70 lat UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
2016.11.19-5_min

70 lat UNICEF

Warszawa/Katowice, 22 listopada 2016 r. – Uroczystym koncertem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Radia w Katowicach (NOSPR) UNICEF Polska zainaugurował obchody 70-lecia istnienia organizacji.

Zgromadzoną publiczność powitała Joanna Wnuk-Nazarowa, Dyrektor Naczelna i Programowa NOSPR oraz Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. W imieniu Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF wystąpił też Artur Żmijewski, który odczytał list Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF.

2016.11.19-4_min

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej z nich Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Lidii Matynian wykonał piosenki Pawła Moszumańskiego i Boba Chilcotta. Następnie, pod dyrekcją Gabriela Chmury wykonana została światowa prapremiera oratorium „Canticum puerorum” – „Śpiewy Dzieci" na sopran, baryton, chór i orkiestrę skomponowanego przez Eugeniusza Knapika.

2016.11.19-7_min

Utwór został skomponowany na zamówienie Urszuli i Emila Wąsaczów. W ten sposób chcieli oni oddać hołd swojej rodzinie, której tragiczne losy stały się udziałem wielu polskich rodzin wywiezionych na Syberię podczas II wojny światowej. Jedno z ocalałych dzieci jest autorem pamiętnika, opisującego te tragiczne doświadczenia. Pamiętnik stał się inspiracją do napisania utworu, któremu Eugeniusz Knapik nadał uniwersalnego charakteru.

Oratorium poświęcone jest dzieciom na całym świecie, które każdego dnia cierpią z powodu wojen i katastrof naturalnych.

Po zakończeniu oratorium Marek Krupiński oraz gość honorowy uroczystości Gerard  Bocquenet, Dyrektor biura regionalnego UNICEF w Genewie, odpowiedzialny za pracę wszystkich Komitetów Narodowych UNICEF wręczyli statuetki osobom, bez których to wydarzenie nie byłoby możliwe: Emilowi Wąsaczowi, Eugeniuszowi Knapikowi, Gabrielowi Chmurze, Joannie Wnuk-Nazarowej oraz Krzysztofowi Koehlerowi, autorowi libretta. Statuetki zostały wyprodukowane specjalnie na tę okazję przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”.

2016.11.19-8_min

Po koncercie odbyła się także uroczystość wręczenia statuetek osobom i firmom zaangażowanym w działania UNICEF. Statuetki otrzymali sponsorzy wydarzenia: pracownia projektowa AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. , biuro podróży ITAKA, Kulczyk Foundation, firma Mayland, a także patroni uroczystości: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydawnictwo Muzyczne Polskiego Radia.

W uznaniu za wieloletnią współpracę statuetkami zostali wyróżnieni: Centrum Medyczne Damiana, Hitachi, portal Onet, P&G oraz sieć hoteli Starwood Hotels and Resorts .

Statuetki otrzymały również osoby wspierające działania UNICEF Polska: fotografowie Marcin Suder i Adam Rostkowski, właścicielka agencji L*Gwiazdy - Lucyna Kobierzycka, Renata Bem, a także osobistości ze świata sportu: Robert Korzeniowski, Krzysztof Wielicki i Mariusz Wlazły, którzy z dużym zaangażowaniem wspierają projekty UNICEF. Statuetkami zostali również uhonorowani Ambasadorowie Dobrej Woli obecni na uroczystości, którzy zawsze z dużym poświęceniem wykorzystują swój talent i sławę, aby walczyć o prawa najmłodszych i wspierać misję UNICEF: Majka Jeżowska, Magdalena Różczka i Artur Żmijewski.

_MG_5113_min

Uroczystości towarzyszyła wystawa zdjęć prezentujących działania UNICEF na rzecz dzieci na całym świecie.

2016.11.19-1_min

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej