Dzięki Twojej darowiźnie zaszczepimy dzieci w Nepalu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
IMG_8614

Na świecie prawie 1/3 zgonów dzieci do 5. roku życia spowodowana jest chorobami, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.

Szczepienia to najprostsza, najtańsza i najbardziej efektywna interwencja medyczna ratująca życie dzieci na świecie.

Na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi (jak trzęsienie ziemi w Nepalu), jednym z podstawowych problemów mieszkańców staje się brak czystej wody i możliwości utrzymania odpowiedniego poziomu higieny. Gdy katastrofa ma miejsce w kraju słabo rozwiniętym, gdzie wiele ludzi żyje w ubóstwie, problem ten staje się szczególnie wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia ludności. Dodatkowo, jeśli w takim miejscu odsetek zaszczepionych dzieci jest niski, brakuje dobrze zorganizowanego systemu chłodni do przechowywania szczepionek (tzw. cold chain), a poszkodowane osoby mieszkają w trudno dostępnych miejscach, pojawia się duże ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych. Wobec tego zaszczepienie dzieci staje się absolutnym priorytetem. Tak właśnie jest w Nepalu.

W krajach wysoko rozwiniętych wiele rodzin decyduje się (z powodu niepotwierdzonych naukowo zagrożeń) nie szczepić dzieci i obchodzić dobrze funkcjonujące systemy zdrowia publicznego, mimo że za niewykonanie obowiązkowych szczepień grożą kary. Ale to są problemy krajów zamożnych. W najtrudniej dostępnych miejscach świata szczepień nie ma z zupełnie innych powodów. Głównym jest niewydolność lub brak publicznego systemu opieki zdrowotnej, brak funduszy i wszechobecna bieda. Tymczasem potrzeba takich profilaktycznych działań wśród najbiedniejszych grup społeczeństwa jest ogromna, bo sprzyjające chorobom naturalne i społeczne kataklizmy – trzęsienia ziemi, tsunami, susze – dotykają ich najmocniej.

IMG_8612

Od trzęsienia ziemi w Nepalu, UNICEF zaszczepił ponad pół miliona dzieci w wieku od 6. do 59. miesiąca życia przeciwko odrze, różyczce i polio, ale obecnie istnieją duże niedobory w zapasach szczepionek i akcje szczepień nie są organizowane regularnie.

Dzięki natychmiastowemu podjęciu tych działań udało się uniknąć epidemii odry w przepełnionych tymczasowych obozowiskach i uratować wiele ludzkich istnień.

W związku z obecnymi niedoborami, UNICEF Polska postanowił wznowić apel o pomoc dla Nepalu i pod hasłem #PamiętamyPomagamy rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na szczepienia dla najmłodszych mieszkańców tego kraju. Jeśli nie zintensyfikujemy naszych działań teraz, istnieje realne ryzyko, że odra powróci jako jedno z głównych zagrożeń dla życia dzieci. To przekreśliłoby wszystkie nasze dotychczasowe wysiłki.

„Odra jest bardzo zaraźliwa i zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu dziecka. Boimy się, że znów może się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Mimo że od trzęsienia ziemi minął już rok, dzieci w Nepalu wciąż mieszkają w prowizorycznych domach lub w tymczasowych schronieniach, gdzie warunki sanitarne są bardzo złe. Zagraża to ich życiu i zdrowiu”, mówi przedstawiciel UNICEF w Nepalu, Singh Sanjeev.

Pomóc może każdy, wpłacając na stronie unicef.pl/nepal darowiznę na szczepionki dla dzieci. Liczy się każde wsparcie! Przekaż darowiznę teraz i uratuj dziecko.

Nepal_San523x220

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej