Jak Polscy uczniowie pomogli dzieciom w Mali?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
MALI_UNICEF_17

W semestrze zimowym roku szkolnego 2015/2016 UNICEF Polska zaprosił szkoły i przedszkola do wzięcia udziału w projekcie edukacyjno-pomocowym „MALI uczniowie idą do szkoły”. Jego celem było zapoznanie dzieci z działaniami UNICEF na świecie, a także rozwijanie wśród młodego pokolenia postawy zaangażowania społecznego.

Do akcji włączyło się ponad 800 placówek z całej Polski. W ramach projektu nauczyciele otrzymali od UNICEF zestawy materiałów dydaktycznych, dzięki którym mogli przeprowadzić cykl zajęć poświęconych sytuacji dzieci w Mali.

Skupiliśmy się przede wszystkim na problemie dostępu do edukacji -  uczniowie dowiedzieli się, jak przedstawia się sytuacja szkolnictwa na świecie, w jakich regionach świata dostęp do edukacji jest ograniczony i dlaczego, a także jak z tą kwestią radzi sobie Mali.

Dzieci i młodzież zaangażowały się także w pomoc swoim rówieśnikom w Mali, dla których podjęcie edukacji jest wielkim marzeniem, niestety często nieosiągalnym. Prawie połowa populacji dzieci w Mali – jednym z najbiedniejszych krajów świata - nie chodzi do szkoły. W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalne książki - cegiełki. Każdy mógł stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania były dowolne. Najważniejszym narzędziem była bogata wyobraźnia, dzięki której powstały przepiękne i oryginalne dzieła. Wszystkie te prace zostały zaprezentowane przez uczniów podczas „Dnia Książki dla Afryki” zorganizowanego w ich placówce.Zaproszeni do szkół goście mogli nabyć wybraną książkę, przekazując w zamian darowiznę na rzecz dzieci w Mali.

Dzięki tej akcji udało się pozyskać ponad 338 tysięcy złotych, które zostaną wykorzystane na budowę szkół i zagwarantowanie dzieciom w Mali dostępu do edukacji.W imieniu przyszłych uczniów z Mali dziękujemy!

Dodatkowym elementem projektu był konkurs na najciekawszą książkę przygotowaną przez uczniów. Jury konkursu miało niezwykle trudne zadanie, gdyż wyłonienie jednej książki (z ponad 300 zgłoszonych z całej Polski) było prawie niewykonalne. Po burzliwych obradach, zdecydowaliśmy, iż laureatem konkursu i zdobywcą nagrody zostało Gimnazjum nr 2 w Koluszkach za fantastyczną pracę – komiks pt. „Tiger”. To właśnie uczniów tej szkoły odwiedził 16 maja br. Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim, którzy zaangażowali się w to ogromne przedsięwzięcie, jakim była kampania „MALI uczniowie idą do szkoły”. Nagrodą dla nas wszystkich niech będą uśmiechnięte buzie dzieci z Mali.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej