Petycja ws. ratyfikacji przez Polskę III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska Konwencja o Prawach Dziecka

© UNICEF/Cybermedia

20 listopada 2020 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, święto ustanowione dla upamiętnienia przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka – fundamentalnego dokumentu prawa międzynarodowego, który ustanowił powszechne standardy ochrony praw dzieci. 

Z tej okazji grupa organizacji pozarządowych przygotowała petycję dotyczącą ratyfikacji przez Polskę III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Ustanawia on mechanizm skargowy pozwalający na komunikowanie Komitetowi Praw Dziecka przypadków naruszeń praw dzieci. 

Choć Polska była jednym z inicjatorów i współtwórców Konwencji o Prawach Dziecka, do dzisiaj nie jest stroną jej III Protokołu Fakultatywnego, mimo że formalnie podpisała ten dokument w 2013 r. Tymczasem ratyfikacja tego dokumentu pozwoli urealnić ochronę wynikającą z Konwencji, zapewniając perspektywę międzynarodowej oceny działania polskich organów władzy w zakresie przestrzegania praw dziecka. 

To szczególnie istotne wobec stosunkowo licznych przykładów naruszania praw dziecka w Polsce. Wśród palących problemów w tym zakresie wciąż istotną rolę odgrywa zły dostęp do opieki psychiatrycznej, wykluczenie komunikacyjne dzieci z obszarów wiejskich, brak dostępu do nauczania zdalnego, niedostateczne gwarancje proceduralne dla dzieci stawających przed sądami rodzinnymi czy pozbawianie wolności cudzoziemskich dzieci przebywających w Polsce nielegalnie. 

Wszystko to sprawia, że pełne przyjęcie Protokołu Fakultatywnego ma istotne znaczenie dla stopnia przestrzegania praw dziecka w Polsce. Mając to na uwadze, 19 polskich organizacji pozarządowych zaapeluje do Senatu RP o wystąpienie z inicjatywą ustawodawczą i skierowanie do Sejmu projektu ustawy wyrażającego zgodę na ratyfikację III Protokołu Fakultatywnego. 

Wśród sygnatariuszy petycji znajdują się między innymi: European Anti-Poverty Network Polska, Fundacja Aktywności Lokalnej, Fundacja Autonomia, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja Szkoła z Klasą, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Otwarta Rzeczpospolita - Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, Pogotowie „Niebieska Linia” IPZ, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Stowarzyszenie Amnesty International, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce oraz Stowarzyszenie UNICEF Polska. 

Inicjatywę organizacji społecznych poparli m.in. Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka, prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss oraz adw. Sylwia Gregorczyk –Abram. Wszystkie osoby, które chciałyby poprzeć petycję zachęcamy do jej elektronicznego podpisania TUTAJ
 

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej