15 milionów dzieci uwikłanych w poważne konflikty. UNICEF alarmuje: rok 2014 był katastrofalny dla dzieci

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNI174576

Nowy Jork/Genewa, 8 grudnia 2014 r. – rok 2014 był pełen grozy, strachu i rozpaczy dla milionów dzieci. Toczące się na świecie konflikty naraziły je na skrajną przemoc i jej najtragiczniejsze konsekwencje. Dzieci były przymusowo rekrutowane do oddziałów zbrojnych i stawały się celem ataków walczących stron. Wiele konfliktów pozostaje niezauważonych – alarmuje dzisiaj UNICEF.

Dla milionów dzieci to był druzgocący rok, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Dzieci ginęły w czasie nauki w szkole i podczas snu w swoich łóżkach; zostawały sierotami, były porywane, torturowane, werbowane do armii, gwałcone, a nawet sprzedawane jako niewolnicy. Nigdy w ostatnich latach tak wiele dzieci nie stało się ofiarami tak ekstremalnych aktów brutalności.

Konflikty toczące się w Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Sudanie Południowym, Palestynie, Syrii i na Ukrainie dotyczą 15 milionów dzieci, wliczając w to dzieci, które zostały uchodźcami. Szacuje się, że obecnie na całym świecie 230 milionów dzieci żyje w krajach i na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

W 2014 roku setki dzieci zostało porwanych ze szkół lub w drodze do szkoły. Dziesiątki tysięcy zostało zrekrutowanych przez uzbrojone grupy. W wielu miejscach zwiększyła się liczba ataków na placówki medyczne i edukacyjne.

  • Konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej dotknął 2,3 miliona dzieci, około 10 000 dzieci zostało wcielonych do rebelianckich armii, a ponad 430 dzieci zginęło lub zostało okaleczonych – trzykrotnie więcej niż w 2013 roku
  • W Gazie 54 000 dzieci straciło domy na skutek 50-dniowego konfliktu toczącego się latem. Zginęło 538 dzieci, a 3 370 zostało rannych
  • Konflikt w Syrii dotknął ponad 7,3 miliona dzieci, 1,7 mln dzieci zostało uchodźcami. Od stycznia do września tego roku ONZ odnotował 35 ataków na szkoły, podczas których 105 dzieci zginęło, a 300 odniosło rany. W Iraku, gdzie konflikt dotknął około 2,7 miliona dzieci, co najmniej 700 dzieci zostało okaleczonych, zabitych lub dokonano na nich egzekucji. W obu krajach dzieci są ofiarami, świadkami, a nawet sprawcami coraz bardziej brutalnych i ekstremalnych aktów przemocy
  • W Sudanie Południowym około 235 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia cierpi z powodu  ostrego niedożywienia. Prawie 750 tysięcy dzieci zostało przesiedlonych, a ponad 320 tysięcy zostało uchodźcami. Według danych ONZ w tym roku zginęło ponad 600 dzieci, ponad 200 okaleczono, a około 12 000 dzieci jest obecnie wykorzystywanych przez siły zbrojne

Liczba kryzysów, które toczyły się w 2014 roku sprawia, że o wielu z nich szybko się zapomina lub nie przyciągają uwagi świata. Przedłużające się kryzysy w krajach takich jak Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan i Jemen zabierają coraz więcej istnień i odbierają przyszłość tysiącom dzieci.

W tym roku pojawiło się także nowe ogromne zagrożenie dla zdrowia i jakości życia dzieci związane z wybuchem epidemii wirusa Ebola w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, na skutek której tysiące dzieci zostało sierotami, a około 5 milionów przestało chodzić do szkoły.

Pomimo ogromnych wyzwań, jakie napotykają dzieci w 2014 roku jest nadzieja dla milionów dzieci dotkniętych konfliktami i kryzysami. W obliczu ograniczonego dostępu do wielu miejsc, braku bezpieczeństwa i wyzwań finansowych organizacje humanitarne, w tym UNICEF, współpracują ze sobą w celu udzielenia pomocy ratującej życie i zapewnienia innych krytycznych świadczeń, takich jak edukacja i opieka medyczna.

  • W Republice Środkowoafrykańskiej trwa kampania, której celem jest umożliwienie powrotu do szkoły 662 tysiącom dzieci
  • Prawie 68 milionów dawek doustnej szczepionki przeciwko polio zostało dostarczonych do krajów Bliskiego Wschodu (głównie Iraku i Syrii)
  • W Sudanie Południowym ponad 70 000 dzieci jest leczonych z ciężkiego niedożywienia
  • W krajach dotkniętych ebolą trwają prace nad zwalczaniem wirusa w lokalnych społecznościach, szkoleni są pracownicy medyczni i prowadzone są kampanie uświadamiające ryzyko zarażenia. Wsparcie dociera także do dzieci, których rodzice zmarli na ebolę

Jest wiele smutnej ironii w tym, że obchodząc 25-lecie uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, możemy z jednej strony świętować postęp, który się dokonał na całym świecie, a z drugiej prawa wielu milionów innych dzieci są tak brutalnie łamane, powiedział Anthony Lake. Przemoc czyni więcej szkody niż tylko wpływa na jedno dziecko – ona osłabia siłę całych społeczeństw. Świat może i musi zrobić więcej, aby rok 2015 był znacznie lepszy dla każdego dziecka. Bo każde dziecko, które dorasta silne, bezpieczne, zdrowe może w przyszłości przyczynić się do wzmocnienia swojej rodziny, społeczności, narodu – do poprawy naszej wspólnej przyszłości.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Banner528x230

Więcej informacji:

Monika Kacprzak
Biuro Komunikacji i Marketingu Internetowego
UNICEF Polska
mkacprzak@unicef.pl 
22 568 03 81, 509 224 588

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej