Miejsca Przyjazne Dzieciom w Nepalu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI183775

8-letnia Sushmita Pariyar od zawsze opiekowała się młodszym rodzeństwem. Jej rodzice są bardzo zapracowani. Kiedy ją spotykamy również zajmuje się braćmi, podczas gdy rodzice chodzą od domu do domu prosząc o pomoc w odbudowie zrujnowanego przez trzęsienie ziemi domu w Bagbazar, Katmandu. Ale dzisiaj Sushmita jest bardzo szczęśliwa. Razem z rodzeństwem znów może cieszyć się beztroskim dzieciństwem w utworzonym przez UNICEF Miejscu Przyjaznym Dzieciom.

Miejsce to, stworzone przez UNICEF przy współpracy z organizacją Seto Gurans, powstało aby zapewnić dzieciom – ofiarom trzęsienia ziemi, bezpieczne schronienie i opiekę.

Gdy widzimy, że dzieci w końcu przestają płakać, czujemy ogromną ulgę. Cieszymy się, że znów się uśmiechają,mówi Sunita Shakya z organizacji Seto Gurans.

W miejscu, w którym pracuje, na ponad 100 dzieci w wieku od roku do 8 lat czeka wiele atrakcji. Mogą układać puzzle, bawić się zabawkami, lalkami, skakać na skakance i po prostu dobrze się bawić.

Bardzo lubię to miejsce, mówi nam Sushmita, która cały czas pamięta, aby doglądać swoich młodszych braci – Anila i Sunila.

Pracownicy UNICEF i organizacji Seto Gurans opiekują się dziećmi, aby ich rodzice mogli w tym czasie zająć się organizowaniem jedzenia i wody, a także skupić się na odbudowie domów i zapewnieniu tymczasowych miejsc zamieszkania.

W trzęsieniu ziemi w Nepalu ucierpiały tysiące dzieci. Tworzymy te Miejsca, aby przywrócić im namiastkę dzieciństwa i stworzyć warunki pozwalające na powrót do normalności, aby znów poczuły się bezpiecznie,mówi Sabina Shrestha z UNICEF.

Miejsce, w którym pracuje Sabina i Sunita to dwa duże namioty, wypełnione po brzegi książkami i zabawkami dla dzieci.

UNI183777

Lubię tu przebywać. Czuję się tu jak w mojej szkole,mówi 7-letnia Jayanti Ghimire układając puzzle i czytając książkę swojej młodszej siostrze, 3-letniej Manicie.

Liczba przesiedlonych rodzin w Nepalu spada. Ludzie odnajdują rodziny, przyjaciół i przyjmują się nawzajem do swoich domów. W obozach dla uchodźców pozostają głównie rodziny spoza Doliny Katmandu, którzy nie mają w okolicy żadnych krewnych. Wykonując nisko opłacane prace, są zmuszeni do pozostania w obozach.

Wraz z powstawaniem Miejsc Przyjaznych Dzieciom rodzice oddychają z ulgą. Widząc jak ich dzieci otrzymują profesjonalną opiekę, przestają płakać, a na ich twarzach pojawia się uśmiech, są spokojniejsi i mają nadzieję na lepszą przyszłość.

Poprzez zabawę dzieci zapominają o traumatycznych przeżyciach związanych z trzęsieniem ziemi. To pomaga im w powrocie do normalności, mówi wolontariusz Seto Gurans, Deepika Khadgawal, który przyjechał z odległej prowincji Dadeldhura w zachodnim Nepalu, aby nieść pomoc.

Według szacunków UNICEF, na skutek trzęsienia ziemi w Nepalu 1,7 mln dzieci potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc poszkodowanym. Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każda Twoja pomoc.

900x323

Dziękujemy.

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej