Kryzys żywnościowy w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Ponad 4 miliony osób, czyli niemal 40% populacji Sudanu Południowego, pozbawionych jest bezpieczeństwa żywnościowego. Ten najmłodszy kraj świata stawia czoła potężnemu kryzysowi, który dotknął zwłaszcza dzieci. W 7 na 10 regionach kraju, ponad 15% populacji jest niedożywione, co przekracza światowy poziom zagrożenia. Szacuje się, że ponad 360 000 dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na ostre ciężkie niedożywienie.

UN034406_Med-Res

W każdy wtorek i piątek kobiety i dzieci gromadzą się pod drzewem w Aweil, mieście położonym w regionie Północnym Bhar el Ghazal w Sudanie Południowym, gdzie partner UNICEF – Malaria Consortium – prowadzi ambulatoryjny program leczenia terapeutycznego dzieci z ostrym ciężkim niedożywieniem.

To jeden z tych regionów, gdzie panuje największy głód – około 72% populacji jest zagrożone niedożywieniem. Ponad 25 000 dzieci cierpi tu z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. W ośrodku zdrowia UNICEF dzieci są ważone, badane i leczone. 

UN034410_Med-Res

Athill (28 lat) przyniosła swoje dzieci, bliźnięta, cierpiące z powodu ciężkiego niedożywienia. W wieku 8 miesięcy dzieci ważą tyle co noworodki: chłopiec zaledwie 4 kg, a dziewczynka niewiele ponad 3 kg. Otrzymują porcję żywności terapeutycznej raz w tygodniu. – mówi Athill.

UN034413_Med-Res

W programie żywnościowym UNICEF bierze udział czworo dzieci Athill. Dwa razy w tygodniu kobieta przychodzi do ośrodka żeby odebrać żywność terapeutyczną dla swoich dzieci. Nie mamy jedzenia. Właśnie dlatego moje dzieci są tak chore – tłumaczy.

UN034411_Med-Res

Mieszkam tutaj wraz z szóstką moich dzieci, mężem i matką – mówi kobieta, pokazując na rozpadającą się chatkę zbudowaną ze słomy i błota. Przenieśliśmy się do tego miejsca z naszej wioski ze względu na brak jedzenia. Jednak tutaj jesteśmy tak samo głodni. 

UN034408_Med-Res

Jedno z 8-miesięcznych bliźniąt je gotową do spożycia żywność terapeutyczną, która jest wysokokaloryczną, bazującą na orzechach ziemnych pastą, podawaną dzieciom z ostrym ciężkim niedożywieniem. Dziecko z ostrym ciężkim niedożywieniem jest 9-krotnie bardziej narażone na zgon niż jego zdrowy rówieśnik.

UN034412_Med-Res

Athill pokazuje nasiona trawy, dzięki którym – jak mówi – rodzina może przetrwać. Nasiona mają jednak niewielką wartość odżywczą. Najczęściej jesteśmy głodni albo jemy jeden posiłek z nasion trawy dziennie, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na kupno czegokolwiek.

Próbuję pracować na lokalnym bazarze, aby kupić jedzenie, ale tam też go nie ma – mówi Adim, mąż Athill. Wciąż się boję, że jeśli wkrótce nie spadnie deszcz, nie pozostaną nam nawet nasiona trawy i znów będziemy głodować. Nasze najstarsze dziecko chodziło do szkoły, ale edukacja jest bardzo droga, więc po roku podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu nauki. Nie stać mnie, aby posłać dzieci do szkoły. Wyżywienie rodziny jest moim priorytetem.

Dzięki wsparciu darczyńców i partnerów od początku stycznia 2016 UNICEF ocalił 150 000 dzieci w Sudanie Południowym cierpiących na ostre ciężkie niedożywienie. UNICEF prowadzi również szkolenia dla pracowników medycznych, aby mogli łatwiej identyfikować, leczyć i radzić sobie z różnymi przypadkami ciężkiego niedożywienia. 

Banner 528x220

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej