Stanowisko UNICEF Polska w sprawie procedowania obywatelskiego projektu o zmianie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Stanowisko_UNICEF_Polska_UN0341608

15 kwietnia br. w Sejmie Rzeczpospolitej odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego dotyczącego wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny w Artykule 200b paragrafy 2, 3, 4. Proponowana zmiana, przedstawiana jako walka z pedofilią, zakłada, jak wynika z uzasadnienia wnioskodawcy, wprowadzenie de facto zakazu edukacji seksualnej w placówkach edukacyjnych oraz karę więzienia do lat 3 za „propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej”.

Prawo do rzetelnej edukacji i informacji jest jednym z podstawowych praw określonych w Konwencji o prawach dziecka, którą Polska ratyfikowała w 1991 roku, tym samym zobowiązując się do przestrzegania zapisów w niej zawartych. Warto podkreślić, że to Polska była inicjatorem powstania dokumentu, spoczywa więc na nas moralny obowiązek szczególnej dbałości o respektowanie jego zapisów.

Edukacja seksualna dostarczająca rzetelnej wiedzy, odpowiadająca etapowi rozwoju dziecka, jest jednym z ważniejszych sposobów uchronienia dzieci i młodych ludzi przed przemocą, wykorzystaniem seksualnym i pedofilią. Dziecko rozumiejące czym jest zły dotyk, potrafiące stawiać granice i mające wiedzę o tym, kiedy i do kogo może zwrócić się o pomoc, jest w stanie skuteczniej bronić się przed wszelkimi formami wykorzystania seksualnego.

Tym samym, UNICEF Polska zwraca się z apelem do Pań posłanek i Panów posłów o odrzucenie projektu obywatelskiego i rozpoczęcie dialogu opartego o głosy różnych środowisk, ekspertów oraz samych młodych osób, o tym jak powinna wyglądać edukacja seksualna w Polsce. Stoimy na stanowisku, iż tylko w otwartej dyskusji możliwe jest wypracowanie modelu edukacji seksualnej, odpowiadającego uwarunkowaniom społecznym i kulturowym, w którym racje i wartości wszystkich stron zostaną wzięte pod uwagę.

UNICEF Polska apeluje jednocześnie, aby dyskusja w tych niezwykle ważnych i istotnych sprawach dotyczących kształcenia i wychowania młodego pokolenia, nie odbywała się w czasie i atmosferze napiętych emocji wyborczych.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej