Zima i restrykcje na granicach zagrażają dzieciom uchodźców i migrantów

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI197005_Med-Res

Genewa, 1 grudnia 2015 r. – Kobiety i dzieci stanowią obecnie ponad połowę uchodźców i migrantów przybywających do Europy drogą morską. Restrykcje na granicach i trudne warunki pogodowe jeszcze bardziej utrudniają ich drogę do Europy.

Od stycznia do listopada 2015 r. ponad 876 000 osób dotarło do Europy pokonując Morze Śródziemne. Odsetek kobiet i dzieci szukających schronienia nadal rośnie.

Według danych greckiej policji, w czerwcu kobiety i dzieci stanowiły 27% wszystkich uchodźców i migrantów. W listopadzie było to już 52%.

Aby jak najlepiej pomóc dzieciom docierającym do Europy, UNICEF przygotowuje się na przyjście zimy i opracowuje plan działań, aby dostosować się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Do tej pory zima w Europie była łagodna, ale to się zmienia. Naszym największym zmartwieniem jest to, że mróz i restrykcje na granicach pozostawią tysiące dzieci w stanie zawieszenia, narażone na grypę i choroby układu oddechowego, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie. Ciepłe ubrania, szaliki i dziecięce skarpetki to nie wszystko. Te dzieci doświadczyły wojny i niezwykle trudnych warunków, a teraz potrzebują stabilizacji, ochrony i wsparcia.

UNICEF rozpoczął już dystrybucję ubrań zimowych, obuwia dziecięcego, koców, zestawów higienicznych oraz wyposaża odporne na warunki zewnętrzne i ogrzewane Miejsca Przyjazne Dzieciom w krajach, gdzie liczba dzieci – migrantów jest najwyższa: w Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, a także wkrótce w Słowenii i Grecji.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby dzieci i kobiet oraz zmiany w strukturze szlaków migracyjnych UNICEF zmodyfikował plan pomocy w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czarnogórze i Rumunii, a także w Kosowie (Rezolucja RB ONZ nr 1244).

UNICEF współpracuje z UNHCR i Czerwonym Krzyżem w celu rozbudowania sieci Miejsc Przyjaznych Dzieciom oraz miejsc dla matek z dziećmi i przekształcenia ich w Ośrodki Wsparcia Dzieci i Rodzin.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej