Prawie 70 tysięcy dzieci przesiedlonych z powodu eskalacji przemocy w północno-wschodniej Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
aktualność_15.10.19_20

Oświadczenie Dyrektor Generalnej UNICEF, Henrietty Fore

Nowy Jork, 14 października 2019 r. – UNICEF szacuje, że w ciągu ostatniego tygodnia prawie 70 tysięcy dzieci zostało przesiedlonych na skutek eskalacji działań wojennych w północno-wschodniej Syrii.

UNICEF potwierdza, że w północno-wschodniej Syrii zginęło co najmniej czworo dzieci, a dziewięcioro innych zostało rannych. Według dostępnych informacji, w Turcji zginęło siedmioro dzieci.

Zaatakowane zostały trzy placówki służby zdrowia, w tym pojazdy medyczne oraz jedna szkoła. Stacja A’louk, zaopatrująca w wodę prawie 400 tysięcy osób w Al-Hasakeh, nie działa.

UNICEF szacuje, że co najmniej 170 tysięcy dzieci może potrzebować pomocy humanitarnej w wyniku ciągłej przemocy na tym obszarze.

Pracownicy humanitarni UNICEF współpracują z partnerami, aby zapewnić natychmiastową pomoc potrzebującym, w tym:

• zapewnić niezbędną pomoc rodzinom przybywającym do ośrodków dla uchodźców;

• dostarczyć 95 tysięcy litrów wody i 12 zbiorników na wodę, aby zmniejszyć niedobory wody w schroniskach w mieście Al-Hasakeh;

• naprawić stację wodną A’louk;

• zapewnić podstawowe badania medyczne, w tym badanie stanu odżywienia kobiet i dzieci;

• zapewnić opiekę dla 13 dzieci odseparowanych od swoich rodzin.

 

Ponadto UNICEF nadal wspiera dostarczanie czystej wody, niesie pomoc medyczną i żywnościową w obozie Al-Hol, który zamieszkuje prawie 64 tysięcy dzieci i kobiet.

W miarę eskalacji przemocy, UNICEF ponawia swój apel do wszystkich stron konfliktu i tych, którzy mają na nie wpływ, aby zawsze chroniły dzieci. Strony walczące na północnym wschodzie oraz na innych terenach Syrii muszą chronić infrastrukturę cywilną i nie wykorzystywać jej do celów militarnych.

###

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. UNICEF cały czas apeluje o pomoc dla syryjskich dzieci na www.unicef.pl/syria. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej