Rząd Polski prezentuje Raport z realizacji zapisów Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

18 września odbyła się w Genewie Sesja Specjalna Komitetu Praw Dziecka, podczas której Rząd Polski przedstawił Raport z wykonywania przez nasz kraj zapisów Konwencji o prawach dziecka. Podczas Sesji przedstawiciele Rządu odpowiadali na dodatkowe pytania członków Komitetu.

Komitet Praw Dziecka ocenia stan realizacji przez dany kraj zapisów Konwencji co 5 lat.
W przypadku Polski ocena jest opracowywana na podstawie Raportu Rządowego i 2 Raportów Alternatywnych. Pierwszy z nich został przygotowany przez 12 wiodących polskich organizacji pozarządowych i zaprezentowany na Sesji Roboczej KPD w Genewie w lutym
br. przez UNICEF oraz Fundację Dzieci Niczyje. Pełny tekst raportu tutaj. Drugi Raport został przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka w lipcu br.

Już 5 października Komitet Praw Dziecka przedstawi ocenę wdrażania Konwencji przez Polskę oraz określi Zalecenia co do dalszej realizacji przez nasz kraj zapisów Konwencji
o prawach dziecka.

W skład polskiej delegacji na posiedzenie Komitetu Praw Dziecka weszli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biura Pełnomocnika Rządu
do spraw Równego Traktowania, Prokuratury Generalnej.

W przygotowaniu Raportu Alternatywnego wzięły udział następujące organizacje:
ATD Czwarty Świat, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Fundacja Dialog-Pheniben, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, La Strada, Polski Komitet EAPN, UNICEF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Całość prac koordynował UNICEF Polska.

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej