Małżeństwo nie jest jedynym rozwiązaniem

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
DSC_0681

W Syrii to normalne, że dziewczynki wcześnie wychodzą za mąż. Tata powiedział, że mam wziąć ślub. Myślę, że nie jest w stanie dłużej mnie utrzymywać, mówi.

Manal z rodziną została zmuszona do opuszczenia domu w Daara. Do obozu dla uchodźców dotarła w grudniu razem z mamą Majidą i 9-letnią siostrą Malak. Jej ojciec i brat dołączyli do nich kilka miesięcy później.

Majida mówi, że przestała posyłać dzieci do szkoły w Syrii po tym, jak jedenaścioro uczniów zginęło próbując przenieść bombę znalezioną na terenie szkoły. Kiedy przemoc i wojenny chaos stały się nie do wytrzymania, rodzina zdecydowała się na ucieczkę do Jordanii.

Obecnie mieszkają w małym kontenerze w obozie Zaatari. To dla nich ogromna zmiana. W Daara mieli dom z 4 sypialniami.

Po przybyciu do Zaatari ojciec Manal, Thabal, zaplanował ślub dziewczyny z 22-letnim mężczyzną. Jak wielu innych ojców wierzy, że małżeństwo zapewni córce bezpieczeństwo i odciąży rodzinę finansowo.

Niektórzy chcą, aby ich córki wyszły za mąż ponieważ koszty utrzymania są wysokie, szczególnie gdy rodzina jest duża. Małżeństwo zapewni mojej córce byt, gdyby przydarzyło mi się coś złego, mówi.

Manal odmówiła.

DSC_1468

Krótko po przybyciu do Zaatari Manal zaczęła chodzić do jednej ze szkół wspieranych przez UNICEF. Po zajęciach uczęszcza do centrum dla młodzieży prowadzonego przez UNICEF i organizację IMC (International Medical Corps), gdzie uczy się i spędza czas z rówieśnikami. Otrzymuje też pomoc psychologiczną, która ma jej pomóc w powrocie do normalności.

Manal powiedziała o zaręczynach pracownikom centrum młodzieżowego. Podczas zajęć dowiedziała się, że małżeństwo nie jest jedynym rozwiązaniem.

Zmotywowali mnie, abym podjęła tę decyzję. Byłam nieśmiała, ale dzięki pobytowi tutaj zmieniłam się, mówi. Manal dodaje, że jej celem jest zostanie nauczycielką albo lekarzem. Gdyby wyszła za mąż, musiałaby rzucić szkołę. Nauka jest ważna. Trwa wojna, nie jest stabilnie, więc potrzebujemy informacji. Dlatego postanowiłam kontynuować edukację, mówi. Widziałam dziewczyny, które bardzo wcześnie zostały matkami. Ja nie chcę się śpieszyć z tą decyzją.

Manal powiedziała ojcu, że woli zostać w szkole niż wychodzić za mąż. Otrzymała wsparcie pracowników ośrodka i mamy, która sama wyszła za mąż w wieku 15 lat. Mężczyzna w końcu zaakceptował jej decyzję. Obecnie Manal kończy pierwszy semestr 10 klasy.

DSC_1490

Nawet przed wojną tzw. „wczesne małżeństwa” w tym regionie nie były czymś nadzwyczajnym. Raport przygotowywany przez UNICEF wskazał, że wśród Syryjczyków w Jordanii w 2012 roku około 18% dziewcząt wyszło za mąż przed ukończeniem 18 lat. W samej Syrii za mąż w tym wieku wychodzi około 15% dziewcząt.

Raport wskazał główne powody, dla których Syryjczycy poniżej 18 roku życia biorą śluby w obozie w Zaatari. Pomaga to zmniejszyć obciążenia finansowe rodzin. Popularne jest też przekonanie, że małżeństwo zapewnia dziewczętom bezpieczeństwo.

Małżeństwa dzieci są bardzo niebezpiecznym i szkodliwym zwyczajem. Dziewczynki, które wezmą ślub przed 18 rokiem życia są narażone na poważne problemy związane z wczesną ciążą, przemocą domową i koniecznością porzucenia szkoły. UNICEF stara się zapewnić dziewczętom i chłopcom poniżej 18-go roku życia ochronę poprzez pracę z rodzicami, przywódcami religijnymi i lokalnymi społecznościami. Naszym głównym celem jest podniesienie świadomości poprzez edukację, mówi Michele Servadei, przedstawiciel UNICEF.

UNICEF współpracuje z ministerstwem edukacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i edukację syryjskim dzieciom.

Manal tłumaczy, że tata wspiera jej decyzję o kontynuowaniu edukacji, ale wciąż wspomina o możliwości wyjścia za mąż.

Niektórzy uważają, że powinnam wziąć ślub, inni, że jestem odważna. Czasami, kiedy zostaję sama, boję się. Pytam siebie czy dobrze postąpiłam. Wiem jednak, że jestem na dobrej drodze.

DSC_7422

***

Każdego roku UNICEF i Unia Europejska wspólnie działają niosąc pomoc dzieciom dotkniętym skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Możemy jednak robić to tylko, jeżeli głos tych dzieci będzie słyszany. Manal jest jednym z milionów dzieci, które mają do opowiedzenia historię. Do dziś prawie nikt jej nie słuchał. Ty możesz to zmienić.

Podziel się historią Manal lub wejdź na glosdzieci.pl i użycz swojego głosu innym dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi.

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej