Dostęp do potrzebujących dzieci w Syrii jest nadal dramatycznie ograniczony

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0187710a

55 000 dzieci w południowej Syrii jest odciętych od pomocy humanitarnej.

UNICEF ponawia wezwanie do bezpiecznego i bezwarunkowego dostępu do dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej bez względu na to, gdzie się znajdują.

Blisko 180 000 osób uciekło przed ostatnią falą przemocy w południowej Syrii. UNICEF szacuje, że połowa z nich to dzieci.

Wiele z tych dzieci i ich rodzin pozostaje odciętych od podstawowej, ratującej życie pomocy humanitarnej.

W ciągu ostatnich lat w Syrii dostęp do pomocy humanitarnej był poważnie ograniczony, obwarowany warunkami, a czasem całkowicie odcięty. Na skutek tego wiele dzieci straciło życie. Szesnastoletni Ali zmarł z powodu skrajnego niedożywienia, gdy nie wpuszczono pomocy humanitarnej do jego rodzinnego miasta. To jedno z bardzo wielu dzieci, które straciły życie w ciągu ostatnich 7 i pół roku.

UN0162760a

Dostęp do pomocy humanitarnej to ratowanie życia: życia chłopców i dziewcząt, życia niewinnych kobiet i mężczyzn. Jest to humanitarny obowiązek, który nie podlega negocjacjom. Odmowa dostępu do pomocy humanitarnej dzieciom jest jednym z sześciu poważnych naruszeń praw dziecka, uznanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ jako najcięższe i może stanowić zbrodnię wojenną.

Przez lata dramatycznie ograniczony był także dostęp do dwóch oblężonych wiosek w Idlib. Z zadowoleniem przyjmujemy doniesienia, że dzieci i rodziny z tych wiosek wreszcie mogły je opuścić i zostać przeniesione w bezpieczniejsze miejsca, po blisko trzech latach oblężenia.

Pomimo wyzwań, pracownicy humanitarni nadal dostarczają kluczową, ratującą życie pomoc najbardziej potrzebującym w Syrii. Jednocześnie, ciągłe doniesienia o atakach na pracowników organizacji humanitarnych są niezwykle niepokojące. Nie mogą być obiektami ataku i muszą być zawsze chronieni.

W całej Syrii żyje 6 milionów dzieci potrzebujących pomocy. W imieniu ich wszystkich UNICEF apeluje o terminowy, stały, bezpieczny, bezwarunkowy i nieograniczony dostęp do wszystkich potrzebujących dzieci w każdym miejscu w Syrii.

Taki dostęp ma ogromne znaczenie nie tylko dla samego dostarczenia pomocy, ale także dla zapewnienia na miejscu opieki medycznej, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i wsparcia psychospołecznego, a także w przeprowadzaniu oceny potrzeb humanitarnych.

UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktu o zawieszenie broni. Pozwólcie organizacjom i pracownikom humanitarnym wykonywać swoją pracę w Syrii - bezpiecznie i bez żadnych obostrzeń. Pozwólcie zespołom humanitarnym nieść pomoc potrzebującym dzieciom, bez względu na to, gdzie się znajdują i kto kontroluje obszar, na którym mieszkają. Z pewnością nie jest to apel o zbyt wiele.

UN0207860a

***

UNICEF Polska cały czas prowadzi akcję pomocy dzieciom w Syrii. Więcej informacji na www.unicef.pl/syria

banner

Zobacz również

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie.

Więcej
6 poważnych naruszeń praw dziecka  w trakcie wojny

6 poważnych naruszeń praw dziecka w trakcie wojny

Podczas konfliktów zbrojnych dzieci powinny być chronione, a stają się celem ataków. Skutki działań wojennych rzutują na wiele aspektów ich życia: bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, a nawet dietę i dostęp do pełnowartościowych produktów.

Więcej
Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska.

Więcej