Prawie 70 tysięcy dzieci przesiedlonych z powodu eskalacji przemocy w północno-wschodniej Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
aktualność_15.10.19_20

Oświadczenie Dyrektor Generalnej UNICEF, Henrietty Fore

Nowy Jork, 14 października 2019 r. – UNICEF szacuje, że w ciągu ostatniego tygodnia prawie 70 tysięcy dzieci zostało przesiedlonych na skutek eskalacji działań wojennych w północno-wschodniej Syrii.

UNICEF potwierdza, że w północno-wschodniej Syrii zginęło co najmniej czworo dzieci, a dziewięcioro innych zostało rannych. Według dostępnych informacji, w Turcji zginęło siedmioro dzieci.

Zaatakowane zostały trzy placówki służby zdrowia, w tym pojazdy medyczne oraz jedna szkoła. Stacja A’louk, zaopatrująca w wodę prawie 400 tysięcy osób w Al-Hasakeh, nie działa.

UNICEF szacuje, że co najmniej 170 tysięcy dzieci może potrzebować pomocy humanitarnej w wyniku ciągłej przemocy na tym obszarze.

Pracownicy humanitarni UNICEF współpracują z partnerami, aby zapewnić natychmiastową pomoc potrzebującym, w tym:

• zapewnić niezbędną pomoc rodzinom przybywającym do ośrodków dla uchodźców;

• dostarczyć 95 tysięcy litrów wody i 12 zbiorników na wodę, aby zmniejszyć niedobory wody w schroniskach w mieście Al-Hasakeh;

• naprawić stację wodną A’louk;

• zapewnić podstawowe badania medyczne, w tym badanie stanu odżywienia kobiet i dzieci;

• zapewnić opiekę dla 13 dzieci odseparowanych od swoich rodzin.

 

Ponadto UNICEF nadal wspiera dostarczanie czystej wody, niesie pomoc medyczną i żywnościową w obozie Al-Hol, który zamieszkuje prawie 64 tysięcy dzieci i kobiet.

W miarę eskalacji przemocy, UNICEF ponawia swój apel do wszystkich stron konfliktu i tych, którzy mają na nie wpływ, aby zawsze chroniły dzieci. Strony walczące na północnym wschodzie oraz na innych terenach Syrii muszą chronić infrastrukturę cywilną i nie wykorzystywać jej do celów militarnych.

###

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. UNICEF cały czas apeluje o pomoc dla syryjskich dzieci na www.unicef.pl/syria. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Zobacz również

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Zawieszenie broni w Strefie Gazy to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli.

Więcej
Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej