Kryzys klimatyczny uderza w dzieci Mozambiku. Kinderkraft i UNICEF Polska działają wspólnie, by im pomóc.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Kryzys klimatyczny uderza w dzieci Mozambiku

W Mozambiku ponad pół miliona dzieci nie chodzi do szkoły – zdecydowanie więcej dziewcząt niż chłopców. Szkoły w tym kraju są nie tylko miejscem nauki: dzieci mogą tam zjeść posiłek i otrzymać pomoc medyczną. Dlatego 4Kraft, właściciel marki Kinderkraft i UNICEF Polska wraz z rządem Mozambiku odbudowują dwie szkoły w prowincji Nampula, aby dać dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość. 

W ostatnich latach w Mozambik uderzyły dwa niszczycielskie cyklony. Zniszczone zostały domy, szpitale oraz infrastruktura. Żywioł nie oszczędził również szkół, co do dzisiaj utrudnia naukę ponad 376 tys. dzieci. Mozambik silnie doświadcza katastrof naturalnych. Na skutek powtarzających się kryzysów, szkoły buduje się często prowizorycznie, z nieodpornych na zmienne warunki klimatyczne materiałów. Budynki szkolne są też często wykorzystywane jako tymczasowe ośrodki dla ludzi szukających schronienia.

Dla UNICEF edukacja dzieci i młodzieży to priorytet. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera Kinderkraft realizujemy projekt, którego celem jest odbudowa dwóch szkół w prowincji Nampula w Mozambiku. W pierwszym etapie dokonaliśmy oceny technicznej zniszczonych budynków, przygotowaliśmy niezbędną dokumentację, przeprowadziliśmy przetargi i przystąpiliśmy do pierwszych prac budowalnych. W tym samym czasie postawiliśmy 6 centrów nauczania tymczasowego, w których dzieci i młodzież mogą uczyć się w oczekiwaniu na powrót do remontowanych szkół. ​

Niestety 11 marca 2022 roku w Mozambik uderzył kolejny cyklon – Gombe. Zniszczenia dotknęły również budynków, w których rozpoczęliśmy prace naprawcze. Nie poddajemy się – w tym roku ukończymy ich odbudowę, a konstrukcja będzie odporna na kolejne kataklizmy. Nasz projekt pozwoli na powrót do szkół 4105 uczniów i uczennic oraz pozwoli wrócić do klas 84 nauczycielom.

Wsparcie, które UNICEF otrzymało od 4Kraft daje możliwość przekształcenia zniszczonych szkół w bezpieczne miejsca do nauki, z inkluzywnymi i odpowiednio przystosowanymi klasami oraz urządzeniami wodno-sanitarnymi.

– podkreśla Jose Chanduco, specjalista UNICEF ds. edukacji w Mozambiku.

W Mozambiku nie tylko zniszczenia spowodowane przez cyklony są odpowiedzialne za przerywanie edukacji. W wielu domach i miejscach publicznych, brakuje podstawowych urządzeń sanitarno-higienicznych. Dzieci w Mozambiku, najczęściej dziewczęta, muszą codziennie wyruszać w wielogodzinne wędrówki po wodę. Dlatego wraz z budową szkół 4Kraft i UNICEF realizuje budowę dwóch pomp wodnych. Razem chcemy dać szansę najmłodszym mieszkańcom Mozambiku na lepszą przyszłość!

Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy się dzielić dobrem, codziennie wspieramy dzieci tworząc produkty z myślą o nich i ich rodzicach. Chcemy, by nasze bezpieczne i innowacyjne rozwiązania ułatwiały codzienne życie, dostarczały pomysłów na wspólne spędzanie czasu, wspierały poznawanie otaczającego świata. Współpraca z UNICEF Polska dała nam możliwość pomocy i wparcia edukacji tysięcy dzieci doświadczonych przez cyklony w Mozambiku. Wierzymy, że dzięki temu dzieci będą miały szansę na lepszą przyszłość dla siebie, swoich bliskich i lokalnej społeczności. Z niecierpliwością śledzimy postępy budowy, ciesząc się, że już teraz dzieci odzyskały możliwość nauki, ucząc się w tymczasowych namiotach, uzyskanych dzięki partnerstwu.  

- powiedział Leszek Krysieniel, CEO w 4KRAFT, właściciel marki Kinderkraft.

UNICEF szacuje, że dwie trzecie 10-latków na świecie nie potrafi przeczytać i zrozumieć prostego tekstu. Trwa kryzys edukacyjny, dlatego tak ważne dla naszej organizacji są projekty, które wspierają dzieci w zdobywaniu wiedzy i wykształcenia. Połączyliśmy siły z marką Kinderkraft, aby wspierać edukację w ciężko doświadczonym przez cyklony Mozambiku. Wspólnie odbudujemy dwie szkoły, dając szansę dzieciom na powrót do nauki. 

– powiedziała Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej