Miejsca Przyjazne Dzieciom w Nepalu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI183775

8-letnia Sushmita Pariyar od zawsze opiekowała się młodszym rodzeństwem. Jej rodzice są bardzo zapracowani. Kiedy ją spotykamy również zajmuje się braćmi, podczas gdy rodzice chodzą od domu do domu prosząc o pomoc w odbudowie zrujnowanego przez trzęsienie ziemi domu w Bagbazar, Katmandu. Ale dzisiaj Sushmita jest bardzo szczęśliwa. Razem z rodzeństwem znów może cieszyć się beztroskim dzieciństwem w utworzonym przez UNICEF Miejscu Przyjaznym Dzieciom.

Miejsce to, stworzone przez UNICEF przy współpracy z organizacją Seto Gurans, powstało aby zapewnić dzieciom – ofiarom trzęsienia ziemi, bezpieczne schronienie i opiekę.

Gdy widzimy, że dzieci w końcu przestają płakać, czujemy ogromną ulgę. Cieszymy się, że znów się uśmiechają,mówi Sunita Shakya z organizacji Seto Gurans.

W miejscu, w którym pracuje, na ponad 100 dzieci w wieku od roku do 8 lat czeka wiele atrakcji. Mogą układać puzzle, bawić się zabawkami, lalkami, skakać na skakance i po prostu dobrze się bawić.

Bardzo lubię to miejsce, mówi nam Sushmita, która cały czas pamięta, aby doglądać swoich młodszych braci – Anila i Sunila.

Pracownicy UNICEF i organizacji Seto Gurans opiekują się dziećmi, aby ich rodzice mogli w tym czasie zająć się organizowaniem jedzenia i wody, a także skupić się na odbudowie domów i zapewnieniu tymczasowych miejsc zamieszkania.

W trzęsieniu ziemi w Nepalu ucierpiały tysiące dzieci. Tworzymy te Miejsca, aby przywrócić im namiastkę dzieciństwa i stworzyć warunki pozwalające na powrót do normalności, aby znów poczuły się bezpiecznie,mówi Sabina Shrestha z UNICEF.

Miejsce, w którym pracuje Sabina i Sunita to dwa duże namioty, wypełnione po brzegi książkami i zabawkami dla dzieci.

UNI183777

Lubię tu przebywać. Czuję się tu jak w mojej szkole,mówi 7-letnia Jayanti Ghimire układając puzzle i czytając książkę swojej młodszej siostrze, 3-letniej Manicie.

Liczba przesiedlonych rodzin w Nepalu spada. Ludzie odnajdują rodziny, przyjaciół i przyjmują się nawzajem do swoich domów. W obozach dla uchodźców pozostają głównie rodziny spoza Doliny Katmandu, którzy nie mają w okolicy żadnych krewnych. Wykonując nisko opłacane prace, są zmuszeni do pozostania w obozach.

Wraz z powstawaniem Miejsc Przyjaznych Dzieciom rodzice oddychają z ulgą. Widząc jak ich dzieci otrzymują profesjonalną opiekę, przestają płakać, a na ich twarzach pojawia się uśmiech, są spokojniejsi i mają nadzieję na lepszą przyszłość.

Poprzez zabawę dzieci zapominają o traumatycznych przeżyciach związanych z trzęsieniem ziemi. To pomaga im w powrocie do normalności, mówi wolontariusz Seto Gurans, Deepika Khadgawal, który przyjechał z odległej prowincji Dadeldhura w zachodnim Nepalu, aby nieść pomoc.

Według szacunków UNICEF, na skutek trzęsienia ziemi w Nepalu 1,7 mln dzieci potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc poszkodowanym. Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każda Twoja pomoc.

900x323

Dziękujemy.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej