Rząd Polski prezentuje Raport z realizacji zapisów Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

18 września odbyła się w Genewie Sesja Specjalna Komitetu Praw Dziecka, podczas której Rząd Polski przedstawił Raport z wykonywania przez nasz kraj zapisów Konwencji o prawach dziecka. Podczas Sesji przedstawiciele Rządu odpowiadali na dodatkowe pytania członków Komitetu.

Komitet Praw Dziecka ocenia stan realizacji przez dany kraj zapisów Konwencji co 5 lat.
W przypadku Polski ocena jest opracowywana na podstawie Raportu Rządowego i 2 Raportów Alternatywnych. Pierwszy z nich został przygotowany przez 12 wiodących polskich organizacji pozarządowych i zaprezentowany na Sesji Roboczej KPD w Genewie w lutym
br. przez UNICEF oraz Fundację Dzieci Niczyje. Pełny tekst raportu tutaj. Drugi Raport został przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka w lipcu br.

Już 5 października Komitet Praw Dziecka przedstawi ocenę wdrażania Konwencji przez Polskę oraz określi Zalecenia co do dalszej realizacji przez nasz kraj zapisów Konwencji
o prawach dziecka.

W skład polskiej delegacji na posiedzenie Komitetu Praw Dziecka weszli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biura Pełnomocnika Rządu
do spraw Równego Traktowania, Prokuratury Generalnej.

W przygotowaniu Raportu Alternatywnego wzięły udział następujące organizacje:
ATD Czwarty Świat, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Fundacja Dialog-Pheniben, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, La Strada, Polski Komitet EAPN, UNICEF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Całość prac koordynował UNICEF Polska.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej