Kryzys klimatyczny uderza w dzieci Mozambiku. Kinderkraft i UNICEF Polska działają wspólnie, by im pomóc.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Kryzys klimatyczny uderza w dzieci Mozambiku

W Mozambiku ponad pół miliona dzieci nie chodzi do szkoły – zdecydowanie więcej dziewcząt niż chłopców. Szkoły w tym kraju są nie tylko miejscem nauki: dzieci mogą tam zjeść posiłek i otrzymać pomoc medyczną. Dlatego 4Kraft, właściciel marki Kinderkraft i UNICEF Polska wraz z rządem Mozambiku odbudowują dwie szkoły w prowincji Nampula, aby dać dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość. 

W ostatnich latach w Mozambik uderzyły dwa niszczycielskie cyklony. Zniszczone zostały domy, szpitale oraz infrastruktura. Żywioł nie oszczędził również szkół, co do dzisiaj utrudnia naukę ponad 376 tys. dzieci. Mozambik silnie doświadcza katastrof naturalnych. Na skutek powtarzających się kryzysów, szkoły buduje się często prowizorycznie, z nieodpornych na zmienne warunki klimatyczne materiałów. Budynki szkolne są też często wykorzystywane jako tymczasowe ośrodki dla ludzi szukających schronienia.

Dla UNICEF edukacja dzieci i młodzieży to priorytet. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera Kinderkraft realizujemy projekt, którego celem jest odbudowa dwóch szkół w prowincji Nampula w Mozambiku. W pierwszym etapie dokonaliśmy oceny technicznej zniszczonych budynków, przygotowaliśmy niezbędną dokumentację, przeprowadziliśmy przetargi i przystąpiliśmy do pierwszych prac budowalnych. W tym samym czasie postawiliśmy 6 centrów nauczania tymczasowego, w których dzieci i młodzież mogą uczyć się w oczekiwaniu na powrót do remontowanych szkół. ​

Niestety 11 marca 2022 roku w Mozambik uderzył kolejny cyklon – Gombe. Zniszczenia dotknęły również budynków, w których rozpoczęliśmy prace naprawcze. Nie poddajemy się – w tym roku ukończymy ich odbudowę, a konstrukcja będzie odporna na kolejne kataklizmy. Nasz projekt pozwoli na powrót do szkół 4105 uczniów i uczennic oraz pozwoli wrócić do klas 84 nauczycielom.

Wsparcie, które UNICEF otrzymało od 4Kraft daje możliwość przekształcenia zniszczonych szkół w bezpieczne miejsca do nauki, z inkluzywnymi i odpowiednio przystosowanymi klasami oraz urządzeniami wodno-sanitarnymi.

– podkreśla Jose Chanduco, specjalista UNICEF ds. edukacji w Mozambiku.

W Mozambiku nie tylko zniszczenia spowodowane przez cyklony są odpowiedzialne za przerywanie edukacji. W wielu domach i miejscach publicznych, brakuje podstawowych urządzeń sanitarno-higienicznych. Dzieci w Mozambiku, najczęściej dziewczęta, muszą codziennie wyruszać w wielogodzinne wędrówki po wodę. Dlatego wraz z budową szkół 4Kraft i UNICEF realizuje budowę dwóch pomp wodnych. Razem chcemy dać szansę najmłodszym mieszkańcom Mozambiku na lepszą przyszłość!

Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy się dzielić dobrem, codziennie wspieramy dzieci tworząc produkty z myślą o nich i ich rodzicach. Chcemy, by nasze bezpieczne i innowacyjne rozwiązania ułatwiały codzienne życie, dostarczały pomysłów na wspólne spędzanie czasu, wspierały poznawanie otaczającego świata. Współpraca z UNICEF Polska dała nam możliwość pomocy i wparcia edukacji tysięcy dzieci doświadczonych przez cyklony w Mozambiku. Wierzymy, że dzięki temu dzieci będą miały szansę na lepszą przyszłość dla siebie, swoich bliskich i lokalnej społeczności. Z niecierpliwością śledzimy postępy budowy, ciesząc się, że już teraz dzieci odzyskały możliwość nauki, ucząc się w tymczasowych namiotach, uzyskanych dzięki partnerstwu.  

- powiedział Leszek Krysieniel, CEO w 4KRAFT, właściciel marki Kinderkraft.

UNICEF szacuje, że dwie trzecie 10-latków na świecie nie potrafi przeczytać i zrozumieć prostego tekstu. Trwa kryzys edukacyjny, dlatego tak ważne dla naszej organizacji są projekty, które wspierają dzieci w zdobywaniu wiedzy i wykształcenia. Połączyliśmy siły z marką Kinderkraft, aby wspierać edukację w ciężko doświadczonym przez cyklony Mozambiku. Wspólnie odbudujemy dwie szkoły, dając szansę dzieciom na powrót do nauki. 

– powiedziała Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska.

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej