Pomoc UNICEF dociera do Sudanu Południowego

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN066009_Med-Res

Walki w Sudanie Południowym wciąż zmuszają rodziny do ucieczki. Do Aburoc, rozciągającej się wzdłuż suchego koryta rzeki wioski, przybyło tysiące osób.

Zbierają się pod drzewami, pod którymi mogą liczyć na chwilę wytchnienia od gorącego słońca. UNICEF i Światowy Program Żywnościowy wdrożyli wspólny Mechanizm Szybkiego Reagowania w maju 2017 r., aby dostarczyć żywność i zapewnić odpowiednie warunki sanitarne oraz podstawowe usługi medyczne. 

UN066015_Med-Res

Większość migrantów to dzieci i kobiety, które zmuszone były wędrować pieszo przez wiele godzin, aby dotrzeć do Aburoc.

Opuszczając swoje domy bez żadnych rzeczy osobistych, uciekającym nie pozostaje do wyboru nic innego, jak mieszkanie pod gołym niebem. Organizacje humanitarne dostarczają podstawowe wyposażenie, takie jak garnki czy pojemniki, aby umożliwić im gotowanie.

Ludzie pobierają wodę ze studni, jednej z sześciu w tym regionie. Tak duży napływ ludzi nadwyręża zasoby wody, a masowe zachorowania na cholerę sprawiają, że dostęp do wody jest kluczowy. Organizacje humanitarne robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić ten dostęp.

Rodziny żywią się niewielką ilością pokarmu, jedząc przede wszystkim owoce oraz liście. Tak uboga dieta wystawia wiele dzieci poniżej 5. roku życia na ryzyko niedożywienia. 

UN065988_Med-Res

Dzięki Mechanizmowi Szybkiego Reagowania rodziny mogą otrzymać pomoc żywnościową, medyczną (w tym szczepienia) oraz inne istotne produkty.

Pomoc humanitarna jest dostarczana w trudno dostępnych miejscach, tam gdzie z powodu nieprzejezdnych dróg można dotrzeć jedynie drogą powietrzną. Łącznie w maju 2017 r. aż 17 000 osób zostało objętych pomocą w Aburoc.

Podczas trwania misji ratujące życie zaopatrzenie, takie jak moskitiery, mydło, tabletki uzdatniające wodę zostały dostarczone do 5 000 gospodarstw domowych. Do maja 2017 r. aż 1,97 mln Sudańczyków musiało opuścić swoje domy.

Migracja zwiększa ryzyko zachorowań. Zespół UNICEF bada dzieci pod kątem niedożywienia i zapewnia suplementację witaminą A oraz porcje gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. Ponadto UNICEF szczepi dzieci przeciw polio i odrze.

UN065997_Med-Res

Około 50% migrantów w Aburoc to dzieci.

Dla większości z nich nie jest to pierwsze doświadczenie związane z migracją w ciągu ostatnich miesięcy. Często mieszkały pod gołym niebem i w prowizorycznych obozach, przez co narażone były na przemoc na tle seksualnym lub wcielenie do sił zbrojnych. Migracja zwiększa również ryzyko rozłączenia z rodziną. W ciągu zaledwie miesiąca, ponad 120 dzieci zostało zgłoszonych jako zaginione.

W Sudanie Południowym około 5,5 mln osób pozbawionych jest bezpieczeństwa żywieniowego. W sumie aż 180 ton żywności zostało dostarczonych do Aburoc. Dla wielu jest to pierwsza pomoc żywnościowa, odkąd opuścili swoje domy.

Z początkiem pory deszczowej, ludzie zostali zmuszeni zbudować prowizoryczne namioty z płacht brezentowych, innym jako schronienie pozostają jedynie drzewa. Deszcze sprawiają, że życie staje się jeszcze trudniejsze dla tysięcy przesiedlonych. Drogi stają się nieprzejezdne, a lądowiska są regularnie zalewane. Dostęp do pomocy humanitarnej jest utrudniony. Mimo wszystkich przeciwności, UNICEF jest na miejscu u robi wszystko, aby uratować życie i zdrowie dzieci w Aburoc.

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej