Zima i restrykcje na granicach zagrażają dzieciom uchodźców i migrantów

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI197005_Med-Res

Genewa, 1 grudnia 2015 r. – Kobiety i dzieci stanowią obecnie ponad połowę uchodźców i migrantów przybywających do Europy drogą morską. Restrykcje na granicach i trudne warunki pogodowe jeszcze bardziej utrudniają ich drogę do Europy.

Od stycznia do listopada 2015 r. ponad 876 000 osób dotarło do Europy pokonując Morze Śródziemne. Odsetek kobiet i dzieci szukających schronienia nadal rośnie.

Według danych greckiej policji, w czerwcu kobiety i dzieci stanowiły 27% wszystkich uchodźców i migrantów. W listopadzie było to już 52%.

Aby jak najlepiej pomóc dzieciom docierającym do Europy, UNICEF przygotowuje się na przyjście zimy i opracowuje plan działań, aby dostosować się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Do tej pory zima w Europie była łagodna, ale to się zmienia. Naszym największym zmartwieniem jest to, że mróz i restrykcje na granicach pozostawią tysiące dzieci w stanie zawieszenia, narażone na grypę i choroby układu oddechowego, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie. Ciepłe ubrania, szaliki i dziecięce skarpetki to nie wszystko. Te dzieci doświadczyły wojny i niezwykle trudnych warunków, a teraz potrzebują stabilizacji, ochrony i wsparcia.

UNICEF rozpoczął już dystrybucję ubrań zimowych, obuwia dziecięcego, koców, zestawów higienicznych oraz wyposaża odporne na warunki zewnętrzne i ogrzewane Miejsca Przyjazne Dzieciom w krajach, gdzie liczba dzieci – migrantów jest najwyższa: w Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, a także wkrótce w Słowenii i Grecji.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby dzieci i kobiet oraz zmiany w strukturze szlaków migracyjnych UNICEF zmodyfikował plan pomocy w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czarnogórze i Rumunii, a także w Kosowie (Rezolucja RB ONZ nr 1244).

UNICEF współpracuje z UNHCR i Czerwonym Krzyżem w celu rozbudowania sieci Miejsc Przyjaznych Dzieciom oraz miejsc dla matek z dziećmi i przekształcenia ich w Ośrodki Wsparcia Dzieci i Rodzin.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej