Jak Polscy uczniowie pomogli dzieciom w Mali?

MALI_UNICEF_17

W semestrze zimowym roku szkolnego 2015/2016 UNICEF Polska zaprosił szkoły i przedszkola do wzięcia udziału w projekcie edukacyjno-pomocowym „MALI uczniowie idą do szkoły”. Jego celem było zapoznanie dzieci z działaniami UNICEF na świecie, a także rozwijanie wśród młodego pokolenia postawy zaangażowania społecznego.

Do akcji włączyło się ponad 800 placówek z całej Polski. W ramach projektu nauczyciele otrzymali od UNICEF zestawy materiałów dydaktycznych, dzięki którym mogli przeprowadzić cykl zajęć poświęconych sytuacji dzieci w Mali.

Skupiliśmy się przede wszystkim na problemie dostępu do edukacji -  uczniowie dowiedzieli się, jak przedstawia się sytuacja szkolnictwa na świecie, w jakich regionach świata dostęp do edukacji jest ograniczony i dlaczego, a także jak z tą kwestią radzi sobie Mali.

Dzieci i młodzież zaangażowały się także w pomoc swoim rówieśnikom w Mali, dla których podjęcie edukacji jest wielkim marzeniem, niestety często nieosiągalnym. Prawie połowa populacji dzieci w Mali – jednym z najbiedniejszych krajów świata - nie chodzi do szkoły. W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalne książki - cegiełki. Każdy mógł stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania były dowolne. Najważniejszym narzędziem była bogata wyobraźnia, dzięki której powstały przepiękne i oryginalne dzieła. Wszystkie te prace zostały zaprezentowane przez uczniów podczas „Dnia Książki dla Afryki” zorganizowanego w ich placówce.Zaproszeni do szkół goście mogli nabyć wybraną książkę, przekazując w zamian darowiznę na rzecz dzieci w Mali.

Dzięki tej akcji udało się pozyskać ponad 338 tysięcy złotych, które zostaną wykorzystane na budowę szkół i zagwarantowanie dzieciom w Mali dostępu do edukacji.W imieniu przyszłych uczniów z Mali dziękujemy!

Dodatkowym elementem projektu był konkurs na najciekawszą książkę przygotowaną przez uczniów. Jury konkursu miało niezwykle trudne zadanie, gdyż wyłonienie jednej książki (z ponad 300 zgłoszonych z całej Polski) było prawie niewykonalne. Po burzliwych obradach, zdecydowaliśmy, iż laureatem konkursu i zdobywcą nagrody zostało Gimnazjum nr 2 w Koluszkach za fantastyczną pracę – komiks pt. „Tiger”. To właśnie uczniów tej szkoły odwiedził 16 maja br. Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim, którzy zaangażowali się w to ogromne przedsięwzięcie, jakim była kampania „MALI uczniowie idą do szkoły”. Nagrodą dla nas wszystkich niech będą uśmiechnięte buzie dzieci z Mali.

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej