Szczepienia dla wszystkich: chronimy dzieci w Czadzie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNI180366

Békamba, Czad – Dziś, w niewielkiej wiosce Békamba na południowym zachodzie kraju odbywają się szczepienia. 23-letnia Idéita Kaltouma, mama dwójki dzieci, jest pierwsza w kolejce do ośrodka zdrowia. Pojawiła się tutaj już o świcie. Godzinę później dołącza do niej 50 matek i wspólnie czekają na otwarcie ośrodka.

Hanane Haroun, córeczka Kaltoumy będzie zaszczepiona przeciwko polio oraz otrzyma tabletkę odrobaczającą i witaminę A. Hanane ma zaledwie rok, ale szczepienia nie są jej obce. Już wcześniej, w ramach rutynowych szczepień została zaszczepiona na odrę, gruźlicę, tężec, błonicę, koklusz, zapalenie wątroby typu B, grypę i żółtą febrę.

Kaltouma wraz z rodziną mieszka niedaleko ośrodka zdrowia wspieranego przez UNICEF. Jednak niektóre matki pokonały dziesiątki kilometrów, aby tutaj dotrzeć. Nie wszystkie kobiety mieszkają w tej okolicy. Pochodzą z innych miast i wiosek. Przyszły tutaj, aby zbadać i zaszczepić swoje dzieci, wyjaśnia Kaltouma.

UNI180362

Według Kaltoumy, ośrodek zdrowia wywołuje wiele entuzjazmu wśród lokalnej społeczności. Rutynowe szczepienia, badania prenatalne i inne zabiegi są tutaj przeprowadzane każdego dnia.

Rodziny mieszkające w Békamba mają dużo szczęścia, że ośrodek zdrowia znajduje się właśnie tutaj. Przychodzę tutaj z moimi dziećmi na rutynowe szczepienia, ale także w czasie specjalnych akcji szczepień. Zawsze bierzemy w nich udział, ponieważ uzupełniają szczepienia rutynowe. Dziś moja córka jest bardzo zdrowa, dodaje Kaltouma.

Kluczowa rola pracowników służby zdrowia  

Tymczasem w ośrodku zdrowia mobilne zespoły szczepień również są w gotowości. Niedługo wyruszą do oddalonych rejonów kraju, aby zapewnić wszystkim dzieciom niezbędną pomoc. Pukając od drzwi do drzwi odwiedzą wiele rodzin i zaszczepią tak dużo dzieci, jak to będzie możliwe.

Utrzymywanie szczepionek w niskiej temperaturze jest niezbędne do zapewnienia ich skuteczności. Dlatego władze Czadu wraz z UNICEF, WHO (Światową Organizacją Zdrowia) i organizacjami partnerskimi zainwestowały łącznie 4 mln dolarów.

Pieniądze zostały wykorzystane na odbudowę infrastruktury w ośrodkach zdrowia, które mają bardzo ograniczony dostęp do elektryczności. Do ośrodków zdrowia takich, jak w Békamba dostarczono lodówki zasilane na baterie słoneczne. 

UNI180367

Eugénie Maya ma 22 lata i jest matką trójki dzieci. Mieszka daleko od Bekámba, ale usłyszała, że do jej wioski przyjadą członkowie mobilnego zespołu szczepień. Eugénie jest zajęta karmieniem 3-miesięcznej Clotilde Yanlem, ale wita ich uśmiechem. Mała Clotilde zostaje zaszczepiona przeciwko polio. Razem z mamą mogą teraz spokojnie odetchnąć.

Polio to groźna choroba, tłumaczy Eugénie. To nie malaria, którą można wyleczyć. Nie ma lekarstwa na polio, a jego skutki są bardzo niebezpieczne dla dziecka. Może spowodować paraliż, dlatego zawsze szczepię moje dzieci, aby oddalić od nich to niebezpieczeństwo, dodaje.

Od odmowy do akceptacji

Mimo tego, Eugénie nie od razu zaakceptowała potrzebę szczepień. Jak tłumaczy, to nie był łatwy proces. Początkowo nie chciałam szczepić dzieci, ponieważ krążyły różne plotki. Ludzie mówili, że szczepionka może spowodować chorobę, dlatego chowałam dzieci za każdym razem, kiedy pracownicy służby zdrowia przychodzili do mojego domu, mówi Eugénie.

UNICEF długo współpracował z lokalnymi władzami i przywódcami religijnymi, aby przekonać społeczność co do konieczności szczepień.

Dzięki temu, po kilku wizytach i wielu dyskusjach z pracownikami służby zdrowia, Eugénie przekonała się, że szczepienia są niezbędne. Jej mąż również wyraził zgodę na zaszczepienie dzieci.

Razem z mężem stwierdziliśmy, że szczepionka przeciwko polio nie może zaszkodzić naszym dzieciom. Wręcz przeciwnie, ochroni je przed paraliżem. Pogłoski o szkodliwości szczepionki przeciwko polio okazały się fałszywe.

UNI180363

Dziś, wszystkie dzieci Eugénie zostały zaszczepione, a ona sama jest wśród wolontariuszy, którzy przekonują kobiety mieszkające w wiosce do zaszczepienia dzieci przeciwko polio.

Możesz sobie wyobrazić co czuje dziecko chore na polio? Może zostać sparaliżowane do końca życia. To dlatego za każdym razem, kiedy przychodzę do ośrodka zdrowia namawiam inne matki, aby poszły ze mną i zabrały swoje dzieci, dodaje z dumą.

Eugénie nie tylko przekonała się co do konieczności szczepień, ale również inicjuje pozytywne zmiany w swojej społeczności.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej