UNICEF Polska patronem społecznym Global Legal Hackathon 2020 w ramach programu Ambasada Dobrej Woli

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
GLH2020

Od 6 do 8 marca br. na 6 kontynentach i w 40 miastach odbywał się Global Legal Hackathon – wyjątkowy maraton, który zgromadził przedstawicieli branży prawniczej i informatycznej. Celem wydarzenia było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań zarówno dla prawników jak i osób korzystających z usług prawnych. Organizatorem wydarzenia w Warszawie po raz trzeci była firma Wolters Kluwer Polska. Wzięło w nim udział blisko 200 osób.

UNICEF Polska został patronem społecznym wydarzenia w ramach realizacji programu Ambasada Dobrej Woli. Program Ambasada Dobrej Woli UNICEF powstał w styczniu 2019, przy wsparciu UNICEF Innovation Fund z Nowego Jorku oraz UNICEF Global Fundraising Innovation Team z Genewy. W ramach programu UNICEF Polska angażuje się w inicjatywy łączące społeczności biznesu, innowacji, startupów, przedsiębiorców społecznych oraz mediów, działających na rzecz pozytywnej zmiany społecznej. Celem jest wsparcie podmiotów w odkrywaniu możliwości społecznego zastosowania ich działalności i technologii tak, aby mogły służyć poprawie warunków życia dzieci na całym świecie.

Chcemy być organizacją innowacyjną, która niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom sprawnie i skutecznie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Gratulujemy uczestnikom i organizatorom wydarzenia oraz z niecierpliwością czekamy na możliwość współpracy przy kolejnych edycjach – powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

W konkursie wzięło udział 19 zespołów, a projekty uczestników oceniało 5-osobowe jury w składzie: Piotr Boulangé, Michał Głowiński, Kamila Kurkowska, Ryszard Sowiński i Krzysztof Wojdyło.

Pierwsze miejsce zajęli twórcy aplikacji SlothEye – narzędzia współpracującego z programami do zarządzania projektami, analizującego automatycznie przebieg pracy w zespole programistycznym pod kątem zgodności z przepisami prawa czy ochroną danych osobowych. Zespół Hakje zajął drugie miejsce za projekt Pactum Manager (Pacman), który umożliwia wydajne i bezpieczne zarządzenie kontraktami. Trzecie miejsce zajęli twórcy aplikacji Simplyfile, monitorującej dane w umowach, dzięki automatycznemu pobieraniu ich z KRS i jego zagranicznych odpowiedników.

Przedsiębiorcy przestają się „okopywać” i bronić dostępu do swojej wiedzy, bo wspólnie w obszarze LegalTech możemy zrobić znacznie więcej – podsumował Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Oprócz zwycięzców Global Legal Hackathon 2020, jury wyróżniło projekty trzech innych zespołów w kategoriach specjalnych.

W kategorii prawo i technologia na straży praw dziecka, której patronem społecznym był UNICEF Polska, doceniono zespół Dream Hacking Team za projekt U OK. To narzędzie, mające rozwiązać problem dzieci i młodzieży w dostępie do pomocy psychologicznej i prawnej oraz przełamać ich strach i blokadę emocjonalną przed podzieleniem się problemem. Coraz więcej nastolatków cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego, a depresja jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u młodych ludzi. Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego oraz leczenie i rehabilitacja dzieci i młodzieży dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, jest niezwykle istotna. Z kolei poprawa dostępu do usług prawnych dla dzieci ze środowisk defaworyzowanych, może mieć ogromne znaczenie dla poprawy warunków i jakości życia oraz przestrzegania ich praw.

W kategorii Inclusivity Challenge GLH 2020 nagrodę otrzymał easyGRATION – aplikacja prowadząca użytkownika „krok po kroku” przez skomplikowany proces legalizacji pobytu w kraju przyjmującym. Ponadto specjalne wyróżnienie jury otrzymał zespół Spaghetti Lawyers - za aplikację AskTheClient.com, która umożliwia badanie satysfakcji klientów.

Mamy nadzieję, że zwycięzcy polskiej edycji wydarzenia podbiją również Londyn, w którym spotkają się wygrane zespoły z Global Legal Hackathon odbywających się na całym świecie.

***

Wolters Kluwer Polska jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer – globalnego lidera w dziedzinach profesjonalnej informacji, oprogramowania i usług dla branży prawniczej, administracji publicznej, biznesu, opieki zdrowotnej oraz obszaru compliance. Firma pomaga swoim klientom w podejmowaniu codziennych decyzji, poprzez eksperckie narzędzia łączące głęboką wiedzę merytoryczną z zaawansowaną technologią i usługami. Wolters Kluwer obsługuje klientów w ponad 180 krajach, a swoją działalność prowadzi w ponad 40, zatrudniając przy tym ok. 19 tys. osób na całym świecie. Klientami Wolters Kluwer jest 93% firm z rankingu największych amerykańskich spółek Fortune 500. Centrala firmy znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej