Dzieci w Aleppo wracają do szkół

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN051527_Med-Res_min

Sześcioletnia Seedra i jej siostra Baraa na zewnątrz szkoły w Sakhoor, pierwszego dnia semestru letniego. Kheir eddine Al-Asadi jest jedną z 23 szkół, które zostały otwarte pod koniec stycznia we wschodniej części Aleppo.

Natężenie walk stopniowo maleje, więc przy wsparciu UNICEF dzieci zaczynają wracać do szkół.

W ostatnich tygodniach UNICEF pomógł w otwarciu 23 szkół podstawowych we wschodniej części Aleppo, dzięki czemu aż 6 500 dzieci mogło powrócić do szkoły.

UNICEF zapewnił uczniom przybory szkolne, przygotował przyśpieszony program nauczania oraz wyszkolił nauczycieli, aby mogli pomóc przesiedlonym dzieciom nadrobić stracone miesiące i lata edukacji. Zbudowano także 10 nowych sal lekcyjnych z prefabrykatów. 

UN051525min

Wraz z początkiem nauki rozpoczęto niezwykle potrzebą akcję szerzenia świadomości na temat zagrożeń związanych z pozostałymi po wojnie materiałami wybuchowymi.

Program objął 50 000 dzieci. Udzielono też wsparcia psychologicznego 35 tysiącom dzieci, aby pomóc im otrząsnąć się z horroru, który przeżyły.

UNICEF zapewnił „szkoły w pudełkach” oraz zestawy rekreacyjne dla 90 000 dzieci w Idlib oraz w zachodnim Aleppo. Aż 280 nauczycieli skorzystało ze wspieranego przez organizację programu rozwoju zawodowego. 

UN051529min

Powrót dzieci do szkół to jeden z naszych priorytetów – mówi Hanaa Singer, przedstawiciel UNICEF w Syrii. Szkoły zapewniają dzieciom poczucie stabilizacji, którego tak bardzo potrzebują, są miejscem nauki, zabawy i powrotem do normalnego dzieciństwa.

Nadal pozostało wiele do zrobienia. Ponad 1,7 mln dzieci w Syrii ciągle nie ma dostępu do edukacji.

Ty też możesz pomóc syryjskim dzieciom przetrwać koszmar wojny. Wejdź na unicef.pl/syria i przekaż darowiznę, a pracownicy UNICEF dostarczą Twoją pomoc potrzebującym dzieciom. Dziękujemy za każdą wpłatę.

banner_Syria3

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej