650 szkół i przedszkoli z całej Polski włączyło się do akcji „zaWody dla AFRYKI”. Dziękujemy!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0199513

Rok szkolny 2017/2018 dobiega końca, tym samym zbliżamy się do zakończenia działań w ramach akcji „zaWODY dla AFRYKI”. Dziękujemy wszystkim szkołom i przedszkolom, które zaangażowały się w ten projekt. Ponad 650 placówek w Polsce od kwietnia realizowało zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce znaczenia wody dla człowieka oraz dostępu do czystej wody pitnej.

Dzieci i młodzież dowiedziały się, jakie problemy dotykają mieszkańców krajów afrykańskich w związku z utrudnionym dostępem do wody, a także, jak przekłada się to na ich zdrowie i życie.

W ramach tematów poruszanych na zajęciach pojawiły się także kwestie zużywania wody przez mieszkańców krajów wysokorozwiniętych w porównaniu do krajów rozwijających się. Zwieńczeniem tych treści było przygotowanie przez uczniów projektów Kodeksów Oszczędzania Wody. Kodeksy te miały stanowić listę praktycznych zasad, możliwych do wdrożenia w przeciętnym gospodarstwie domowym. Rolą tych zasad miało być zwrócenie uwagi na ilość zużywanej wody. Dzięki prostym poradom można ograniczyć zużycie wody.

Najciekawsze prace szkoły i przedszkola biorące udział w projekcie „zaWODY dla AFRYKI” wysyłały jako prace konkursowe. Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych projektów. Jury konkursu miało trudne zadanie. Wybraliśmy 10 prac, które zostały nagrodzone zestawami książek i gier edukacyjnych o różnej wartości. Wszystkie nagrody w konkursie ufundował partner projektu – właściciel marki Cisowianka. Lista laureatów znajduję się poniżej:

I miejsce (nagroda wartości 5 tys. zł) – Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie

II miejsce (nagroda wartości 3 tys. zł) - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach

III miejsce (nagroda wartości 3 tys. zł) – Przedszkole Samorządowe w Mieszkowicach

Wyróżnienia (nagrody o wartości 1 tys. zł)

- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Nawsiu Brzosteckim

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju

- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Winiarach

- Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

- Niepubliczne Przedszkole Osesek w Grodzisku Mazowieckim

- Przedszkole Miejskie nr 8 w Mielcu

- Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Grabowie nad Prosną

Nagrodzonym gratulujemy! Wszystkie nagrody trafią do Państwa przed zakończeniem roku szkolnego. Mamy nadzieję, że książki wzbogacą zasoby szkolnych i przedszkolnych bibliotek, a gry umilą dzieciom spędzanie czasu w placówce.

Jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji, Pedagogom i uczniom biorącym udział w naszej akcji. Jednocześnie zapraszamy do kolejnych wspólnych działań, które planujemy już w kolejnym semestrze szkolnym.

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej