Światowy Dzień Walki z Malarią – moskitiera i leki szansą na przeżycie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0144167

Maleńki Abibatu śpi w chuście, wtulony w plecy swojej mamy, Fatmaty. Kobieta trzyma w rękach moskitiery, które otrzymała w ramach ogólnokrajowej kampanii walki z malarią. Dzięki temu, że rodzina będzie spała pod moskitierami, chłopiec ma większe szanse na zdrowie i prawidłowy rozwój. W Mongere, wiosce, w której mieszkają, malaria to choroba, z którą zmaga się wiele rodzin.

Między 1 a 10 czerwca 2017 w ramach Narodowego Programu Kontroli Malarii rozdano około 4,3 miliona moskitier podczas masowej akcji dystrybucyjnej, zrealizowanej poprzez UNICEF przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Higieny oraz organizacjami partnerskimi.

W trakcie akcji dostarczono także suplementy z witaminą A dla dzieci w wieku 6-59 miesięcy oraz tabletki odrobaczające dla dzieci w wieku 12-59 miesięcy.

Sierra Leone jest jednym z siedmiu krajów w Afryce Subsaharyjskiej, w których ponad jedna czwarta populacji jest stale zakażona malarią, według Światowego Raportu dot. Malarii opracowanego przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Choruje prawie co trzeci mieszkaniec Sierra Leone.

Malaria odpowiada za około 20% zgonów dzieci i jest przyczyną prawie czterech na dziesięć konsultacji szpitalnych w całym kraju.

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na malarię, która powoduje wysoki wskaźnik poronień, przedwczesnych porodów i niskiej masy urodzeniowej u noworodków. Czworo na dziesięcioro dzieci w wieku 6-59 miesięcy ma malarię potwierdzoną w badaniach mikroskopowych. Narodowy Plan Strategiczny Sierra Leone na lata 2016-2020 stwierdza, że wszystkie dzieci w wieku poniżej 5 lat i wszystkie kobiety w ciąży powinny co noc spać pod nasączaną środkami owadobójczymi moskitierą, aby zapobiec ukąszeniom komarów przenoszącym malarię.  

25 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Malarią. UNICEF od lat stara się zmniejszyć współczynnik umieralności na malarię wśród dzieci. W ramach globalnego zaangażowania na rzecz walki z pandemią malarii UNICEF dąży do zapewnienia wszystkim potrzebującym dostępu do moskitier i skutecznych środków przeciwmalarycznych. Rozdaje moskitiery nasączane środkami owadobójczymi, wspiera diagnostykę i leczenie poprzez dostarczanie leków przeciw malarii. Angażuje się we współpracę z wieloma partnerami i pomaga władzom w realizacji krajowych i międzynarodowych wytycznych w zakresie zapobiegania i leczenia malarii.

Prosimy – pomóż nam w walce z malarią.

Zajrzyj na:https://www.unicef.pl/Prezenty-bez-pudla/Produkty/Leki-przeciwmalaryczne i kup leki, które ratują życie.

Już Twoje 56,37 zł wystarczy, aby zapewnić aż 15 chorym dzieciom potrzebną terapię!

Nie czekaj, pomóż już dzisiaj!

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej