Pomoc UNICEF dociera do Sudanu Południowego

UN066009_Med-Res

Walki w Sudanie Południowym wciąż zmuszają rodziny do ucieczki. Do Aburoc, rozciągającej się wzdłuż suchego koryta rzeki wioski, przybyło tysiące osób.

Zbierają się pod drzewami, pod którymi mogą liczyć na chwilę wytchnienia od gorącego słońca. UNICEF i Światowy Program Żywnościowy wdrożyli wspólny Mechanizm Szybkiego Reagowania w maju 2017 r., aby dostarczyć żywność i zapewnić odpowiednie warunki sanitarne oraz podstawowe usługi medyczne. 

UN066015_Med-Res

Większość migrantów to dzieci i kobiety, które zmuszone były wędrować pieszo przez wiele godzin, aby dotrzeć do Aburoc.

Opuszczając swoje domy bez żadnych rzeczy osobistych, uciekającym nie pozostaje do wyboru nic innego, jak mieszkanie pod gołym niebem. Organizacje humanitarne dostarczają podstawowe wyposażenie, takie jak garnki czy pojemniki, aby umożliwić im gotowanie.

Ludzie pobierają wodę ze studni, jednej z sześciu w tym regionie. Tak duży napływ ludzi nadwyręża zasoby wody, a masowe zachorowania na cholerę sprawiają, że dostęp do wody jest kluczowy. Organizacje humanitarne robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić ten dostęp.

Rodziny żywią się niewielką ilością pokarmu, jedząc przede wszystkim owoce oraz liście. Tak uboga dieta wystawia wiele dzieci poniżej 5. roku życia na ryzyko niedożywienia. 

UN065988_Med-Res

Dzięki Mechanizmowi Szybkiego Reagowania rodziny mogą otrzymać pomoc żywnościową, medyczną (w tym szczepienia) oraz inne istotne produkty.

Pomoc humanitarna jest dostarczana w trudno dostępnych miejscach, tam gdzie z powodu nieprzejezdnych dróg można dotrzeć jedynie drogą powietrzną. Łącznie w maju 2017 r. aż 17 000 osób zostało objętych pomocą w Aburoc.

Podczas trwania misji ratujące życie zaopatrzenie, takie jak moskitiery, mydło, tabletki uzdatniające wodę zostały dostarczone do 5 000 gospodarstw domowych. Do maja 2017 r. aż 1,97 mln Sudańczyków musiało opuścić swoje domy.

Migracja zwiększa ryzyko zachorowań. Zespół UNICEF bada dzieci pod kątem niedożywienia i zapewnia suplementację witaminą A oraz porcje gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. Ponadto UNICEF szczepi dzieci przeciw polio i odrze.

UN065997_Med-Res

Około 50% migrantów w Aburoc to dzieci.

Dla większości z nich nie jest to pierwsze doświadczenie związane z migracją w ciągu ostatnich miesięcy. Często mieszkały pod gołym niebem i w prowizorycznych obozach, przez co narażone były na przemoc na tle seksualnym lub wcielenie do sił zbrojnych. Migracja zwiększa również ryzyko rozłączenia z rodziną. W ciągu zaledwie miesiąca, ponad 120 dzieci zostało zgłoszonych jako zaginione.

W Sudanie Południowym około 5,5 mln osób pozbawionych jest bezpieczeństwa żywieniowego. W sumie aż 180 ton żywności zostało dostarczonych do Aburoc. Dla wielu jest to pierwsza pomoc żywnościowa, odkąd opuścili swoje domy.

Z początkiem pory deszczowej, ludzie zostali zmuszeni zbudować prowizoryczne namioty z płacht brezentowych, innym jako schronienie pozostają jedynie drzewa. Deszcze sprawiają, że życie staje się jeszcze trudniejsze dla tysięcy przesiedlonych. Drogi stają się nieprzejezdne, a lądowiska są regularnie zalewane. Dostęp do pomocy humanitarnej jest utrudniony. Mimo wszystkich przeciwności, UNICEF jest na miejscu u robi wszystko, aby uratować życie i zdrowie dzieci w Aburoc.

Zobacz również

UNICEF Polska - 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

UNICEF i Bank Światowy: 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

Szacuje się, że 1 na 6 dzieci jeszcze przed pandemią żyło w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie.

Więcej
UNICEF Polska - Przystań w sieci

Facebook, NASK i UNICEF Polska uruchamiają „Przystań w sieci” - ogólnopolski program szkoleniowy dla nauczycieli i uczniów

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie przystanwsieci.pl.

Więcej
UNICEF Polska - Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Niestety, miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do miejsc, gdzie mogą umyć ręce.

Więcej