Błękitny Marsz Pokoju ONZ w Warszawie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
_X8A9599

W sobotę, 20 czerwca 2015 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych świętowała 70. rocznicę powstania. Z tej okazji ulicami Warszawy przeszedł Błękitny Marsz Pokoju ONZ - wyraz solidarności w podejmowaniu wysiłków na rzecz pokoju na świecie, a także zrównoważonego rozwoju i praw człowieka.

W Marszu wzięły udział znane osoby ze świata kultury i nauki oraz „Rodzina ONZ w Polsce” – UNICEF, UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców), UNEP/GRID (Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska), WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Marsz, którego hasło przewodnie brzmiało: #ChcePokojuNaSwiecie rozpoczął się u zbiegu ulic Nowego Światu i Smolnej, a zakończył na Placu Zamkowym pod Kolumną Zygmunta, gdzie Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF odczytał Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W wydarzeniu wzięli również udział członkowie Rady, Zarządu i pracownicy UNICEF Polska. Ponadto tego dnia, w godzinach wieczornych Pałac Kultury i Nauki został podświetlony na błękitno.

Organizatorem Błękitnego Marszu Pokoju był Ośrodek Informacji ONZ przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poland.

banner_528x220

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej