Polacy przekazali niemal 100 milionów złotych na pomoc dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UN0151156

Polacy chcą pomagać dzieciom w innych krajach. Przez ostatnie 15 lat polscy Darczyńcy wsparli programy UNICEF kwotą niemal 100 milionów złotych.

„Dziękujemy z całego serca. Te słowa kieruję do wszystkich Polek i Polaków, którzy od 15 lat angażują się w działalność UNICEF. W całym kraju wspólnie z nami już kilkadziesiąt tysięcy osób niesie pomoc dzieciom. Są to całe rodziny, uczniowie, szefowie i pracownicy firm, wolontariusze, całe społeczności. To przede wszystkim im należą się słowa podziwu i uznania.” mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Warto podkreślić, że organizacja przez 55 lat pomagała dzieciom w Polsce. „Mówimy zawsze, że kiedyś pomoc zapewniano nam, a dziś możemy spłacić ten symboliczny dług i wesprzeć dzieci z najuboższych zakątków świata.” dodaje Marek Krupiński. Polacy najchętniej wspierają kraje afrykańskie i programy walki z niedożywieniem dzieci. Rośnie też grupa Darczyńców zaangażowanych w pomoc ofiarom konfliktu w Syrii i na Bliskim Wschodzie.

Mimo zauważalnych głosów niechęci wobec uchodźców obecnie to jedna z chętniej wspieranych kampanii UNICEF Polska. Bardzo wielu Darczyńców decyduje się na stałe zaangażowanie i comiesięczne wpłaty na rzecz organizacji. „Jesteśmy z naszymi Darczyńcami w stałym kontakcie” mówi Aleksandra Miastowska, Koordynator programu dla stałych Darczyńców i dodaje „otrzymujemy od nich wiele wsparcia i ciepłych słów.”

UN0149889

UNICEF kiedyś

UNICEF, organizacja, którą założył Polak – Ludwik Rajchman, niósł pomoc w Polsce od momentu swojego powstania. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej dotarły do nas już 1947 roku. Tuż po zakończeniu
II wojny światowej polskie dzieci otrzymały pomoc medyczną; pod koniec lat 50. wdrożono w Polsce program zapewniający dzieciom mleko; w czasie stanu wojennego, dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF z innych krajów, dostarczono do Polski odzież i lekarstwa dla dzieci.

Teraz sytuacja się zmieniła. W 2002 roku Polska została zaliczona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do grupy państw wysokorozwiniętych. Dziś, dzięki temu, że w przeszłości otrzymaliśmy pomoc, sami jesteśmy w stanie pomagać innym.

UNICEF dziś

UNICEF Polska to sprawnie i przejrzyście działająca organizacja pożytku publicznego, niosąca pomoc dzieciom na całym świecie. Ideały, które przyświecały jej twórcy – Ludwikowi Rajchmanowi, nadal leżą u podstaw jej działalności.

Toczące się na świecie konflikty i klęski żywiołowe w coraz większym stopniu determinują codzienne życie najmłodszych. Dlatego UNICEF nie ustaje w wysiłkach, ratując zdrowie i życie dzieci, zapewniając im dostęp do edukacji, chroniąc przed przemocą i broniąc ich praw. Robi to wszystko dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF.

Od 2002 roku Darczyńcy z Polski niosą pomoc dzieciom na całym świecie. W Polsce UNICEF współpracuje z kilkudziesięcioma tysiącami Darczyńców, którzy w różny sposób angażują się w nasze projekty pomocy dzieciom. Część z nich dokonuje tradycyjnych wpłat na nasze konto, inni realizują przelewy online. Bardzo wielu Darczyńców dołączyło do programu UNICEF365 i przekazuje nam darowiznę systematycznie co miesiąc. 

Prowadzimy też programy edukacyjne, które każdego roku angażują tysiące szkół z całej Polski.

UN0149883

Jak pomagają Polacy

Dzięki zaangażowaniu Polaków UNICEF Polska wsparł wiele projektów, które przyczyniły się do poprawy sytuacji tysięcy dzieci na świecie. Zapewniamy opiekę medyczną najmłodszym i ich mamom, prowadzimy programy walki z niedożywieniem, staramy się doprowadzić do umożliwienia każdemu dziecku dostępu do edukacji. Podejmujemy działania w celu zapewnienia każdemu dziecku dorastania w bezpiecznym środowisku, wolnym od biedy, konfliktów i przemocy.

Największa pula środków celowych przekazanych przez Polaków trafiła do Afryki – ponad 32 miliony złotych.

Dwa kraje, które otrzymały największą pomoc – łącznie ponad 10 milionów złotych, to Sierra Leone i Demokratyczna Republika Konga. Drugim kontynentem, na którym finansowaliśmy projekty pomocy dzieciom jest Azja (10,7 mln złotych), a trzecim - Ameryka Południowa i Środkowa (3,2 mln złotych).

Wielkie serce Polaków widać zwłaszcza w momencie tragicznych klęsk żywiołowych. Jedną z pierwszych dużych zbiórek organizowanych w Polsce była pomoc dla ofiar tsunami w 2004 roku. Polacy bardzo hojnie, kwotą ponad 4,2 mln złotych, wsparli też dzieci, które ucierpiały podczas klęski głodu w Rogu Afryki w 2011 roku. W 2010 roku 3,1 miliona złotych trafiło do ofiar trzęsienia ziemi na Haiti, a w 2015 roku 3,4 miliona złotych do Nepalu.

Warto podkreślić, że bardzo ważną częścią darowizn są tzw. darowizny niecelowe. Te właśnie środki UNICEF kieruje tam, gdzie aktualnie najbardziej potrzebna jest pomoc. Mogą być wykorzystane szybko i efektywnie, niosąc ratunek dzieciom i ich rodzinom.

Jesteśmy dumni, że wydatki na cele administracyjnie w UNICEF nie przekraczają 10%. Prowadzone przez nas programy mają często ogromną skalę i wiążą się z dużą odpowiedzialnością, w tym odpowiedzialnością za ludzkie życie. Aby zarządzać takimi budżetami trzeba mieć wiedzę i umiejętności, robić to w sposób przejrzysty i profesjonalny, bo tylko działając efektywnie i mądrze zmienimy na lepsze życie dzieci.

* * *

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. UNICEF Polska jest organizacją pożytku publicznego.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej