Rząd Polski prezentuje Raport z realizacji zapisów Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

18 września odbyła się w Genewie Sesja Specjalna Komitetu Praw Dziecka, podczas której Rząd Polski przedstawił Raport z wykonywania przez nasz kraj zapisów Konwencji o prawach dziecka. Podczas Sesji przedstawiciele Rządu odpowiadali na dodatkowe pytania członków Komitetu.

Komitet Praw Dziecka ocenia stan realizacji przez dany kraj zapisów Konwencji co 5 lat.
W przypadku Polski ocena jest opracowywana na podstawie Raportu Rządowego i 2 Raportów Alternatywnych. Pierwszy z nich został przygotowany przez 12 wiodących polskich organizacji pozarządowych i zaprezentowany na Sesji Roboczej KPD w Genewie w lutym
br. przez UNICEF oraz Fundację Dzieci Niczyje. Pełny tekst raportu tutaj. Drugi Raport został przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka w lipcu br.

Już 5 października Komitet Praw Dziecka przedstawi ocenę wdrażania Konwencji przez Polskę oraz określi Zalecenia co do dalszej realizacji przez nasz kraj zapisów Konwencji
o prawach dziecka.

W skład polskiej delegacji na posiedzenie Komitetu Praw Dziecka weszli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biura Pełnomocnika Rządu
do spraw Równego Traktowania, Prokuratury Generalnej.

W przygotowaniu Raportu Alternatywnego wzięły udział następujące organizacje:
ATD Czwarty Świat, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Fundacja Dialog-Pheniben, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, La Strada, Polski Komitet EAPN, UNICEF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Całość prac koordynował UNICEF Polska.

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej