15 milionów dzieci uwikłanych w poważne konflikty. UNICEF alarmuje: rok 2014 był katastrofalny dla dzieci

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNI174576

Nowy Jork/Genewa, 8 grudnia 2014 r. – rok 2014 był pełen grozy, strachu i rozpaczy dla milionów dzieci. Toczące się na świecie konflikty naraziły je na skrajną przemoc i jej najtragiczniejsze konsekwencje. Dzieci były przymusowo rekrutowane do oddziałów zbrojnych i stawały się celem ataków walczących stron. Wiele konfliktów pozostaje niezauważonych – alarmuje dzisiaj UNICEF.

Dla milionów dzieci to był druzgocący rok, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Dzieci ginęły w czasie nauki w szkole i podczas snu w swoich łóżkach; zostawały sierotami, były porywane, torturowane, werbowane do armii, gwałcone, a nawet sprzedawane jako niewolnicy. Nigdy w ostatnich latach tak wiele dzieci nie stało się ofiarami tak ekstremalnych aktów brutalności.

Konflikty toczące się w Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Sudanie Południowym, Palestynie, Syrii i na Ukrainie dotyczą 15 milionów dzieci, wliczając w to dzieci, które zostały uchodźcami. Szacuje się, że obecnie na całym świecie 230 milionów dzieci żyje w krajach i na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

W 2014 roku setki dzieci zostało porwanych ze szkół lub w drodze do szkoły. Dziesiątki tysięcy zostało zrekrutowanych przez uzbrojone grupy. W wielu miejscach zwiększyła się liczba ataków na placówki medyczne i edukacyjne.

  • Konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej dotknął 2,3 miliona dzieci, około 10 000 dzieci zostało wcielonych do rebelianckich armii, a ponad 430 dzieci zginęło lub zostało okaleczonych – trzykrotnie więcej niż w 2013 roku
  • W Gazie 54 000 dzieci straciło domy na skutek 50-dniowego konfliktu toczącego się latem. Zginęło 538 dzieci, a 3 370 zostało rannych
  • Konflikt w Syrii dotknął ponad 7,3 miliona dzieci, 1,7 mln dzieci zostało uchodźcami. Od stycznia do września tego roku ONZ odnotował 35 ataków na szkoły, podczas których 105 dzieci zginęło, a 300 odniosło rany. W Iraku, gdzie konflikt dotknął około 2,7 miliona dzieci, co najmniej 700 dzieci zostało okaleczonych, zabitych lub dokonano na nich egzekucji. W obu krajach dzieci są ofiarami, świadkami, a nawet sprawcami coraz bardziej brutalnych i ekstremalnych aktów przemocy
  • W Sudanie Południowym około 235 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia cierpi z powodu  ostrego niedożywienia. Prawie 750 tysięcy dzieci zostało przesiedlonych, a ponad 320 tysięcy zostało uchodźcami. Według danych ONZ w tym roku zginęło ponad 600 dzieci, ponad 200 okaleczono, a około 12 000 dzieci jest obecnie wykorzystywanych przez siły zbrojne

Liczba kryzysów, które toczyły się w 2014 roku sprawia, że o wielu z nich szybko się zapomina lub nie przyciągają uwagi świata. Przedłużające się kryzysy w krajach takich jak Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan i Jemen zabierają coraz więcej istnień i odbierają przyszłość tysiącom dzieci.

W tym roku pojawiło się także nowe ogromne zagrożenie dla zdrowia i jakości życia dzieci związane z wybuchem epidemii wirusa Ebola w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, na skutek której tysiące dzieci zostało sierotami, a około 5 milionów przestało chodzić do szkoły.

Pomimo ogromnych wyzwań, jakie napotykają dzieci w 2014 roku jest nadzieja dla milionów dzieci dotkniętych konfliktami i kryzysami. W obliczu ograniczonego dostępu do wielu miejsc, braku bezpieczeństwa i wyzwań finansowych organizacje humanitarne, w tym UNICEF, współpracują ze sobą w celu udzielenia pomocy ratującej życie i zapewnienia innych krytycznych świadczeń, takich jak edukacja i opieka medyczna.

  • W Republice Środkowoafrykańskiej trwa kampania, której celem jest umożliwienie powrotu do szkoły 662 tysiącom dzieci
  • Prawie 68 milionów dawek doustnej szczepionki przeciwko polio zostało dostarczonych do krajów Bliskiego Wschodu (głównie Iraku i Syrii)
  • W Sudanie Południowym ponad 70 000 dzieci jest leczonych z ciężkiego niedożywienia
  • W krajach dotkniętych ebolą trwają prace nad zwalczaniem wirusa w lokalnych społecznościach, szkoleni są pracownicy medyczni i prowadzone są kampanie uświadamiające ryzyko zarażenia. Wsparcie dociera także do dzieci, których rodzice zmarli na ebolę

Jest wiele smutnej ironii w tym, że obchodząc 25-lecie uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, możemy z jednej strony świętować postęp, który się dokonał na całym świecie, a z drugiej prawa wielu milionów innych dzieci są tak brutalnie łamane, powiedział Anthony Lake. Przemoc czyni więcej szkody niż tylko wpływa na jedno dziecko – ona osłabia siłę całych społeczeństw. Świat może i musi zrobić więcej, aby rok 2015 był znacznie lepszy dla każdego dziecka. Bo każde dziecko, które dorasta silne, bezpieczne, zdrowe może w przyszłości przyczynić się do wzmocnienia swojej rodziny, społeczności, narodu – do poprawy naszej wspólnej przyszłości.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Banner528x230

Więcej informacji:

Monika Kacprzak
Biuro Komunikacji i Marketingu Internetowego
UNICEF Polska
mkacprzak@unicef.pl 
22 568 03 81, 509 224 588

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej