowe, a także wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu takich problemów. 

Oczywiście organizacje pozarządowe ściśle współpracują z samorządami, bo to samorządy są w stanie najlepiej zidentyfikować aktualne potrzeby, podkreślała Renata Bem. Jednocześnie wskazała, że ogromnym wyzwaniem jest stworzenie koordynacji działań NGO-sów. 

UNICEF ma 75 lat doświadczenia w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom na całym świecie. Model współpracy z rządem i samorządem w kryzysach humanitarnych zaproponowany przez UNICEF może być cennym przykładem dla innych organizacji i tego typu sytuacji w przyszłości. 

Ścisła koordynacja działań organizacji pomocowych oraz precyzyjne określenie zadań i obszaru, za który dana organizacja byłaby odpowiedzialna, pozwala na niesienie pomocy w sposób jeszcze bardziej efektywny, powiedziała Renata Bem.

Zobacz również

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli.

Więcej
Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej