Kenia, 12 listopada 2014 roku: Wspólne oświadczenie WHO i UNICEF dotyczące szczepionek przeciwtężcowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Kenia, 12 listopada 2014 roku: Wspólne oświadczenie WHO i UNICEF dotyczące szczepionek przeciwtężcowych

12 listopada 2014 roku – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wyrażają głębokie zaniepokojenie krążącymi w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat jakości szczepionki przeciwtężcowej (Tetanus Toxoid - TT) w Kenii.

Zarzuca się, iż szczepionka przeciwtężcowa stosowana przez Rząd Kenii i agendy ONZ jest zanieczyszczona hormonem (hCG), który może powodować poronienia i niepłodność u kobiet. Tak poważne zarzuty nie są poparte żadnymi dowodami i stanowią zagrożenie dla krajowego programu szczepień dzieci i kobiet.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem produkowanym przez łożysko podczas ciąży. Hormon hCG jest również produkowany przez przysadkę mózgową u mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jednakże jego wysoki poziom stanowi zagrożenie dla ciąży.  

Przeanalizowaliśmy wyniki testów, które mają wskazać na zawartość hCG w próbkach przekazanych kilku laboratoriom klinicznym. Należy podkreślić, iż testy na zawartość leku, np. szczepionki TT, winny być wykonywane przez odpowiednie laboratoria, na podstawie próbek faktycznego leku/szczepionki pozyskanych z nieotwartego opakowania, a nie z próbki krwi. Główny Inspektorat Farmaceutyczny – powołany zgodnie z prawem Krajowy Organ Regulacyjny ds. Leków – ma możliwości i uprawnienia do określania jakości, bezpieczeństwa i skuteczności leków oraz udzielania w tym zakresie odpowiedniego doradztwa Rządowi. 

WHO i UNICEF potwierdzają, ze szczepionki są bezpieczne i pozyskane od upoważnionych i spełniających wszelkie wymogi producentów. Bezpieczeństwo jest zapewniane poprzez trzystopniowy system globalnych testów. Szczepionki zostały poddane ponad 130 milionom kobiet w przynajmniej dwóch dawkach szczepionki TT w 52 krajach.

Mając na uwadze fakt, iż większość przypadków zachorowania na tężec w Kenii występuje pośród noworodków, grupą docelową kampanii szczepień przeciwtężcowych są dziewczęta i kobiety (15-49 lat), ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dzieci zamieszkujących obszary zmarginalizowane. Z niepokojem zauważamy, że Kenia jest jednym z 25 krajów, w których tężec jest nadal problemem zdrowia publicznego, który każdego roku powoduje śmierć setek noworodków.

WHO i UNICEF ponownie podkreślają swoją gotowość do wsparcia Rządu Kenii w wysiłkach mających na celu zapewnienie bezpiecznych szczepionek o odpowiedniej jakości w celu realizacji programów szczepień.

Dr Custodia Mandlhate, Przedstawiciel WHO w Kenii

Dr Pirkko Heinonen, Przedstawiciel UNICEF Kenia 

UNICEF Polska - Alarmujący spadek liczby szczepionych dzieci w Polsce

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej