zaWODY dla AFRYKI - UNICEF Polska zaprasza placówki edukacyjne do nowej akcji

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
plakat_unicef

Projekt rusza 22 marca, w Światowym Dniu Wody

Warszawa, 22 marca 2018 r. – W nowym projekcie edukacyjnym UNICEF Polska „zaWODY dla AFRYKI” uczniowie dowiedzą się, jak wygląda sytuacja dostępu do wody na świecie. W akcji mogą wziąć udział placówki przedszkolne, szkoły podstawowe oraz inne instytucje zajmujące się edukacją i wychowaniem dzieci w tych grupach wiekowych.

Woda to elementarna część życia. Organizm dorosłego człowieka w 60% składa się z wody, wpływa ona także na wiele czynności życiowych. Niestety nadal ponad 660 milionów ludzi na świecie żyje w regionach, gdzie brakuje dostępu do czystej wody lub jest on ograniczony. Najtrudniejsza sytuacja jest na obszarach konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.

Mieszkaniec Europy zużywa średnio do 300 litrów wody dziennie, a mieszkaniec najuboższych krajów w Afryce – nie więcej niż 5 litrów. UNICEF szacuje, że każdego dnia około 800 dzieci poniżej 5. roku życia umiera na skutek tzw. chorób „brudnej wody”. Jednocześnie choroby spowodowane brakiem wody lub brudną wodą stanowią drugą przyczynę zgonów dzieci na świecie.

Aby zwiększyć wśród uczniów w Polsce świadomość na temat znaczenia wody w życiu człowieka UNICEF Polska zdecydował się na rozpoczęcie nowej akcji edukacyjnej „zaWODY dla AFRYKI”. Celem projektu jest m.in. kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z oszczędzaniem wody.

UN0158150

UNICEF Polska przygotował specjalne materiały dydaktyczne, na podstawie których będzie można przeprowadzić ciekawe zajęcia dla uczniów poświęcone tematyce wody. Placówki, które wezmą udział w akcji otrzymają: podręcznik o wodzie wraz ze scenariuszami zajęć dla różnych grup wiekowych, materiały filmowe, prezentację i plakaty.

Ważnym elementem projektu jest konkurs na stworzenie Kodeksu Oszczędzania Wody. Kodeksy będą stanowić zbiór zasad i reguł, jak racjonalnie wykorzystywać wodę. Nadesłane na konkurs prace oceni jury, a na zwycięzców i wyróżnionych czekają interesujące nagrody ufundowane przez partnera wspierającego akcję – Cisowiankę.

Każda placówka, która zgłosi się do udziału w projekcie i do końca czerwca zrealizuje co najmniej 2 lekcje na temat wody, otrzyma certyfikat „Placówki Odpowiedzialnej Społecznie”.

Projekt „zaWODY dla AFRYKI” przewidziany jest do realizacji w semestrze letnim roku szkolnego 2017/2018. Termin zgłoszeń do akcji upływa 10 kwietnia 2018 r. Szczegóły dotyczące projektu znajdują się w „Regulaminie projektu” dostępnym na stronie akcji na unicef.pl. Rejestracja do akcji odbywa się tylko online.

Cisowianka rozpoczęła współpracę z UNICEF w 2016 r. Wówczas właściciel marki przekazał dla UNICEF środki wystarczające do instalacji 107 pomp wodnych w Afryce. Kolejna odsłona kampanii wspierającej programy wodne ruszyła na początku 2018 r. W sklepach w całej Polsce dostępne są butelki CISOWIANKI z logo UNICEF. Część przychodu z ich sprzedaży zostanie przekazana na rzecz programów UNICEF zapewniających dostęp do czystej wody pitnej dla dzieci i społeczności w Afryce.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej