28 października 2014 roku w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się prezentacja Raportu UNICEF „Dzieci recesji. Wpływ kryzysu gospodarczego na warunki i jakość życia dzieci w krajach wysokorozwiniętych”. Jest to kolejny z serii raportów opublikowanych przez UNICEF, dotyczących ubóstwa dzieci.
Najważniejsze ustalenia raportu zaprezentowała Ewa Falkowska – Dyrektor ds. Advocacy w UNICEF Polska. Warto zapamiętać, że liczba dzieci żyjących w biedzie w krajach wysokorozwiniętych w wyniku kryzysu gospodarczego zwiększyła się od 2008 roku o 2,6 miliona i wynosi obecnie 76,5 miliona. Dane te powinny stać się sygnałem alarmowym dla decydentów z poszczególnych krajów do stworzenia kompleksowej strategii monitorowania i przeciwdziałania ubóstwu rodzin, które będą sprawnie funkcjonować zarówno w okresach wzrostu gospodarczego jak i recesji.
Komentarze do raportu wygłosili wybitni eksperci z dziedziny ekonomii i nauk społecznych. Pani Profesor Maria Drozdowicz-Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w swojej prezentacji omówiła długofalowe skutki wzrastania w biedzie. Pani Profesor pokazała jak warunki, w jakich wychowują się dzieci determinują ich dalsze życie, i co się z tym wiąże , ile strat powodują dla nich samych i całego społeczeństwa.
Profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego i EAPN Polska odniósł się do ogólnych kwestii związanych z ubóstwem. Zaprezentował wyniki wieloletnich analiz ubóstwa dzieci w Polsce podkreślając jednocześnie, że w ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba dzieci żyjących w ubóstwie skrajnym czyli poniżej minimum egzystencji.
Pani Doktor Irena Topińska z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE zaprezentowała najważniejsze punkty z opracowanych przez Komisję Europejską rekomendacji dla krajów członkowskich „ Inwestowanie w dzieci. Przerwanie cyklu marginalizacji”. Podała też przykłady praktyk walki z ubóstwem w wybranych krajach.
Prezentację raportu UNICEF uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Ministerstw, instytucji państwowych, agend ONZ, organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego oraz mediów.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z treścią raportu „Dzieci recesji” zamieszczonych poniżej, a także do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących to wydarzenie.